z

Wrocław

Jesteśmy na półmetku!

21.12.2017

Jesteśmy na półmetku!

30 biegów edycji 2017/2018 za nami! Przerwa świąteczno-noworoczna to dobry czas na krótkie podsumowanie trzech miesięcy wspólnego biegania i rywalizacji. Łapcie kawę lub herbatę i zapraszamy do lektury!

Średnia frekwencja po trzech seriach

Po 30. biegach pierwszej części sezonu średnia frekwencja wynosi 539 biegaczy (tylko w biegu głównym). Liderem niezmiennie jest Poznań – 971 biegaczy, drugie miejsce zajmuje Szczecin – 697 zawodników, a trzecie miejsce na podium przypadło Bydgoszczy – 681 osób. Kolejne lokalizacje to Warszawa, Wrocław, Lublin, Olsztyn, Katowice, Łódź i Trójmiasto.

Jeśli dodamy biegi CITY TRAIL Junior średnia frekwencja ze wszystkich 30. dotąd rozegranych biegów to 721 uczestników.

Najwyższa frekwencja w pojedynczym biegu

Biorąc pod uwagę najwyższą frekwencję w pojedynczym biegu podium miast pozostaje niezmienne – Poznań (1051 osób), Szczecin (748 biegaczy) i Bydgoszcz (741 zawodników). Wyraźnie widać zaciętą rywalizację między lokalizacjami szczecińską i bydgoską, które śmiało można nazwać wiceliderami cyklu. Za plecami tych największych miast są: Warszawa, Wrocław, Lublin, Łódź, Katowice, Olsztyn i Trójmiasto. Warto podkreślić, że Wrocław i Lublin odnotowały rekordy frekwencji. Wrocław podwójny – w październiku z poziomu 491 na 538, następnie w listopadzie na 588. W Lublinie rekordową frekwencję przyniósł listopadowy Bieg Niepodległości – 495 uczestników (poprzedni to 426 osób).

Warto podać również liczbę 16 170, która jest sumą frekwencji we wszystkich 30 biegach głównych (tzw. „osobostarty”).

Kobiety lubią… przełaje!

Bardzo ważnym wskaźnikiem jest dla nas procentowy udział kobiet. Po trzech seriach edycji 2017/2018 wynosi on średnio 35%. Najwięcej pań startuje w Trójmieście – aż 41%, drugie miejsce zajmuje Wrocław – 38%, a trzecie - ex aequo Poznań i Szczecin – po 37%. Cieszy nas, że po kilku latach udało nam się doprowadzić to sytuacji, w której w każdej z lokalizacji procentowy udział pań przekracza 30%!

CITY TRAIL Junior

Biegi dzieci to nasza duma! Towarzyszą każdej imprezie, którą organizujemy, a fakt, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem utwierdza nas w przekonaniu, że warto je organizować!

Średnia frekwencja po trzech biegach trwającej edycji wynosi 182 młodych biegaczy. Najliczniejszą kategorią wiekową jest ta w przedziale 10-12 lat (D3) – uczestnicy tych zawodów stanowią 26% wszystkich biegaczy CITY TRAIL Junior.

Biorąc pod uwagę średnią frekwencję lideruje Bydgoszcz, z 350 uczestnikami. Drugie miejsce zajmuje Poznań – 327 biegaczy, a trzecie – Warszawa – 265 zawodników. Z kolei najwyższą frekwencję w pojedynczym biegu zanotowaliśmy w październiku w Poznaniu – nad Jeziorem Rusałka pojawiło się 380 młodych adeptów biegania.

Poziom sportowy

Półmetek naszego cyklu przyniósł doskonałe wyniki i ogromny ładunek emocji związany z wyrównaną rywalizacją. Wszystko to za sprawą znakomitych zawodników startujących w naszym Grand Prix. Na przestrzeni trzech kolejek, we wszystkich dziesięciu lokalizacjach startowało aż 43 medalistów i medalistek mistrzostw Polski z ostatnich trzech lat. Wśród tej liczby, 37 zawodników zdobywało krążki krajowego czempionatu na stadionie i w biegach ulicznych, 3 w biegach górskich, a 3 w chodzie sportowym. Część z nich reprezentowało kraj na najważniejszych imprezach międzynarodowych. Łukasz Parszczyński uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Londynie, Mateusz Demczyszak brał udział w mistrzostwach świata w Moskwie, a Dominika Napieraj startowała w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy w Amsterdamie. Poza tym Łukasz Kujawski, Mateusz Kaczmarek, Nikodem Dworczak, Bartosz Kotłowski Mateusz Kaczor, Dariusz Boratyński, Sylwia Ślęzak, Julia Dias, Aleksandra Brzezińska, Aleksandra Lisowska – zakładali koszulkę z orzełkiem na piersi.

Bydgoszcz i Warszawa najchętniej wybieranymi trasami wśród czołówki

Rekordowa liczba najlepszych występuje w Bydgoszczy i w Warszawie. W tych dwóch miastach startuje po siedmiu medalistów mistrzostw kraju. Na całość wysokiego poziomu mają wpływ również zawodnicy z drugiego szeregu, czyli ci którzy osiągają poziom drugiej klasy sportowej i bardzo solidni amatorzy aspirujący do znalezienia się w szerokiej czołówce polskich biegów długich. Poza tym w walkę o najwyższe lokaty włączają się wciąż skuteczni zawodnicy, którzy triumfy święcili 10-15 lat temu. W tym gronie należy wymienić Marcina Fehlaua z Poznania, powracającego po wielu latach rozbratu z bieganiem Tomasza Kowalskiego z Olsztyna (rekord życiowy na 1000m – 2:21.90), czy Joasię Wasilewską z Lublina, 5. zawodniczkę młodzieżowych mistrzostw Europy sprzed 14 lat w biegu na 800m. Mimo kategorii weterańskich wspomniani biegacze skutecznie rywalizują z aktualną czołówką.

Najszybsze biegi

W związku z tym, że 11 tras CITY TRAIL różni się pod względem ukształtowania terenu i konfiguracji nie można zestawiać ze sobą uzyskiwanych na nich wyników.  Na citytrailową karuzelę składają się 4 trasy szybkie, 4 o średnim wskaźniku trudności i 3 trudne. Jako ciekawostkę możemy przedstawić najlepsze wyniki uzyskane podczas trzech pierwszych miesięcy cyklu:

Mężczyźni:

1. Kamil Jastrzębski – 14:58 (Warszawa, bieg 3)

2. Mateusz Demczyszak – 14:59 (Wrocław, bieg 2)

3. Kamil Jastrzębski – 14:59 (Warszawa, bieg 2)

4. Łukasz Oskierko – 15:02 (Warszawa, bieg 1)

5. Damian Walczak – 15:09 (Warszawa, bieg 1)

6. Dariusz Boratyński – 15:10 (Wrocław, bieg 1)

7. Kamil Karbowiak – 15:11 (Wrocław, bieg 1)

8. Kamil Karbowiak – 15:18 (Wrocław, bieg 1)

9. Marcin Biskup – 15:21 (Bydgoszcz, bieg 2)

10. Artur Kern – 15:26 (Warszawa, bieg 3)

Kobiety:

1. Aleksandra Brzezińska – 17:10 (Bydgoszcz, bieg 2)

2. Dominika Stelmach – 17:15 (Warszawa, bieg 3)

3. Aleksandra Brzezińska – 17:35 (Bydgoszcz, bieg 3)

4. Monika Kaczmarek – 17:40 (Łódź, bieg 1)

5. Marta Szenk – 17:44 (Bydgoszcz, bieg 1)

6. Marta Szenk – 17:57 (Bydgoszcz, bieg 3)

7. Daria Maik – 17:59 (Bydgoszcz, bieg 3)

8. Sylwia Ślęzak – 18:00 (Katowice, bieg 1)

9. Michalina Mendecka – 18:01 (Katowice, bieg 1)

10. Agnieszka Stachowiak – 18:02 (Poznań, bieg 2)

50% najlepszych wyników uzyskiwanych przez zwycięzców padło w pierwszej kolejce cyklu, po 25% zawodnicy wybiegali w drugiej i trzeciej odsłonie CITY TRAIL. Najbardziej wartościowe rezultaty na trasach szybkich to 14:58 Kamila Jastrzębskiego w Warszawie i 17:10 Oli Brzezińskiej w Bydgoszczy. Na trasach średnich przewodzi Dawid Malina z czasem 15:35 uzyskanym w Katowicach i Monika Kaczmarek, która wybiegała w Łodzi 17:40. Najlepiej w trudnym terenie poradzili sobie: Łukasz Kujawski – 16:28 i Ewelina Paprocka – 19:10, oboje w Gdańsku.

Najbardziej wyrównanym biegiem pod względem wartości szerokiej czołówki była druga kolejka rywalizacji w Bydgoszczy – siedmiu zawodników zeszło poniżej bariery 16 minut, a piętnastu pobiegło szybciej niż 17:00. W rywalizacji pań trzeci bieg w Bydgoszczy przyniósł 3 rezultaty lepsze niż 18:00. Ostatni bieg w Warszawie zakończył się sześcioma czasami lepszymi niż 19 minut i dziesięcioma poniżej 20:00.

Dwa rekordy tras

Na półmetku cyklu padły dwa rekordy trasy. Autorami są Dawid Malina i Dominika Stelmach. Uzyskali odpowiednio – 15:35 w Katowicach i 17:15 w Warszawie. Oboje są nowymi twarzami w szeregach zawodników startujących w CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Dawid Malina w ubiegłym roku został  halowym mistrzem Polski w biegu na 3000m, zdobył brąz krajowego czempionatu w biegu na 10000m i wywalczył tytuł wicemistrzowski w półmaratonie. W pierwszym biegu CITY TRAIL znacznie poprawił rekord trasy. Dotychczas na katowickiej trasie padł jeden wynik poniżej 16 minut, w dodatku uzyskany podczas letniej odsłony „on Tour” w znacznie bardziej sprzyjających warunkach (15:58). Rekordzistka z Warszawy, Dominika Stelmach mijający sezon zapewne sklasyfikuje jako życiowy w swojej karierze sportowej. Została mistrzynią Polski w maratonie, okazała się najlepszą zawodniczką Wings for Life na świecie, reprezentowała kraj na mistrzostwach świata w biegach górskich ultra, a wszystko ubarwiła rekordem życiowym w maratonie na poziomie 2:38:52. 

Klasyfikacja generalna

Na pierwsze rozstrzygnięcia klasyfikacji generalnej trzeba jeszcze poczekać do czwartej kolejki. Największe prawdopodobieństwo wygranej mają na obecnym etapie dwie zawodniczki. Sylwia Ślęzak startująca w Katowicach i Ewelina Paprocka biorąca udział w rywalizacji trójmiejskiej mają na swoim koncie po 3 zwycięstwa. 

Autorzy: Justyna Grzywaczewska, Łukasz Panfil

Fot.: Piotr Dymus, Karolina Krawczyk, Artur Czempas/Athletics Lifestyle

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni