z

Wrocław

Jak wytrwać w postanowieniu regularnego biegania?

18.10.2018

Jak wytrwać w postanowieniu regularnego biegania?

Zdecydowałeś: biegam i mam zamiar biegać regularnie. Od postanowienia do realnego czynu jest jednak czasem dłuższa droga niż mogłoby nam się wydawać. Co zatem zwiększy prawdopodobieństwo pozostania konsekwentnym w regularnym treningu?

Realny cel

Nic bardziej nie zniechęca niż cel, który jest dużo powyżej naszych możliwości. Każdy z nas ma w sobie potrzebę przekraczania własnych granic. Jeśli pozwolimy sobie na bujanie w obłokach i wyznaczenie zbyt wygórowanego tempa biegu, to zamiast z radością wychodzić na kolejny trening, stanie się on przykrym obowiązkiem. A czas treningu oprócz pobudzania naszych mięśni, ma również przynosić radość i satysfakcję.

Formę budujemy stopniowo

Jeśli jesteś na początku Twojej biegowej drogi to warto uzbroić się w cierpliwość. Nie oczekuj cudów od pierwszych treningów: płytki oddech, palące płuca czy nogi, które odmawiają posłuszeństwa są naturalną reakcją naszego ciała na aktywność, która dotychczas nie była wpisana w plan dnia. Warto jednak wytrwać i zmierzyć się z tymi trudnościami, gdyż każdy trening przybliża nas do upragnionego celu. Początki zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych, taka sama zasada obowiązuje również w bieganiu. Pozwólmy na to, aby organizm zaadaptował się do nowej sytuacji treningu. Endorfiny pojawią się w tym najważniejszym momencie i będą adekwatną nagrodą.

Zainwestuj w sprzęt

Początkowo najważniejsze, aby wyjść na trening, to chęci. Strój jest wtedy zdecydowanie pobocznym aspektem. W momencie kiedy jednak czujesz, że połknąłeś bakcyla, warto zainwestować w odzież sportową adekwatną do pogody. Koszulka techniczna, szczelna wiatrówka, spodnie ochraniające stawy kolanowe oraz ścięgna Achillesa sprawią, że trening odbędziesz w dużo bardziej komfortowych warunkach. I oczywiście wygodne buty dopasowane do naszej stopy, które będą sprzymierzeńcem przy każdym kolejnym kilometrze. Poza wygodą, zakup w postaci nowego sprzętu może również pełnić funkcję motywacyjną.

Trenuj według planu

Jeśli chcesz biegać, a nie miałeś nigdy wcześniej do czynienia z tą sferą w sporcie, zapewne nie wiesz w jaki sposób zabrać się za trenowanie. Aby uniknąć kontuzji czy przetrenowania warto działać według przemyślanego planu treningowego, który zawiera w sobie stopniowe budowanie formy od podstaw, adekwatnie do poziomu biegacza. Chaos i brak konsekwencji w bieganiu, może stać się kolejnym powodem zakończenia przygody z tym pięknym sportem. Warto zmaksymalizować prawdopodobieństwo tego, że inwestujemy swój czas w treningi mądrze i produktywnie. W ramach cyklu CITY TRAIL dbamy o odpowiednie przygotowanie startowe uczestników naszych imprez – otrzymujesz od nas na start 21-dniową opiekę trenerską i-Sport - aby móc skonsultować swoje cele oraz trenować z indywidualnym planem treningowym. Szczegóły znajdziesz na końcu artykułu.

Zapisz się na zawody

Nic tak nie motywuje do działania jak odliczanie czasu do imprezy docelowej! Zawody są ukoronowaniem wysiłków podjętych w trakcie treningów. W momentach zwątpienia, fakt, że podjęliśmy już decyzję i opłaciliśmy start w zawodach, pomoże nie odpuścić. Przecież każdy trening zbliża nas do tego upragnionego wyniku czy formy!

Partner biegowy

Dużo trudniej jest odwołać trening, na który umówiliśmy się z kolegą czy koleżanką, niż ten który mamy wykonać w samotności. Poza tym, w momencie kryzysowym to właśnie nasz biegowy kompan może pomóc wyciągnąć nas na trening.

Uwieczniaj

Dobrym motywatorem do pozostania konsekwentnym w treningu jest uwiecznianie i zapisywanie swoich postępów biegowych. Warto czasem nagrać się w trakcie biegu czy też prowadzić dzienniczek treningowy. Kiedy poczucie zwątpienia i zniechęcenia jest duże, powrócenie do starego nagrania czy też wyniku z pierwszych zawodów może skutecznie przypomnieć jaką drogę pokonało się od początku trenowania do dnia dzisiejszego. To naprawdę działa.

Każdy biegacz miewa dni zwątpienia czy rezygnacji z podejmowania wysiłku treningowego. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by zachować płynność treningów i wyjść z tej walki zwycięsko. Warto je zapamiętać i wracać do nich w potrzebie. Jeżeli udowodnimy sobie, że w chwili kryzysu, jesteśmy w stanie przekroczyć granicę domu i wybiec na trening, to może okazać się, że coraz mniej rzeczy uznamy za niemożliwe do wykonania. Poza tym, sportowa legenda głosi, że trening, z którego chcieliśmy zrezygnować i odpuścić, jednak pomimo olbrzymiej niechęci zostanie wykonany, przynosi największą radość i satysfakcję :) Zdecydowanie polecamy wypróbować to na własnej skórze! Powodzenia!

Autor tekstu: Adrianna Szatecka - Trenerka i-Sport 

W edycji 2018/2019 kontunuujemy współpracę z i-Sport, dzięki czemu możecie skorzystać ze specjalnej oferty - jeśli już zapiszecie się na nasze zawody, wystarczy zarejestrować się na platformie i-Sport (www.i-sport.pl) za pomocą specjalnego kodu: CTR + numer startowy w naszym cyklu, np. CTR123. W ten sposób dostaniecie 21 dni bezpłatnej, indywidualnej opieki treningowej. To bonus dla osób, które nie skorzystały z niego w poprzedniej edycji naszego cyklu. Osoby, które w poprzedniej edycji skorzystały już z takiej oferty będą mogły trenować z i-Sport ze zniżką: 229 zł za 3 miesiące - kod przy rejestracji na platformie to CTRPROMO3 oraz 399 zł za 6 miesięcy - kod to CTRPROMO6.

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni