Wrocław

Podsumowujemy sezon: ponad 8500 zawodników w edycji 2014/2015!

15.04.2015

Podsumowujemy sezon: ponad 8500 zawodników w edycji 2014/2015!

Chwalimy się, bo mamy czym ;) Grand Prix CITY TRAIL to największy cykl biegów przełajowych w Polsce. Edycja 2014/2015, która zakończyła się w ostatni weekend marca przyniosła 53-procentowy wzrost względem poprzedniego sezonu. Mamy 8599 unikalnych biegaczy i 4222 sklasyfikowanych zawodników! Do tego 2141 uczestników i 899 sklasyfikowanych biegaczy CITY TRAIL Junior :)

6 miesięcy rywalizacji, 60 biegów, 8599 unikalnych biegaczy, 4222 sklasyfikowanych zawodników (czyli takich, którzy wzięli udział w co najmniej czterech biegach) i 26 393 osobostarty - to dokładne liczby obrazujące nasz cykl. Liczba 8599 zawodników jest o 53 procent większa w porównaniu z poprzednią edycją, kiedy w cyklu wzięło udział 5618 biegaczy.

Edycja 2014/2015, która rozpoczęła się w październiku była pierwszą organizowaną pod nową nazwą. Wcześniej przez dwa lata cykl odbywał się pod szyldem Grand Prix zBiegiemNatury. Z dużych zmian warto wspomnieć zamianę dwóch lokalizacji – zamiast Gorzowa Wielkopolskiego na mapie cyklu pojawiła się Łódź. – Ogłaszając zmianę nazwy mieliśmy pewne obawy. Ale wierzymy w to, co robimy. Wiemy, po co to robimy. Nie mieliśmy wątpliwości, że jeśli tylko dotrzemy do biegaczy z informacją, że zmiana nazwy nie łączy się ze zmianą ekipy – nie będzie problemu z utrzymaniem frekwencji – mówi Piotr Książkiewicz, jeden z organizatorów cyklu. – Okazało się, że frekwencja wzrosła i to znacznie, co bardzo nas cieszy i jest motywacją do pracy nad kolejnym sezonem. Na pewno nie spoczywamy na laurach. Dla nas to początek, bo wiemy, że CITY TRAIL ma wielki potencjał.

Średnia frekwencja ze wszystkich 60 biegów to 440 osób. Najwięcej biegaczy startowało nad poznańską Rusałką, gdzie 5 lat temu rozpoczęliśmy działalność jako Stowarzyszenie Grand Prix Poznania. Rekordowy bieg w całej edycji odbył się 25 października. Wystartowało w nim 1064 biegaczy. Średnia frekwencja w Poznaniu to 961 osób. Drugie miejsce zajmuje Bydgoszcz, gdzie średnia frekwencja wyniosła 605 osób, a podczas rekordowego biegu (w styczniu) linię mety minęło 661 biegaczy. Trzecie miejsce zajmują Katowice, które dołączyły do cyklu dopiero w edycji 2013/2014. W naszej jedynej śląskiej lokalizacji biegały średnio 462 osoby, a rekordowy styczniowy bieg przyciągnął 537  zawodników. To właśnie Katowice odnotowały największy przyrost frekwencji względem poprzedniego sezonu, bo aż o 114 procent!

Porównując CITY TRAIL do frekwencji na biegach ulicznych, przedstawione liczny nie robią wrażenia. Ale wśród biegów przełajowych w Polsce nasz cykl jest zdecydowanym liderem! :) Ba! Prawdopodobnie w żadnym innym europejskim kraju nie ma tak dużej przełajowej imprezy. 

CITY TRAIL to zawody na dystansie 5 km, kierowane zarówno do osób trenujących zawodowo, jak i zupełnie początkujących biegaczy. Aby dać szansę startowania każdemu  nie wprowadzamy limitu czasu. To cechy, które przyciągają na CITY TRAIL kobiety. Aż 34 procent wszystkich startujących w cyklu stanowią panie. Najwięcej kobiet biegało w Warszawie – 37 procent. Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn zdecydowanie najliczniejszą grupą wiekową jest ta pomiędzy 30 a 39 rokiem życia. Osoby w tym przedziale wiekowym stanowią ponad 40 procent wszystkich startujących w naszych zawodach. 

CITY TRAIL to także zawody dla dzieci i młodzieży. Przed każdym biegiem dla dorosłych organizowane były biegi CITY TRAIL Junior – na dystansach od 300 metrów do 3 km. Młodzi biegacze podzieleni byli na 5 kategorii wiekowych: do 5 lat, 6-7 lat, 8-10 lat, 11-13 lat i 14-15 lat. Łącznie we wszystkich biegach CITY TRAIL Junior wystartowało 2141 zawodników, a 899 z nich zostało sklasyfikowanych. Największym zainteresowaniem cykl cieszył się wśród dzieci w wieku 8-10 lat – ponad 30 procent wszystkich zawodników startowało w tej kategorii. Gdyby połączyć dwie najmłodsze kategorie, które startowały oddzielnie, ale na tym samym dystansie (300 metrów), będą stanowić 40,5 procent wszystkich zawodników.

Warto dodać, że wśród regularnie startujących w CITY TRAIL byli czołowi polscy zawodnicy, a wśród nich Dominika Napieraj (mistrzyni Polski w biegach przełajowych), Artur Kern (aktualny rekordzista kraju na 5000 merów w hali), Paweł Matner (najlepszy we Wrocławiu, drugi zawodnik 8. Poznań Półmaratonu), Krzysztof Gosiewski (mistrz Polski w biegach przełajowych), czy Agnieszka Janasiak (czołowa polska maratonka).

Ważnym dla nas jest fakt, że edycja 2014/2015 CITY TRAIL obyła się pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także Rzecznika Praw Dziecka. Przez kilka miesięcy zawody wspierali także nasi Ambasadorowie: mistrzyni świata w boksie i kickboxingu, a obecnie triathlonistka - Iwona Guzowska, biegaczka i dziennikarka - Beata Sadowska, najlepsi w Polsce biegacze ultra - Magda Łączak i Marcin Świerc oraz biegający raper – Jacek MEZO Mejer.

Kolejna edycja CITY TRAIL rusza w październiku. Mamy nadzieję, że będziecie z nami, a sezon 2015/2016 przyniesie Wam kolejne życiówki na naszych trasach! :)

fot. Piotr Dymus

Sponsor tytularny