Wrocław

Wrocław najszybszym miastem sezonu 2019/2020

28.03.2020

Mimo, że rekordowy wynik edycji został ustanowiony w Bydgoszczy, miano najszybszego miasta przyznajemy Wrocławiowi! To w Lesie Osobowickim padło aż 10 z 20 najlepszych rezultatów! Zwycięstwo w końcowej klasyfikacji odnieśli Szymon Dorożyński oraz Małgorzata Zieleń.

Wrocławska rywalizacja rozpoczęła się 5 października 2019, a zakończyła 25 stycznia 2020. W pięciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 813 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 2184 razy. Kobiety stanowiły ponad 37,5 % wszystkich zawodników, którzy pojawili się w Lesie Osobowickim. Największym biegiem był ten rozegrany 25 stycznia – 466 uczestników, a średnia frekwencja to 437 osób. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej trzech biegach) zostało 454 biegaczy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Szymon Dorożyński. Drugie miejsce zajął Dariusz Boratyński, trzecie – Mikołaj Czeronek. Tuż poza podium znalazł się Andrzej Witek, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Przemysław Chatys. Wśród kobiet triumfowała Małgorzata Zieleń, drugą lokatę wywalczyła Klaudia Pawlus, trzecie miejsce zajęła Karina Minorczyk, czwarte – Justyna Grzywaczewska, a na piątym uplasowała się Karolina Obstój. Zwycięskie drużyny to z kolei pierwsze zespoły: Wosiek Team, Sobczyk team – MKS Siechnice oraz 140minut.pl.

Wrocław jest naszym liderem pod względem poziomu sportowego. To właśnie w Lesie Osobowickim mieliśmy okazję oglądać najwięcej biegów, w których czołowi zawodnicy osiągali rezultaty poniżej 15 minut. Dodatkowo aż dziesięć z dwudziestu najlepszych wyników wśród kobiet i mężczyzn osiągniętych w sezonie, pochodzi z Wrocławia - zaznacza Piotr Książkiewicz, pomysłodawca naszego cyklu. – Warto także podkreślić atrakcyjność naszej wrocławskiej trasy wśród zawodników spoza Dolnego Śląska – w sezonie 2019/2020 kilkukrotnie mieliśmy okazję gościć biegaczy, którzy sprawdzali formę na naszych zawodach, mimo, że pochodzą z innych części kraju, m.in. z województw mazowieckiego czy łódzkiego – tak, jak rekordzistka naszej trasy – Kinga Królik z Pabianic.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 329, a liczba osobostartów – 934. Średnia frekwencja wyniosła 187 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 202 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg grudniowy – wzięło w nim udział 197 zawodników.

Informacje o zwycięzcach:

Małgorzata Zieleń (ur. 21.10.1996)

Wielokrotna finalistka mistrzostw Polski w biegach średnich i długich. Również medalistka krajowego czempionatu w kategoriach młodzieżowych. Od wielu lat startująca na trasach CITY TRAIL Wrocław.

Wybrane osiągnięcia:
- Wicemistrzyni Polski U-16 w biegu na 1000m (2011)
- Brązowa medalistka mistrzostw Polski U-18 w biegu na 3000m (2013)
- 8. zawodniczka mistrzostw Polski seniorów w biegach przełajowych (2019)

Rekordy życiowe:
1500m – 4:34.03 (2017)
5000m – 17:39.54 (2017)
10000m – 37:30.06 (2017)

Szymon Dorożyński (ur. 6.03.1992)

Kilka lat temu perspektywiczny junior, któremu rozwój pokrzyżowały kontuzje. Uporał się z problemami i wrócił w wielkim stylu wygrywając w 2019 roku mistrzostwa Polski na 5km. Rekordzista trasy CITY TRAIL we Wrocławiu (14:50).

- Mistrz Polski w biegu ulicznym na 5km (2019)
- Wicemistrz Polski w biegu na 5000m (2019)