z

Filmowy Leksykon Biegowy to cykl filmów dla biegaczy – tych zaawansowanych, początkujących, a także przyszłych. Leksykon stworzyliśmy wspólnie z Nationale-Nederlanden, Sklepem Biegacza, Centrum Ruchu BODYWORK oraz marką Salomon. To ponad 20 filmów, o bardzo zróżnicowanej tematyce. Zaczynamy od podstaw – dział „Biegowe początki” jest skierowany dla osób, które jeszcze nie biegają lub biegają od niedawna. Bloki treningowe podzieliliśmy na te kręcone na zewnątrz (w naturze oczywiście!) oraz w pomieszczeniach. W tych materiałach znajdą się treści zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. Podobnie będzie w odcinkach poświęconych sprzętowi oraz tych z udziałem ekspertów – kardiologa, fizjoterapeuty, dietetyka oraz psychologa sportowego. Każdy odcinek będzie oznaczony specjalną „ikonką zaawansowania”, żebyście mogli już na początku zorientować się, czego spodziewać się po danym filmie.

Biegowe początki

Biegowe początki – coś dla adeptów biegania. Tutaj znajdziecie odpowiedzi na podstawowe pytania – jak zacząć biegać, jak się ubrać na bieganie, czy jak długo biegać.

Odcinek 1 | Biegowe początki

Odcinek 1 | Biegowe początki

Biegowe początki - to materiał skierowany do osób, które jeszcze nie biegają, albo dopiero co zaczęły i borykają się z różnymi problemami. Sklep Biegacza, a dokładniej Wojtek z Biegacza w bardzo przystępny sposób przybliża biegową sztukę, więc jeśli macie kogoś jeszcze nieprzekonanego do biegania – koniecznie podrzućcie Mu ten film!

Odcinek 2 | Słowniczek Biegacza

Odcinek 2 | Słowniczek Biegacza

Czym jest pierwszy zakres? Na czym polega zabawa biegowa? Jakie odcinki biega się na treningu wytrzymałości tempowej? Odpowiedzi na te i znacznie więcej pytań znajdziecie w Słowniczku Biegacza. To spora dawka wiedzy, więc warto oglądać w skupieniu. To odcinek, w którym wspiera nas Szymon Bytniewski - biegacz, ale także Trener Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Treningi indoor

Treningi indoor – wyjaśnienie po co ćwiczyć będąc biegaczem oraz 4 pełne, wartościowe treningi – 2 ogólnorozwojowe i 2 siłowe. Do tego instruktaż z najważniejszymi ćwiczeniami dla biegacza.

Odcinek 5 | Trening uzupełniający dla biegaczy - zapowiedź

Odcinek 5 | Trening uzupełniający dla biegaczy - zapowiedź

To dla nas niezwykle ważne, by pokazać Wam, jak dużą rolę w bieganiu odgrywa nasza sprawność. I właśnie dlatego zaproponowaliśmy współpracę poznańskiemu Centrum Ruchu i Terapii BODY WORK. W ramach leksykonu otrzymacie cztery pełne, wartościowe treningi uzupełniające oraz instruktaż najważniejszych ćwiczeń. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi tych zajęć.

Odcinek 6 | Trening uzupełniający dla biegaczy - basic

Odcinek 6 | Trening uzupełniający dla biegaczy - basic

Pierwszy z czterech pełnych, wartościowych treningów uzupełniających dla biegaczy. Trenerka BODY WORK - Olga Chmielewska - przygotowała zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych niewymagający żadnego sprzętu - wystarczy kawałek podłogi, mata do ćwiczeń lub koc i... chęci! :) Trening możecie wykonywać np. raz w tygodniu. Do dzieła!

Odcinek 9 | Trening uzupełniający dla biegaczy - medium

Odcinek 9 | Trening uzupełniający dla biegaczy - medium

Jakub Gdula - trener BODY WORK przygotował dla Was zestaw ćwiczeń ogólnorozwojowych dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych osób. Co ważne - nie potrzebujecie żadnego specjalistycznego sprzętu - wystarczy kawałek podłogi, koc lub mata i poduszka. No i niespełna 55 minut czasu. Do dzieła!

Treningi outdoor

Treningi outdoor – wyjaśnienie podstawowych zagadnień dotyczących treningu biegowego, materiał poświęcony rozgrzewce, rozciąganiu po bieganiu oraz sile biegowej.

Odcinek 8 | Rozgrzewka i schłodzenie

Odcinek 8 | Rozgrzewka i schłodzenie

Podczas naszych grudniowych spotkań prezenowaliśmy na żywo schemat poprawnej rozgrzewki. Aby nasz zestaw dotarł do większego grona biegaczy, jeden z odcinków Filmowego Leksykonu Biegowego poświęciliśmy właśnie rozgrzewce. Bonusem jest kilka zdań o tzw. schłodzeniu. A całość przygotowaliśmy wspólnie z trenerem lekkiej atletyki - Szymonem Bytniewskim.

Eksperci

Eksperci – z tych odcinków dowiecie się, np. jakie badania powinien wykonywać biegacz, co jeść, żeby schudnąć, co jeść, żeby szybciej się regenerować, jak unikać kontuzji, jak radzić sobie ze stresem oraz jak zmotywować do biegania dziecko.

Odcinek 4 | Kardiolog sportowy

Odcinek 4 | Kardiolog sportowy

Dlaczego serce potrzebuje ruchu? Jak dbać o serce? Czy należy wykonywać badania profilaktyczne? Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Czy bieganie ultra jest zdrowe dla serca? Między innymi takie pytania zadaliśmy dr Łukaszowi Małkowi podczas rozmowy w Sportslab.pl.

Odcinek 7 | Fizjoterapeuta

Odcinek 7 | Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta Piotr Piaskowski, prowadzący bloga Fizjologika odpowiada na wiele nurtujących nas - biegaczy pytań. Po co chodzić do fizjoterapeuty? Czy trzeba się rozciągać? Co robić, by nasze mięśnie szybciej się regenerowały? Jakie są najczęstsze przyczyny kontuzji? Między innymi o to zapytaliśmy Piotrka.

Odcinek 11 | Psycholog sportu

Odcinek 11 | Psycholog sportu

W rozmowie z psychologiem sportu - Karoliną Chlebosz znajdziecie m. in. odpowiedzi na pytania o sposoby motywacji, na radzenie sobie z przedstartowym stresem oraz na przetrwanie kontuzji. A więcej psychologicznej wiedzy znajdziecie na stronie Karoliny - opsychologiisportu.com.

Sprzęt

Sprzęt – to skarbnica wiedzy dotyczącej butów, odzieży i akcesoriów do biegania. W filmach znajdziecie mnóstwo wskazówek i ciekawostek, dzięki którym bieganie będzie zdrowsze i przyjemniejsze.

Odcinek 3 | Jak dobrać pierwsze buty biegowe?

Odcinek 3 | Jak dobrać pierwsze buty biegowe?

W trzecim odcinku naszego Leksykonu Ania ze Sklepu Biegacza podpowiada, jak dobrać buty do biegania. Materiał kierujemy przede wszystkim do początkujących biegaczy, ale założymy się, że i ci bardziej doświadczeni dowiedzą się czegoś nowego z tego odcinka.

Odcinek 10 | Jak się ubrać na bieganie?

Odcinek 10 | Jak się ubrać na bieganie?

Postanawisz: "Zacznę biegać!". I pięknie! Tylko, jak zaczać, kiedy nie wiesz nawet, jak się ubrać? I tutaj z pomocą przychodzi Łukasz Biela z ekipy Sklepu Biegacza Katowice, który opowiada o tajnikach biegowego stroju.

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni