Warszawa

Pierwsze biegi CITY TRAIL w 2024 roku za nami

08.01.2024

Pierwsze biegi CITY TRAIL w 2024 roku za nami

W weekend, 6-7 stycznia wróciliśmy na nasze przełajowe trasy po świąteczno-noworocznej przerwie. Miastami, które rozpoczęły bieganie w 2024 były Warszawa i Bydgoszcz. Zawody odbyły się w zimowej aurze - mróz oraz śnieg na ścieżkach Wam nie przeszkadzały - a wręcz przeciwnie - w przed- i pobiegowych rozmowach słychać było zadowolenie. Łącznie w dwóch imprezach wzięło udział niemal 1400 uczestników. Kolejne biegi zaplanowaliśmy na 13-14 stycznia - w Lublinie, Olsztynie, Łodzi i Trójmieście.

Warszawa

Na mecie sobotniego biegu zameldowało się 597 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych pobiegło 240 młodych sportowców. W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Krzysztof Wasiewicz, z czasem 15:36. Drugie miejsce zajął Artur Jabłoński (15:57), a trzeci był Bartłomiej Falkowski (16:05).

Wśród kobiet najszybszą była - po raz drugi w sezonie - Anna Bańkowska. Jej wynik to 16:36, a to oznacza że do rekordu trasy zabrakło zaledwie 5 sekund!

- Warunki zdecydowanie nie sprzyjały szybkiemu bieganiu, bo było ślisko i zimno. Założyłam kolce, ale na trasie w Lesie Młociny nie jest to super rozwiązanie, ponieważ mamy fragment chodnika. Tak czy siak było to mniejsze zło, bo w klasycznych butach startowych nie miałabym żadnej przyczepności. Jestem jeszcze w początkowej fazie przygotowań do sezonu, więc na pewno nie jest to szczyt moich możliwości. Teraz czas na zgrupowanie w cieplejszym klimacie i porządną, maratońską pracę treningową - mówiła na mecie Anna Bańkowska.

Drugą lokatę wywalczyła Emilia Mazek (17:43), a trzecia była Elżbieta Glinka (18:51).

Wyniki biegu głównego są dostępne TUTAJ.

W klasyfikacji generalnej nadal wiele może się wydarzyć. Wśród mężczyzn po jednym zwycięstwie mają: Mariusz Giżyński, Rafał Gontarczyk i Krzysztof Wasiewicz. Wśród kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej, bo Anna Bańkowska wygrał już dwa razy. Jedno zwycięstwo odnotowała Katarzyna Napiórkowska.

Czwarte zawody sezonu 2023/2024 w Warszawie są zaplanowany na 10 lutego 2024.

Bydgoszcz

"Jest zima, jest zimno!" - z takiego założenia wyszło 454 uczestników naszej niedzielnej przełajowej "piątki" w Bydgoszczy. Kilka stopni poniżej zera oraz śnieg pokrywający ścieżki nie były przeszkodą również dla najmłodszych uczestników wydarzenia - w biegach CITY TRAIL Junior pobiegło 107 młodych sportowców.

W biegu głównym na dystansie 5 km najszybszym okazał się Krzysztof Gosiewski, z czasem 15:36. Drugie miejsce zajął Mateusz Kaczmarek (15:45), a trzeci był Jędrzej Poczwardowski (15:46).

Wśród kobiet najszybszą był Aleksandra Karolczuk, z czasem 18:36.

- Warunki były ciężkie. Temperatura nagle spadła, co jest lekkim szokiem dla organizmu. Na pewno lód na pierwszym i końcowym odcinku trasy był sporym wyznaniem. Część w lesie bardzo przyjemna, bo śniegu nie nasypało dużo. Ja, na szczęście, trasę pokonywałam w kolcach, więc nie musiałam się martwić o przyczepność na zakrętach, czy lodzie. Bieganie zimą ma swój klimat. Dzisiejsza pogoda bardzo ładnie wygląda zza okna, ale dłuższy kontakt z taką temperaturą nie przychodzi mi łatwo. Podstawą przy zimowych warunkach jest dobra rozgrzewka - krótka, ale intensywna. Jeżeli chodzi o treningi to wykonuję je niezależnie od warunków. Wybieram miejsca, w których przyczepność będzie najlepsza, a prędkości wraz z trenerem dostosowuję odpowiednio do okoliczności. W moim przypadku - zimę po prostu trzeba przetrwać. Niestety nie zawsze sprzyja ona szybszym treningom. Chociaż luźne rozbiegania w lesie, w puszystym śniegu mogą sprawiać wiele radości. Start w CITY TRAIL to świetne urozmaicenie treningu. Fajnie od czasu do czasu pościgać się z innymi. Ponadto lubię atmosferę i dobrą organizację tych zawodów. Początek roku to planowanie sezonu i u mnie jest on już zaplanowany. Priorytetem w tym roku będzie dla mnie stadion. Głównie mistrzostwa Polski na 5000m, które odbędą się na początku czerwca. Dodatkowo tak klasycznie - będę próbować poprawiać swoje stadionowe życiówki. Na pewno będzie sporo startów, być może także ulicznych. Najbliższy cel to halowe MP w Toruniu. Będzie to mój jedyny, ale mam nadzieję, że udany start na hali. Ponadto zostały dwa biegi CITY TRAIL. Na pewno powalczę o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet - mówiła po zawodach Aleksandra Karolczuk.

Drugą lokatę wywalczyła Weronika Janeczek (18:52), a trzecia była Weronika Płatek (18:54).

Wyniki biegu głównego są dostępne TUTAJ.

W klasyfikacji generalnej nadal wiele niewiadomych. Wśród mężczyzn dwa zwycięstwa ma na koncie Krzysztof Gosiewski, a jeden raz wygrał Maciej Megier. Wśród kobiet sytuacja wygląda nieco inaczej, bo każdy z dotychczas rozegranych biegów wygrała inna zawodniczka - a są to: Julia Koralewska, Weronika Janeczeko raz cytowana powyżej Aleksandra Karolczuk.

Czwarty bieg sezonu 2023/2024 w Bydgoszczy jest zaplanowany na 11 lutego 2024.

Czy biegacze robią noworoczne postanowienia?

Nowy Rok to dla wielu osób czas wprowadzania zmian, ograniczania negatywnych przyzwyczajeń, ustalania celów na najbliższe 12 miesięcy. Jakie postanowienia królują wśród citytrailowych biegaczy?

- Jak zwykle co roku moje postanowienie to nie przerywać ciągu treningowego. Zazwyczaj to się nie udaje, bo coś staje na drodze, ale mam nadzieję, że w tym roku będzie inaczej. Pierwszy tydzień wygląda bardzo dobrze - trzymam się założeń. Pogoda mi sprzyja, bo lubię zimowe biegnie. W lecie jest dla mnie za gorąco, nie potrafię biegać w upale, zimą zdecydowanie lepiej mi się oddycha. Poza tym ta sceneria - białe ścieżki, prószący śnieg - to naprawdę przyjemne wyjść i pobiegać w takich okolicznościach - zapewniała w sobotę Paulina Baran, uczestniczka biegu w Warszawie.

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden, Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi są dofinansowane przez: Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Miasto Bydgoszcz, Miasto Lublin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Karolina Krawczyk

Sponsor tytularny