Katowice

Agnieszka Gortel-Maciuk niepokonana w Katowicach

11.12.2022

Agnieszka Gortel-Maciuk niepokonana w Katowicach

W grudniowych zawodach nad katowickimi Stawami Janina i Barbara po raz trzeci w sezonie zwyciężyła Agnieszka Gortel-Maciuk, która tym samym została triumfatorką klasyfikacji generalnej. Na trudnej, zimowej nawierzchni Agnieszka uzyskała czas 19:05. W męskiej rywalizacji (podobnie, jak przed miesiącem) najszybszym był Oliwier Mutwil, który dotarł do mety z wynikiem 16:00. W zawodach wzięło udział 319 osób. Czwarty bieg w Katowicach zaplanowaliśmy na 5 lutego 2023. 

Zimowa, wymagająca aura

Już w listopadzie katowiccy biegacze startowali w nieco zimowej aurze. Jednak dzisiejsze warunki na trasie były trudniejsze niż ostatnio - ścieżki pokryte były warstwą śniegu, który padał przez cały bieg, co spowalniało zawodników i wymagało włożenia w każdy krok zdecydowanie więcej siły niż w warunkach bezśnieżnych. 

Agnieszka Gortel-Maciuk po raz pierwszy triumfuje w generalce

Wygrana Agnieszki Gortel-Maciuk w dzisiejszym biegu jest jednoznaczna z jej zwycięstwem w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w Katowicach. Czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie była niepokonana w tym sezonie, a ponieważ do klasyfikacji końcowej liczą się trzy starty, już żadna z biegaczek nie może odebrać Agnieszce pierwszego miejsca. Warto dodać, że Agnieszka Gortel-Maciuk ukończyła trzy edycje cyklu, ale jak dotąd zawsze była druga - za Sylwią Ślęzak, która w trwającej edycji jeszcze nie pojawiła się na trasie nad Stawami Janina i Barbara.

- To był mój trzeci bieg z rzędu i trzecia wygrana, ale mam nadzieję, że pobiegnę w trwającej edycji jeszcze co najmniej raz. Prognozy pogody zapowiadały na dzisiaj śnieg i mróz, ale do wczorajszego dnia wypierałam skutecznie taką opcję i dziś mimo wszystko byłam zdziwiona. Nie było mowy o wyniku, biegłam tylko, by bronić pierwszego miejsca. Ta nasza trasa ma swój urok i w każdych warunkach jest przyjemna, choć ciężka. Gdybym miała opisać każdy z biegów tegorocznej edycji, to pierwszy odbył się w dobrych warunkach, ale biegło mi się ciężko. Drugie zawody, pomimo niskiej temperatury, były doskonałe do szybkiego biegania, zaś dzisiejsza edycja była chyba najbardziej siłowa. I najprzyjemniejsza - mówiła po biegu Agnieszka Gortel-Maciuk.

Sytuacja w klasyfikacji generalnej mężczyzn

Wśród mężczyzn będzie jeszcze sporo emocji. Zwycięstwo w dzisiejszym biegu oznacza, że Oliwier Mutwil ma na koncie dwie wygrane i jest bardzo bliski triumfu w klasyfikacji generalnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że największy rywal Oliwiera - Dawid Malina, na pewno nie składa broni i można spodziewać się, że w kolejnych biegach będzie chciał Oliwierowi przeszkodzić w osiągnięciu końcowego sukcesu. To nie pierwszy sezon, w którym ci dwaj zawodnicy rywalizują o miano najszybszego biegacza CITY TRAIL w Katowicach. Przed rokiem górą był Dawid Malina. Czy w tym roku zmieni się kolejność na podium? 

- Mimo trudnych warunków, nie miałem wątpliwości, co do udziału w dzisiejszych zawodach. Pogoda nie ma tu większego znaczenia. Ten start od dawna był w planach, a dobra dyspozycja tylko potwierdziła, że trzeba startować. Walka o zwycięstwo w cyklu zapewne będzie bardzo wyrównana do samego końca. Ja sam będę starał się zmienić kolejność klasyfikacji generalnej sprzed roku, ale wydaje mi się, że wszystko rozstrzygnie się w ostatnim - marcowym biegu, ponieważ najprawdopodobniej w lutym będę nieobecny przez trwający wtedy sezon halowy. Dawid również na pewno chce wygrać i wysoko zawiesi poprzeczkę - podkreśla Oliwier Mutwil.

Wyniki dzisiejszego biegu głównego znajdują się TUTAJ. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 78 młodych sportowców. 

Bezpłatny udział w biegu 

"Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!" - to promocja skierowana do osób, które mają tzw. karnety na wszystkie biegi CITY TRAIL w trakcie sezonu. Od dzisiejszego biegu, do końca edycji, każdy kto posiada karnet może przyjść na wydarzenie z kimś bliskim, kto pobiegnie bez opłaty startowej. 

Ogólnopolskie podsumowanie sezonu

Nasz cykl to zawody organizowane w formule Grand Prix. Oznacza to, że warto w biegach startować regularnie, bo dopiero po zakończeniu cyklu (w marcu) znane będą ostateczne rozstrzygnięcia. Aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o nagrody trzeba pobiec minimum trzy razy (od października 2022 do marca 2023 zaplanowaliśmy pięć biegów – wszystkie na tej samej trasie).

Biegi CITY TRAIL odbywają się także (poza Katowicami) w: Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Po zakończeniu edycji we wszystkich miastach odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu - bieg CITY TRAIL Gold, który jest zaplanowany na 1 kwietnia. 

fot. Mateusz Stodolski

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni