Poznań

Sebastian Nowicki coraz bliżej rekordu trasy w Poznaniu

20.11.2021

Sebastian Nowicki coraz bliżej rekordu trasy w Poznaniu

Kolejny świetny bieg nad poznańską Rusałką! Zwycięzca - Sebastian Nowicki - uzyskał wynik 14:49. Przypomnijmy, że rekord trasy w Poznaniu wynosi 14:41 i należy od 2014 roku do Mateusza Maika. Wśród kobiet najszybszą okazała się Oliwia Wawrzyniak, która uzyskała czas 17:30. Nad jeziorem Rusałka pojawiło się blisko 900 uczestników – 679 dorosłych oraz 194 dzieci. 

Wynik Sebastiana Nowickiego to jeden z najlepszych rezultatów uzyskanych w ogólnopolskiej historii naszego cyklu i zaledwie 8 sekund gorszy od rekordu trasy nad Rusałką z 2014 roku, który wynosi 14:41 i należy do Mateusza Maika. – Biegło mi się naprawdę luźno. Nie nastawiałem się dzisiaj na atak na rekord, ale jak się okazuje moja dyspozycja jest na tyle dobra, że niewiele zabrakło do poprawienia tego rekordowego czasu sprzed kilku lat – mówił na mecie Sebastian Nowicki.

Drugą lokatę, z czasem 15:07, wywalczył Dariusz Boratyński, startujący na co dzień we wrocławskiej odsłonie CITY TRAIL. – Za tydzień startuję w przełajowych mistrzostwach Polski, zatem dzisiejszy start był przetarciem przed tymi zawodami. Jestem zawodnikiem, który potrzebuje takiego mocnego akcentu przed ważnym startem, dlatego postanowiliśmy wspólnie z trenerem – Jackiem Wośkiem, że warto dzisiaj przyjechać na CITY TRAIL do Poznania. Od pierwszego kilometra czułem ciężkie nogi, na szczęście jest jeszcze tydzień do startu docelowego i zdążę odpocząć – podkreślił po zawodach wielokrotny triumfator CITY TRAIL we Wrocławiu, brązowy medalista MP w Biegach Przełajowych z 2018 roku, trzeci zawodnik tegorocznych MP w Półmaratonie. - Porównując wrocławską CITY TRAIL do poznańskiej mogę powiedzieć, że tutaj na pewno jest inaczej ze względu na nawierzchnię – poza leśnymi ścieżkami jest też asfaltowy fragment i odcinek z wyczuwalnymi pod stopami kamieniami. We Wrocławiu z kolei mamy 100% leśnego podłoża. Nie jest to jednak kluczowe dla rywalizacji – dodał.

Trzecią lokatę wywalczył Łukasz Nowak, który metę minął w czasie 15:21.

Zwyciężczynią zawodów została 19-latka, podopieczna znanego poznańskiego trenera - Jana Grendy - Oliwia Wawrzyniak. W dzisiejszym biegu Oliwii kibicowali rodzice, którzy wspierają utalentowaną córkę na każdym kroku. – Nie wyobrażamy sobie, że jest inaczej. Wyczynowy trening biegowy jest bardzo wymagający, a Oliwia jest naszym jedynym dzieckiem, więc angażujemy się w jej rozwój i pasję na ile to możliwe – podkreśla Natasza Wawrzyniak - mama Oliwii. – Jako dziecko Oliwka prowadziła pamiętnik, w którym kiedyś napisała, że chciałaby być najszybsza na świecie. Po kilku latach córka szukała swojej pasji, bo miała poczucie, że nie ma żadnych talentów. Mając w pamięci słowa Oliwii sprzed lat, które zapisała w pamiętniku, intuicja podpowiedziała mi, by poszukać sportowego talentu córki. I tak trafiła pod skrzydła nauczyciela wychowania fizycznego, który pokierował ją dalej – opowiada mama mistrzyni Polski juniorek w biegach przełajowych oraz na 5000m.

Dzisiejszy wynik Oliwii Wawrzyniak to 17:30. Jako druga zawody ukończyła dzisiaj Alicja Radziej (19:09), a trzecie miejsce wywalczyła Urszula Kafarska (19:24).

Pełne wyniki biegu głównego znajdują się TUTAJ. Pierwsze zdjęcia znajdziecie na naszym facebookowym wydarzeniu

W edycji 2021/2022 nasze zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Tursystyki.

fot. Piotr Oleszak


Sponsor tytularny