Wrocław

Słoneczne biegi Wrocławiu i Katowicach

26.02.2024

Słoneczne biegi Wrocławiu i Katowicach

W weekend, 24-25 lutego  - we Wrocławiu i Katowicach - zakończyła się czwarta - przedostatnia seria naszych biegów. Wysokie temperatury i słońce przyciągnęły w miniony ponad 1100 uczestników, z czego blisko 300 stanowiły dzieci i młodzież. Była także niespodzianka. Biegacze, którzy pojawili się w sobotę we wrocławskim Lesie Osobowickim mieli okazję spotkać znakomite lekkoatletki - olimpijki z Tokio - siostry Alicję i Anetę Konieczek.

Wrocław

Do linii mety biegu głównego na dystansie 5 km dotarło 446 osób. W zawodach zwycięstwo odniósł - po raz drugi w edycji - Dariusz Boratyński, który obronił tytuł najszybszego biegacza CITY TRAIL we Wrocławiu. Jego sobotni wynik to 15:02. Drugie miejsce zajął Kacper Adamczak - 15:23, a trzeci był Michał Wendland - 15:40.

W kobiecej rywalizacji jako pierwsza do mety dotarła Julia Pawełczyk (czas 18:34). Drugie miejsce zajęła Kinga Pietras (18:59), a trzecia była Magda Kwiecień (19:19). W klasyfikacji generalnej sytuacja jest nadal otwarta.

- Prawdopodobnie nie biegałem po większym błocie w Lesie Osobowickim niż dzisiaj. „Wolniejsza” trasa była tylko raz, gdy spadło dużo śniegu. Z pozytywów to dzisiaj było słoneczko i względnie wysoka temperatura, które w pełni rekompensowały trudną nawierzchnię. Oceniam, że na dzisiejszych warunkach straciłem ok. 15-20 sekund, ale to nie ma znaczenia, bo ten start był bardzo dobrym treningiem. I tak radzę podchodzić do tego typu startów. Od początku do końca biegłem równym rytmem, tempo zmieniało się w zależności od przyczepności. Cały sezon CITY TRAIL oceniam jako solidny, bez większych fajerwerków, ale cieszy kolejna wygrana w końcowej klasyfikacji cyklu - już czwarta. Wiosna u mnie jeszcze bez konkretnych planów startowych, ponieważ czekam na operację zatok. Temat przeciąga się już od końcówki ubiegłego roku i jeśli dostanę informację, że jest możliwość poddania się zabiegowi – będę musiał przerwać treningi - mówił po zawodach Dariusz Boratyński, zwycięzca sobotniego biegu i klasyfikacji generalnej CITY TRAIL we Wrocławiu.

Wyniki biegu głównego znajdują się TUTAJ. W zawodach CITY TRAIL Junior pobiegło 175 młodych sportowców. 

Spotkanie z olimpijkami

Nieczęsto zdarza się okazja, by móc porozmawiać z reprezentantkami Polski. Taką możliwość mieli biegacze startujący w sobotę we Wrocławiu. Siostry Alicja i Aneta Konieczek startowały w Tokio, na dystansie 3000m z przeszkodami. Alicja, która na co dzień mieszka i trenuje w USA, ma także minimum na tegoroczne Igrzyska - w Paryżu.

- Pomysł na wizytę we Wrocławiu pojawił się przy planowaniu moich dwóch tygodni w Polsce. Chciałam je jak najbardziej wykorzystać, a nie mogło się obejść bez obecności w mojej ulubionej serii biegów – CITY TRAIL. Najbardziej zaskoczyła mnie radość uczestników z biegania w błocie! Optymizm i błoto lał się wszędzie! Ja co prawda nie startowałam, ale bardzo mocno kibicowałam uczestnikom. Wracam do USA już za kilka dni. Mój wiosenny sezon startowy rozpoczynam 12 kwietnia biegiem na 5000m, w maju startuję na 3000m z przeszkodami. W Polsce będę ponownie za 3 miesiące. Na początku czerwca reprezentuję nasz kraj podczas Mistrzostw Europy w Rzymie, a potem już skupiam się na przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu - powiedziała nam Alicja Konieczek, biegaczka, reprezentantka Polski, wielokrotna medalistka MP.

Katowice

W niedzielę przenieśliśmy się do Katowic. Nad Stawami Janina i Barbara pojawiło się 410 biegaczy, a zwycięstwo odniósł - po raz pierwszy w edycji - Oliwier Mutwil. Jego niedzielny wynik - 15:14 - jest tylko o sekundę gorszy od rekordu trasy, który należy do drugiego tym razem - Dawida Maliny (jego czas to 15:39). Trzecie miejsce zajął Cyprian Grzelka (15:54). W klasyfikacji generalnej nadal sprawa jest otwarta, ale jest niemal pewne, że walka o wygraną rozegra się między wspomnianym Dawidem Maliną oraz Gabrielem Kuropatwą, który co prawda był tym razem czwarty, ale w poprzednich biegach dwa razy zwyciężał.

- Spodziewałem się dobrego wyniku, ponieważ tydzień temu pobiegłem w hali na 3000m w okolicach mojej życiówki. Stając dziś na starcie chciałem zaatakować rekord trasy, więc po kilkuset metrach wyszedłem na prowadzenie i biegłem swoim tempem aż do mety. Rekord był blisko, ale jeszcze nie tym razem. Cieszę się, że jest tak ciepło, bo dzięki temu są lepsze warunki nie tylko podczas zawodów, ale też na treningach. Jeśli miałbym wybierać to wolę biegać w deszczu niż po śniegu. Dobra nawierzchnia sprzyja przygotowaniom do sezonu letniego na bieżni. To właśnie starty na stadionie będą moim priorytetem w tym roku, chociaż być może pojawię się też na kilku biegach ulicznych - mówił po zawodach Oliwier Mutwil, zwycięzca niedzielnego biegu CITY TRAIL w Katowicach.

W kobiecej rywalizacji jako pierwsza do mety dotarła Paulina Gaj (czas 18:42). Drugie miejsce zajęła Agata Długosz (19:51), a trzecia była Aleksandra Bańbor (20:10). W klasyfikacji generalnej triumfatorką jest nieobecna na trasie tym razem - Agnieszka Gortel-Maciuk.

Wyniki biegu głównego znajdują się TUTAJ. W zawodach CITY TRAIL Junior pobiegło 120 młodych sportowców. 

Medale podczas ostatniej serii biegów

Nasze zawody odbywają się w 10 lokalizacjach, w formule cyklu Grand Prix, a to oznacza, że aby otrzymać pamiątkowy medal i zostać sklasyfikowanym trzeba biegać regularnie i ukończyć co najmniej trzy biegi w trakcie edycji. W każdym z miast, podczas piątych - ostatnich zawodów sezonu 2023/2024 będą wręczane pamiątkowe medale. Rozdanie nagród odbędzie się z kolei na oddzielnych - również marcowych wydarzeniach (podczas których będzie można także odebrać pamiątkowe medale). Szczegóły opublikujemy wkrotce.

Po ciekawostki zapraszamy na nasze profile na Facebooku oraz Instagramie

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi są dofinansowane przez: Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Mateusz Stodolski