Zimowego biegania ciąg dalszy

16.01.2024

Zimowego biegania ciąg dalszy

W weekend, 13-14 stycznia zorganizowaliśmy cztery biegi - w sobotę w zimowych warunkach sprawdzali się biegacze startujący w Lublinie i Olsztynie, a w niedzielę - w Łodzi i Trójmieście. Czy śnieg na ścieżkach Was odstrasza? Nic z tych rzeczy! W naszej przełajowej "piątce" uczestniczyły łącznie 1132 osoby, a w biegach dziecięco-młodzieżowych - 375 młodych sportowców. Przed nami styczniowa przerwa - kolejne biegi zaplanowaliśmy na 3-4 lutego - w Poznaniu oraz Szczecinie.

Lublin

Na mecie sobotniego biegu nad Zalewem Zemborzyckim zameldowało się 229 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 51 młodych sportowców. W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się - po raz trzeci w edycji - Michał Żuchowski, z czasem 18:06. Trzy wygrane oznaczają końcowy triumf Michała. Drugie miejsce zajął Błażej Ciżyński (18:34), a trzeci był Marcel Bytnar (18:51).

- Dzisiejsze warunki na trasie - mimo wczorajszych opadów śniegu - były naprawdę niezłe. Śnieg był w wielu miejscach ubity, a błotne kałuże zamarzły, więc dało się całkiem żwawo pobiegać. Wiadomo nie jest to perfekcyjna konfiguracja do bicia rekordów, stąd czas daleki od życiówki na naszej trasie, ale zupełnie nie narzekam. Bieganie zimą ma swój czar i specyfikę - miękkie, sypkie podłoże nie oddaje tak dobrze, więc trzeba się mocno napracować, żeby rozwinąć prędkości, które normalnie nie sprawiają trudności, a po biegu mięśnie bolą w zupełnie inny sposób. Muszę przyznać, że fajnie jest od czasu do czasu urozmaicić sobie kalendarz startowy takim biegiem. Sezon CITY TRAIL 23/24 oceniam na 5+, jedynie brakuje mi bezpośredniej rywalizacji na trasie, ale mam nadzieję że odbiję sobie to na finale edycji podczas CITY TRAIL Gold. Poza tym chciałbym wystartować w imprezach mistrzowskich na hali oraz stadionie i powalczyć o solidne życiówki, bo nadrzędnym celem jest dalsze poprawianie się na dystansie 5 km. Korzystając z okazji pragnę pozdrowić całą Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK4 w Lublinie. Dziękuję wszystkim za trzymanie kciuków - przydały się! - mówił po biegu Michał Żuchowski, zwycięzca cyklu CITY TRAIL w Lublinie w edycji 2023/2024.

Wśród kobiet najszybszą była Dominika Łukasiewicz (20:36). Drugą lokatę wywalczyła Natalia Zych (22:02), a trzecia była Katarzyna Falkowicz (22:09). W klasyfikacji generalnej kobiet nadal wiele może się wydarzyć, ale najbliższą końcowego triumfu jest sobotnia zwyciężczyni - Dominika Łukasiewicz, która wygrała również w grudniu.

Wyniki biegu głównego są dostępne TUTAJ. Kolejne zawody w Lublinie są zaplanowane na 17 lutego.

Olsztyn

Na mecie w Olsztynie zameldowały się 233 osoby. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 114 młodych sportowców. W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Damian Błaut, z czasem 17:36. Drugie miejsce zajął Daniel Mikielski (18:05), a trzeci był Kamil Radomski (18:18). W klasyfikacji generalnej mężczyzn nadal wiele może się wydarzyć, bo każdy z trzech dotychczas rozegranych biegów wygrał inny zawodnik. W październiku był to Adam Ochnik, w listopadzie - Wiktor Kujawa i w sobotę - wspomniany Damian Błaut.

Wśród kobiet najszybszą była Sviatlana Sanko, która wygrała już po raz trzeci, a zatem triumf w "generalce" ma już w kieszeni. Sobotni wynik Sviatlany to 18:58. Drugą lokatę Izabela Parszczyńska (19:04), a trzecia była Monika Jacyszyn (19:16). 

- Trasa w Olsztynie nie jest łatwa i dlatego jest ciekawa. Jestem bardzo zadowolona, że w tym sezonie wzięłam udział w trzech biegach CITY TRAIL i udało mi się wygrać. Dziś trasa była dla mnie najtrudniejsza, bo było bardzo ślisko, ale z drugiej strony temperatura była komfortowa. Ogólnie lubię biegać zimą, tylko jeśli plan jest taki, żeby biegać szybko, a na zewnątrz jest ślisko, to ćwiczę na bieżni. Przyznaję, że wolę biegać zimą przy -10 stopniach niż latem przy +30. Moje plany na rok 2024 jeszcze się klarują – wszystko zależy od tego, jak będą przebiegać zimowe przygotowania - podsumowała Sviatlana Sanko, zwyciężczyni cyklu CITY TRAIL w Olsztynie w edycji 2023/2024.

Wyniki biegu głównego rozegranego nad Jeziorem Długim są dostępne TUTAJ. Kolejne zawody w Olsztynie są zaplanowane na 17 lutego.

Łódź

W łódzkim Parku Baden-Powella na mecie zameldowało się 313 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 115 młodych sportowców. W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Grzegorz Petrusiewicz, z czasem 16:44. Drugie miejsce zajął Tomasz Kisiel (17:10), a trzeci był Tomasz Osmulski (17:23). W klasyfikacji generalnej mężczyzn nadal wiele może się wydarzyć, ale najbliższy końcowego sukcesu jest nieobecny tym razem Maksymilian Zawiślak, który wygrał dwa poprzednie biegi.

- Warunki były zdecydowanie trudne, co widać po czasie. W poprzednich biegach meldowałem się na mecie w okolicy 16 minut, dzisiaj pokonanie 5 km zajęło mi ok. 40 sekund więcej. Tym razem nie było Maksymiliana, więc rywalizacja mniej zacięta, ale jestem zadowolony. Mam już ukończone trzy biegi i jestem sklasyfikowany w generalce, ale planuję pojawić się jeszcze na ostatnim - marcowym biegu - zpowiedział Grzegorz Petrusiewicz, zwycięzca niedzielnego biegu CITY TRAIL w Łodzi.

Wśród kobiet najszybszą była - podobnie, jak w grudniu - Beata Klimek i to ona jest najbliższa końcowego sukcesu w "generalce". Jej wynik to tym razem 19:13. Drugą lokatę zajęła Magdalena Jakóbczak (19:51), a trzecia była Anna Ławrenin (20:06). 

Wyniki biegu głównego są dostępne TUTAJ. Kolejne zawody w ​Łodzi są zaplanowane na 18 lutego.

Trójmiasto

Na trasie w Gdańsku pobiegło 357 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wzięło udział 95 młodych sportowców. W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Patryk Stypułkowski, z czasem 17:46. Drugie miejsce zajął Mateusz Niemczyk (17:50), a trzeci był Daniel Marszk (18:28). W klasyfikacji generalnej mężczyzn nadal wiele może się wydarzyć, ale najbliższy końcowego sukcesu jest niedzielny zwycięzca - Patryk Stypułkowski, który ma na koncie już dwa wygrane biegi. 

Wśród kobiet najszybszą była - podobnie, jak w listopadzie - Marta Łagownik i to ona jest najbliższa końcowego sukcesu w "generalce". Tym razem wynik Marty to 20:06, ale warto wspomnieć, że na czas na pewno miał wpływ "wypadek", który zdarzył się na trasie.

- Warunki były bardzo trudne, trasa ośnieżona i oblodzona, po rozgrzewce zdecydowałam się (robię to bardzo rzadko) na bieg w kolcach i to był strzał w dziesiątkę. Wszyscy, którzy zakupili nakładki w dniu startu tego nie pożałowali. Żeby było śmiesznie zapomniałam mojego numeru startowego z numerem 12, ale szybko w biurze zawodów załatwiłam sprawę – dostałam oczywiście inny, wyższy numer, ale zawierający 12. Bardzo dobrze mi się biegło i myślałam, że czas będzie dobry, jak na te warunki, ale pech chciał, że tuż za trzecim kilometrem podeszwa od prawego buta z kolcami zaczęła mi się delikatnie odklejać i kłapać jak klapek. Gdzieś około czwartego kilometra odpadła już kompletnie, na szczęście poczułam to, więc cofnęłam się po nią i zabrałam, żeby nie śmiecić w lesie. Doleciałam do mety cała i zdrowa, i jestem bardzo zadowolona. Do domu wróciłam z uśmiechem na twarzy - jak zawsze z CITY TRAIL - mówiła po zawodach Marta Łagownik, zwyciężczyni nidzielnego biegu CITY TRAIL w Gdańsku.

Drugą lokatę wywalczyła Regina Piechowska (21:18), a trzecia była Hanna Wiśniewska (21:29). 

Wyniki biegu głównego są dostępne TUTAJ. Kolejne zawody w Trójmieście (tym razem na trasie w Gdyni) są zaplanowane na 18 lutego.

Wracamy 3-4 lutego 2024

Przed nami trzytygodniowa przerwa - kolejne biegi zaplanowaliśmy na 3-4 lutego - w Poznaniu oraz Szczecinie. Przypomnijmy, że aby ukończyć cykl Grand Prix, a zatem otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o jak najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej lub wiekowej należy pobiec minimum 3 razy (do "generalki" liczą się 3 najlepsze biegi). Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów social media - na naszym Facebooku oraz Instagramie znajdziecie sporo informacji i ciekawostek. Co więcej podczas zawodów w instagramowych stories relacjonujemy biegi na bieżąco.

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden, a lokalnie w Lublinie i Łodzi wspiera nas firma InesSport. Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi są dofinansowane przez: Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Miasto Bydgoszcz, Miasto Lublin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Paweł Zając

 

Partnerzy Główni

Partnerzy