Historia

CITY TRAIL to pomysł, który rozwijał się w naszych głowach przez kilka lat. Był to sposób na wypełnienie luki, a w zasadzie kilku luk w kalendarzu biegowym. Mianowicie: brak biegów przełajowych w okresie jesienno-zimowym, brak biegów na dystansie 5km, a także brak oferty dla najmłodzszych biegaczy.

Naturalna nawierzchnia biegów przełajowych jest zdecydowanie bardziej przyjazna biegaczom niż asfalt, na którym odbywa się większość zawodów biegowych. Ponadto biegi przełajowe - niegdyś bardzo popularne (wchodziły nawet w skład zimowych Igrzysk Olimpijskich!) i wykorzystywane przez trenerów lekkiej atletyki do budowania formy zimą - zostały niemal zapomniane. Naszym celem jest pokazanie, że w każdym mieście (CITY) można znaleźć naturalne ścieżki do biegania (TRAIL).

Brak biegów na krótszych dystansach - połączony ze wzrostem popularności maratonów, półmaratonów, czy biegów na 10km - powodował, że początkujący biegacze często stawali na starcie tych biegów nie wiedząc co może stać się z ich organizmem podczas takiego wysiłku - a to kompletnie nie odwzorowywało metodyki treningu biegowego jakiej nauczyliśmy się na studiach... Dlatego postawiliśmy na 5 kilometrów. Dystans odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych biegaczy.

Jako pedagogów i trenerów lekkiej atletyki bolał nas również fakt, że podczas biegów dla dorosłych biegaczy - praktycznie nie pojawiały się biegi dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z przysłowiem: "czym skorupka za młodu..." - bardzo zależało nam na zachęceniu rodziców do pojawiania się na naszych biegach wraz z ich pociechami (niestety dzieci same nie mogą podjąć decyzji o udziale w biegu). Pokazanie dzieciom i młodzieży, że bieganie nie jest nudne - to jeden z najważniejszych celów jakie nam przyświecają... CITY TRAIL Junior to oferta dla dzieci od momentu postawienia pierwszych kroków do ukończenia 16. roku życia.

Pomysł organizacji cyklicznych zawodów biegowych narodził się w naszych głowach jeszcze podczas studiów w Poznaniu (w 2009 roku). Początkowo cykl miał zasięg lokalny. Pierwszy bieg odbył się 9 stycznia 2010 roku w Poznaniu, a na starcie od razu stanęło kilkaset biegaczy. Po kilku edycjach Grand Prix Poznania, które z roku na rok stawało się coraz bardziej popularną inicjatywą wśród wielkopolskich biegaczy, przyszedł czas na "ekspansję" i "rozdawanie" energii naszej ekipy biegaczom w innych miastach.

Cykl Grand Prix w edycji 2012/2013 odbywał się w 5 lokalizacjach: Bydgoszczy, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu i WrocławiuW 25 biegach pierwszej ogólnopolskiej edycji (pod nazwą zBiegiemNatury) wystartowało 3 tysiące biegaczy!

Kilka tysięcy biegaczy na wyznaczonych przez nas trasach to niesamowity zastrzyk energii! Więc... od edycji 2013/2014 cykl odbywał się już w 11 miastach! Na naszej mapie pojawiły się: Gdynia, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Lublin, Szczecin i Warszawa. Od października 2013 do marca 2014 roku w ramach cyklu Grand Prix odbyło się 60 biegów - zawsze na dystansie 5 km. W każdym z miast, gdzie jesteśmy - po sześć. Każda impreza to także biegi dzieci i młodzieży na dystansach od 300 metrów do 2 ilometrów.

W ten sposób w jesienne i zimowe weekendy leśne dukty największych polskich miast tętniły życiem :) Podczas wszystkich zawodów edycji 2013/2014 biegacze 19 357 razy przebiegali przez metę. Łącznie w co najmniej jedynym biegu wzięło udział 6 512 osób (w tym 5615 w biegu głównym). W edycji 2014/2015 Gorzów Wielkopolski zastąpiliśmy Łodzią, a linię mety mijaliście już 32 393 razy! 10 740 to liczba unikalnych uczestników naszych biegów (w tym 2141 to dzieci i młodzież). 

Kolejny sezon - 2015/2016 przyniósł wiele dobrego. Partnerem Tytularnym naszego cyklu została firma Nationale-Nederlanden, dzięki czemu możemy spokojnie pracować i rozwijać nasz cykl. Na mapie CITY TRAIL jest 10 lokalizacji. Przypomnijmy: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Edycja przyniosła 10-procentowy wzrost frekwencji - w 60 biegach wzięło udział 9 467 dorosłych biegaczy i 3 029 dzieci. Suma uczestników to 12 496

Przed nami kolejna edycja, w której chcemy skupić się na rozwoju lokalizacji, w których działamy. Od początku stawiamy przede wszystkim na jakość oraz dobrą atmosferę i tego się trzymamy! 

Dla jednych start w zawodach to relaks, dla innych forma treningu, a jeszcze innych – możliwość sprawdzenia się. Najważniejsze jest jednak to, by znaleźć i dzielić się sportową pasją!

Przez 10 lat organizacji zawodów udało nam się znaleźć ekipę, której przyświęcają takie same wartości i razem podróżujemy po Polsce organizując dla Was cykl biegów - od edycji 2015/2016 pod nazwą Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Zapraszamy do uczestnictwa w naszej biegowej podróży! 

Organizatorzy cyklu
Piotr Książkiewicz
Piotr Bętkowski