Katowice

Niemal na półmetku

19.12.2023

Niemal na półmetku

Dotarliśmy niemalże do półmetka edycji 2023/2024! Średnia frekwencja z 24 biegów to 403 dorosłych oraz 147 dzieci i młodzieży. Największą z lokalizacji jest jak dotąd Warszawa - w październikowym biegu w stolicy na linii mety zameldowało się ponad 1000 uczestników, z czego 322 stanowili młodzi adepci biegania. W weekend 16-17 grudnia odbyły się ostatnie cztery wydarzenia w 2023 roku - w sobotę biegali zawodnicy z Lublina i Wrocławia, a w niedzielę - z Łodzi i Katowic. Kolejne biegi zaplanowaliśmy na 6-7 stycznia 2024 w Warszawie i Bydgoszczy.

Lublin

Lublin to najmniejsza z lokalizacji CITY TRAIL. Średnia frekwencja z dwóch dotychczas rozegranych biegów edycji 2023/2024 to 247 dorosłych oraz 58 dzieci.

W minioną sobotę, 16 grudnia nad Zalewem Zemborzyckim pojawiło się 219 biegaczek i biegaczy oraz 48 młodych sportowców. Warunki podczas zawodów nie były łatwe - na ścieżkach błoto oraz resztki śniegu, brak słońca i temperatura niewiele powyżej zera. Zwycięstwo w biegu głównym - podobnie, jak w listopadzie - odniósł Michał Żuchowski, który 5 km pokonał w czasie 17:02. Jako drugi na mecie zameldował się Krystian Kuna (17:30), a trzeci był Bartłomiej Florczak (17:35).

Wśród kobiet z dużą przewagą zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - jej czas to 19:37. Drugie miejsce wywalczyła Natalia Zych (21:12), a trzecia była Joanna Wasilewska (21:21).

Wyniki biegu na 5 km można znaleźć TUTAJ. Kolejne zawody w ramach lubelskiego cyklu są zaplanowane na 13 stycznia.

Wrocław

Wrocławskie biegi odbywają się w Lesie Osobowickim. Jak dotąd najwięcej biegaczy przyciągnął listopadowy bieg - linię mety minęło wtedy 446 osób, a juniorów było 206. Średnia frekwencja z trzech biegów to 425 dorosłych oraz 188 dzieci. W sobotę (16 listopada) na mecie zameldowało się 400 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 160 młodych sportowców. W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Dariusz Boratyński, który ukończył w sobotę swój czterdziesty bieg CITY TRAIL! Tym razem wynik Darka to 14:44. Drugie miejsce zajął Robert Kulik (14:52), a trzeci był Michał Wendland (16:20).

- Warunki były zaskakująco dobre. Było znacznie mniej błota niż się spodziewałem, do tego bardzo przyjemnie się oddychało, bo w ostatnich dniach powietrze jest łagodne. Jestem zadowolony z tego startu. Od początku biegliśmy razem z Robertem Kulikiem. Przez 3,5 km zmieniliśmy się, chociaż Robert więcej prowadził. Następnie zaatakowałem i szybko zrobiłem 7-sekundową przewagę i z taką dobiegliśmy do mety. To mój czwarty wynik na tej trasie, a startów we Wrocławiu mam dokładnie trzydzieści sześć. Ogólnie w biegach pod szyldem CITY TRAIL uczestniczyłem czterdzieści razy! Nigdy nie muszę się motywować do tych startów. Bardzo lubię biegać w przełajach, a tutaj - w Lesie Osobowickim jest wyjątkowo. Do rywalizacji też nie potrzebuję specjalnej motywacji, lubię się zmęczyć i wygrywać - podkreślił po zawodach Dariusz Boratyński, zwycięzca sobotniego biegu we Wrocławiu.

Wśród kobiet najszybszą była dzisiaj Monika Bereźnicka - jej wynik to 18:33. Drugą lokatę wywalczyła Magda Kwiecień (18:56), a trzecia była Ilona Grygiel (19:29). 

Wyniki biegu głównego są dostępne TUTAJ

Przed biegaczami startującymi we wrocławskich zawodach CITY TRAIL dłuższa, bo ponad dwumiesięczna przerwa - czwarty bieg sezonu jest zaplanowany na 24 lutego. 

Łódź

Łódzka trasa poprowadzona została ścieżkami Parku Baden-Powella. Są one dość łatwe, poza jednym utrudnieniem - całkiem solidnym podbiegiem, który trzeba pokonać dwa razy. 

Niedzielny bieg (17 grudnia) był drugim w sezonie 2023/2024. Średnia frekwencja to 322 dorosłych oraz 141 dzieci. W minioną niedzielę na linii mety zameldowało się 309 biegaczek i biegaczy oraz 114 młodych sportowców. Zwycięstwo w biegu głównym - podobnie, jak w listopadzie - odniósł Maksymilian Zawiślak, który 5 km pokonał w czasie 15:51. Jako drugi na mecie zameldował się Grzegorz Petrusiewicz (15:59), a trzeci był Tomasz Kisiel (16:33).

Wśród kobiet zwyciężyła Beata Klimek - jej czas to 18:23. Drugie miejsce wywalczyła Amelia Pawelus (18:37), a trzecia była Martyna Karolczuk (18:45).

- Biegło mi się bardzo dobrze. Założenia były takie, żeby od początku wyjść na prowadzenie i tak też się stało. To mój kolejny start w CITY TRAIL w Łodzi, zaliczyłam także kilka biegów w Lublinie. Specjalizuję się w biegach ulicznych, głównie na dystansach 5 i 10 km. Przełaje nie są moją mocną stroną, ale staram się je wplatać w trening w trakcie przygotowań pod sezon wiosenny i dlatego będę startować w kolejnych biegach w Parku Baden-Powella - mówiła po zawodach Beata Klimek, zwyciężczyni niedzielnego biegu w Łodzi.

Wyniki biegu na 5 km można znaleźć TUTAJ. Kolejne zawody w ramach łódzkiego cyklu są zaplanowane na 14 stycznia.

Katowice

Edycja 2023/2024 rozpoczęła się w Katowicach 22 października 2023. Niedzielny bieg (17 grudnia) był trzecim w trwającym sezonie. Jak dotąd najwięcej biegaczy przyciągnęła listopadowa impreza - linię mety minęło wtedy 412 osób, a juniorów było 108. Średnia frekwencja to 373 dorosłych oraz 93 dzieci. W minioną niedzielę na mecie zameldowało się 336 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 84 młodych sportowców. W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Dawid Malina, z wynikiem 15:48. Drugie miejsce zajął Gabriel Kuropatwa (15:51), a trzeci był Cyprian Grzelka (16:43). 

Drugi tym razem - Gabriel Kuropatwa - ma na koncie dwa zwycięstwa, ale triumfator niedzielnego biegu - Dawid Malina zapowiedział, że "tanio skóry nie sprzeda". Zapowiada się pasjonująca walka o końcowy sukces!

- To był mój pierwszy start po roztrenowaniu, bez żadnego przygotowania szybkościowego. Do 4. km tempo około 3:12/km było w komforcie. Ostatni kilometr to ściganie z Gabrielem, gdzie musiałem się zmusić do szybszego biegu. Mocno pracowałem, bo Gabriel naciskał do końca. Cieszę się, że kolejny zawodnik na katowickiej trasie złamał 16 minut. Myślę, że to będzie zacięta rywalizacja o klasyfikację końcową. Jak już wspomniałem, niedawno wróciłem do treningu po przerwie – roztrenowaniu, dlatego zbliżający się okres świąteczny będzie dla mnie pracowity - nie odpuszczam treningu w tym czasie. Święta spędzane z rodziną są dla mnie bardzo ważne, ale da się wygospodarować do 2 godzin dziennie na trening. Moi najbliżsi to rozumieją i wspierają mnie w tej pasji, co na pewno ułatwia sytuację - podkreślił po zawodach Dawid Malina, zwycięzca niedzielnego biegu w Katowicach.

Wśród kobiet najszybszą była Agnieszka Gortel-Maciuk, która wygrała już trzy razy w trwającej edycji, a to oznacza, że ma zagwarantowany triumf w klasyfikacji generalnej. Jej sobotni wynik to 18:22. Drugą lokatę wywalczyła Paulina Gaj (18:56), a trzecia była Aleksandra Bańbor (19:58). 

Wyniki biegu głównego są dostępne TUTAJ. Przed biegaczami startującymi w katowickich zawodach CITY TRAIL dłuższa, bo ponad dwumiesięczna przerwa - czwarty bieg sezonu 2023/2024 w Katowicach jest zaplanowany na 25 lutego.

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden, Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi są dofinansowane przez: Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Miasto Bydgoszcz, Miasto Lublin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Mateusz Stodolski