Warszawa

To był najlepszy sezon od 2020 roku!

16.04.2024

To był najlepszy sezon od 2020 roku!

Zakończyła się 9. edycja CITY TRAIL licząc od momentu, kiedy nasz cykl nosi taką właśnie nazwę. Warto jednak pamiętać, że wcześniej przez dwa sezony biegaliśmy pod szyldem „zBiegiemNatury”, a jeszcze wcześniej w „wyjściowej” wersji „Grand Prix Poznania”. Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników startowało? W której z dziesięciu lokalizacji kobiety startują najchętniej? Kiedy wróci ogólnopolska rywalizacja w ramach naszej "przełajowej piątki"?

Tekst: Łukasz Panfil

Powrót do normalności

Po pandemii nie ma już śladu. Patrząc na rynek biegowy w Polsce jest niemal pewne, że rok 2024 będzie przypominał stan sprzed pięciu lat. Analiza komunikatów końcowych biegów, które już się odbyły i list startowych tych, które odbędą się wiosną jest dowodem na regenerację biegowego środowiska po pandemii. W marcu padł frekwencyjny rekord polskich półmaratonów - blisko 13,5 tysiąca uczestników ukończyło Półmaraton Warszawski. W drugą niedzielę kwietnia, w Poznaniu półmaratońską metę przekroczyło ponad 9,5 tysiąca osób. Na liście startowej Nocnego Wrocław Półmaratonu jest 12 tysięcy zgłoszonych biegaczy i biegaczek. Średnie biegi również radzą sobie nieźle. W znanym i rozpoczynającym sezon biegów ulicznych Półmaratonie Wiązowskim wystartowało łącznie z biegami dzieci i dystansem towarzyszącym 4 tysiące osób, czyli więcej niż liczy sama Wiązowna! Czy wymienił się skład osobowy na rynku polskich biegaczy? Na pewno w znacznym stopniu tak, ale trzeba długotrwałych badań, aby stwierdzić, na ile pandemia spowodowała definitywny koniec biegowych przygód. Część zawodników w ciągu ostatnich 4 lat zdążyła zawiesić kariery, a w minionym i bieżącym roku rozpoczęła proces ich "odmrażania". 

Nasze biegi to połączenie kilku środowisk - biegaczy ulicznych, stadionowych i górskich. Zatem można rzec – jeśli w CITY TRAIL w danych miastach startuje powtarzalna liczba uczestników, to odzwierciedla stabilizację na rynku biegowym w Polsce. Nasza impreza zanotowała najlepszy frekwencyjnie sezon od czasów pandemii. 19 955 osobostartów w biegu głównym jest wynikiem lepszym w stosunku do ubiegłego roku o 1693 biegaczy przekraczających linię mety. Łącznie z biegami dzieci metę CITY TRAIL w sezonie 2023/2024 mijaliście aż 26 822 razy. 

- Poczucie, że nareszcie nasz biegowy pociąg jest we właściwych torach zyskaliśmy zwłaszcza na pierwszym biegu w Warszawie, gdzie wystartowało 714 uczestników przełajowej piątki i aż 322 zawodników w CITY TRAIL Junior. Wynik biegu głównego okazał się drugim w warszawskiej historii naszego cyklu, odbiegającym jedynie o 12 osób od rekordowej frekwencji, którą zanotowaliśmy kilka lat temu - mówi Piotr Bętkowski, jeden z twórców naszego cyklu CITY TRAIL.

Liczba zawodników unikalnych jest również imponująca i znowu pięciocyfrowa! W biegu głównym i biegach dzieci Grand Prix ukończyło 10 038 uczestników (w tym 2 451 dzieci). W biegu głównym cieszy jak zwykle wysoki wskaźnik udziału pań – 36 %. Liderem w pojedynczym biegu został na tej płaszczyźnie Poznań – 43% w trzecim biegu stanowiła piękniejsza część stawki.

Znakomity poziom sportowy

Nasze działania mają bardzo szeroki wymiar. Jako miłośnicy lekkiej atletyki lubimy wymierność naszych biegów, możliwość porównania wyników ze wszystkich biegów, albo w ogóle edycji, które były przeprowadzane na tych samych trasach. W związku z tym statystycznym zacięciem bardzo kibicujemy naszym biegaczom chcącym się wznieść na wyżyny i ustanawiać rekordy naszych leśnych ścieżek. W minionym sezonie, we współpracy ze Sklepem Biegacza postanowiliśmy wprowadzić gratyfikacje finansowe za poprawienie najlepszych rezultatów. Efektem był znakomity poziom sportowy i kilka rekordów. Od genialnych biegów Maćka Megiera w 14:18 i 14:16 na ścieżkach bydgoskiego Myślęcinka po niebywałe 17:32 Asi Woźniak na najtrudniejszej trasie w szczecińskiej Puszczy Bukowej.

Pierwszy sezon bez Tomka

Optymizm wynikający z najliczniejszego sezonu po pandemii oraz emocji sportowych nie pozwolił nam jednak cieszyć się w sposób absolutny. Nasze uśmiechy były na pewno mniej wyraźne niż w latach ubiegłych, kiedy był z nami Tomek Pokorniecki. Nasz przyjaciel odszedł od nas na zawsze pod koniec sierpnia, miesiąc przed startem kolejnego sezonu. Jest ciszej i mniej radośnie, ale słuchając z boku naszych rozmów można odnieść wrażenie że "Tarzi" wciąż jest z nami. Anegdotki, albo spekulacje – "co w tej sytuacji zrobiłby Tomek" są na porządku dziennym i tak pewnie zostanie.

Pomijając poczucie pustki i podejmowane próby pogodzenia się z jego stratą u progu sezonu stanęliśmy przed wyzwaniem – i co dalej? Kto przygotuje chipy, kto zajmie się wieloma zagadnieniami technicznymi, kto naprawi, zawiezie do serwisu, albo podsunie pomysł na rozwiązanie problemu? Mawia się, że nie ma ludzi nie do zastąpienia. I tak jest, ale Tarziego musiało zastąpić kilka osób. Musieliśmy na szybko wprowadzić nowe rozwiązania, zastanowić się nad logistyką i umiejętnościami członków ekipy, którzy byliby w stanie podołać zadaniom, które Tomek wykonywał na pstryknięcie palców. Między innymi dlatego wprowadziliśmy chipy w numerach startowych. Tym zajmował się Tarzi. Nie dość, że programował chipy przed każdymi zawodami to sam je "produkował"! Mamy w swoich zbiorach filmiki, na których prezentuje instruktaż cięcia "rolek", a następnie nawijania na nich anten dzięki, którym wynik naszych biegaczy od razu rejestrowany jest na mecie. Zatem pod względem zawodowym Tomka zastąpiła częściowo technologia, częściowo członkowie ekipy. Ale czysto po ludzku nie zastąpi nam go nikt. Wiemy, że chciałby abyśmy śmiali się wspominając go i dalej robili to, w co on był zaangażowany przez kilkanaście lat…

O CITY TRAIL

Cykl CITY TRAIL to przełajowe zawody na dystansie 5 km oraz krótsze biegi dla dzieci i młodzieży, organizowane w formule Grand Prix. Nasz cykl odbywa się w okresie jesienno-zimowym, w skali ogólnopolskiej. Edycja 2023/2024 rozpoczęła się 30 września 2023 - biegiem w Poznaniu i trwała do 4 kwietnia 2024, kiedy to odbyło się ostatnie podsumowanie edycji - w Katowicach. Miniony sezon był organizowany w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Sponsorzy i Partnerzy edycji 2023/2024 to: Nationale-Nederlanden, On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze, Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik. Biegi CITY TRAIL Junior zostały dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Kolejny sezon biegów CITY TRAIL rozpocznie się jesienią 2024 roku - najpewniej w październiku.

Zdjęcia: Karolina Krawczyk, Tomek Pawlicki, Kacper Kirklewski