Katowice

Zagadkowe Katowice

27.03.2020

Katowice są naszą najbardziej nieprzewidywalną lokalizacją. W największym biegu edycji wzięło udział 520 dorosłych zawodników. W najmniejszym  - 336. To znaczące dysproporcje, które… motywują nas do ciągłej pracy nad frekwencją! Zwycięzcami klasyfikacji końcowej zostali Oliwier Mutwil i Sylwia Ślęzak.

Katowicka rywalizacja rozpoczęła się 29 września 2019, a zakończyła 16 lutego 2020. W pięciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 731 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 1957 razy. Kobiety stanowiły ponad 33% wszystkich zawodników, którzy pojawili się nad stawami Janina i Barbara. Największym biegiem był ten rozegrany 3 listopada – 520 uczestników, a średnia frekwencja to 391 osób. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej trzech biegach) zostało 397 biegaczy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Oliwier Mutwil. Drugie miejsce zajął Damian Drożdż, trzecie – Piotr Pałka. Tuż poza podium znalazł się Piotr Mrachacz, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Adam Sikora. Wśród kobiet triumfowała Sylwia Ślęzak, drugą lokatę wywalczyła Agnieszka Gortel-Maciuk, trzecie miejsce zajęła Magdalena Sekuła, czwarte – Joanna Griman, a na piątym uplasowała się Paulina Gaj. Zwycięskie drużyny to z kolei pierwsze zespoły: Inżynieria Biegania TEAM, CKS Budowlani Częstochowa oraz Never Too Late.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 260, a liczba osobostartów – 648. Średnia frekwencja wyniosła 130 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 133 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg listopadowy – wzięło w nim udział 163 zawodników.

- Katowice są dla nas zagadką. Od kilku lat mamy sytuację z zauważalnymi wahaniami frekwencji – po dobrym sezonie, kolejny jest słabszy. W edycji 2019/2020 odnotowaliśmy dodatkowo spore dysproporcje między największym i najmniejszym biegiem – ta różnica to aż 184 osoby – w największych zawodach wzięło udział 520 zawodników, a w najmniejszych - 336 biegaczy - zaznacza Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców naszego cyklu. – Warto podkreślić, że w lutowej imprezie padł rekord trasy – Dawid Malina pokonał 5-kilometrową pętlę w czasie 15:33.

Informacje o zwycięzcach:

Sylwia Ślęzak (ur. 7.11.1995)

Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Wielokrotna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej CITY TRAIL w Katowicach.

Wybrane osiągnięcia:
- Uczestniczka mistrzostw świata w biegach przełajowych (Bydgoszcz 2013)
- Mistrzyni Polski U-23 w biegach przełajowych (2017)

Rekordy życiowe:
3000m – 9:36.44 (2016)
5000m – 17:09.08 (2016)
10000m – 35:38.87 (2019)

Oliwer Mutwil (ur. 27.10.1999)

Perspektywiczny zawodnik młodego pokolenia. W mijającym sezonie halowym udowodnił, iż doskonale przechodzi transformację z kategorii młodzieżowych na seniorską.

- Mistrz Polski U-20 w biegu na 5000m (2018)
- Dwukrotnie piąty na rozegranych niedawno halowych mistrzostwach Polski seniorów (1500 i 3000m)

1500m – 3:48.44 (2020)
3000m – 8:29.75 (2020)