z

Poznań

Bieg Rzeźnika: o nowościach i elicie

22.05.2015

Bieg Rzeźnika: o nowościach i elicie

Tegoroczna edycja kultowego Biegu Rzeźnika odbędzie się 5 czerwca. Wcześniej – bo już 30 maja wystartuje pierwsza edycja Rzeźnika Ultra (134 km). Od 1 do 3 czerwca zostanie rozegrany Bieg Rzeźnika na Raty – dla tych, którzy na pełen dystans nie są jeszcze gotowi. To także nowy pomysł. Z kolei w sobotę, 6 czerwca swoich sił spróbują zawodnicy startujący w Rzeźniczku (27 km). Będą też zawody dla najmłodszych – Rzeźniczątko.

Rzeźnicki Festiwal Biegowy – bo tak od tego roku nazywa się impreza – może teraz pogodzić wszystkich. Jest klasyk – Bieg Rzeźnika na dystansie blisko 80 km z Komańczy przez Cisną, góry Jasło i Fereczata, Smerek oraz połoniny do Ustrzyków Górnych (przewyższenia: +3235m/-3055m), w którym startuje się w parach. Jest coś dla początkujących „górali” – 27-kilometrowy Rźeźniczek (+ 1000m). W tym roku organizatorzy – OTK Rzeźnik – postanowili powiększyć imprezę i dorzucili nowe propozycje. To nie małe wyzwanie organizacyjne. - Rzeźnik z biegami towarzyszącymi jest bardzo trudny do ogarnięcia, ale mamy fantastyczną ekipę sprawdzonych wolontariuszy i damy radę! – zapewnia Mirek Bieniecki, dyrektor imprezy.

Przedstawiamy tegoroczne „nowości”:

Rzeźnik Ultra

Jak czytamy na stronie biegu „Rzeźnik Ultra (134 km, ponad 8000 m przewyższeń) to odpowiedź na oczekiwania niektórych zawodników, którzy miewali niedosyt po ukończeniu Biegu Rzeźnika w wersji z dodatkowym, ponad dwudziestokilometrowym odcinkiem (tzw. Bieg Rzeźnika Hardcore) albo w ogóle w nim nie startowali z uwagi na (w ich mniemaniu) trywialność tego biegu”. Co ciekawe, aby być sklasyfikowanym, wcale jednak nie trzeba pokonać całego dystansu. Zawodnicy będą klasyfikowani nawet jeśli zdecydują się zakończyć zmagania na jednym z wcześniejszych punktów tj. na 57 km, 73 km, 84 km, 100 km, 110 km czy też na 118 kilometrze.

Start biegu odbędzie się 30 czerwca o godz. 22:00 (godzina startu może jeszcze ulec zmianie, +/-2h) w Cisnej. Limit czasu wynosi 24 godziny.

Bieg Rzeźnika na Raty

Bieg Rzeźnika na Raty jest etapówką, podczas której w trzy dni zawodnicy pokonają pełny dystans Biegu Rzeźnika. Jeśli ktoś myśli, że to bułka z masłem – bardzo się myli! Trzeba odpowiednio rozłożyć siły i zadbać o odpowiednią regenerację.

Bieg Rzeźnika na Raty wystartuje 1 czerwca o godzinie 5:00 w Komańczy. Pierwszy etap zakończy się w Cisnej i będzie liczył 33 km. Drugiego dnia trasa będzie prowadzić z Cisnej do Smereku/Kalnicy. Do pokonania będzie ok. 21 km. Start również o 5:00. Ostatni etap wystartuje 3 czerwca w miejscu mety drugiego etapu i będzie liczył 22 km. Meta – w Ustrzykach Górnych. Limity czasu to odpowiednio 6, 5, 5 godzin.

Będzie nowy rekord Biegu Rzeźnika?

Ubiegłoroczny wynik zwycięzców - Kuby Wiśniewskiego i Przemka Sobczyka – 7:54:04 – jest rekordem trasy. Czy ktoś będzie w stanie poprawić ten rezultat? Zapewne duże znaczenie będzie miała pogoda i warunki na trasie. Jeśli będzie błotniście – szanse na dobry wynik są mniejsze. Jeśli będzie skwar – również może być ciężko pobiec poniżej 8 godzin. A kogo „z mocnych” biegaczy mamy na liście startowej?

Teamy męskie (kolejność alfabetyczna wg nazwiska pierwszego zawodnika):

Jacek Banak / Piotr Brzoza – w ubiegłorocznej edycji Biegu Rzeźnika dobiegli do mety w 9:06:23, zajmując siódme miejsce i pobiegli dalej na trasę Hardcore, zajmując na niej drugie miejsce.

Tomasz Barszcz / Bartosz Malawski – Tomek zajął trzecie miejsce  w „Zamieci” – 24-godzinnym zimowym ultramaratonie na Skrzyczne. Obaj startują też w rajdach przygodowych, więc chłopaki trudnych warunków się nie boją.

Rafał Bielawa / Dominik Kaczorek – obaj doświadczeni, wynik z zeszłego roku - 9:27.

Tomasz Blados / Maciej Łukasiewicz – Tomek to biegacz „z ulicy” z maratońską życiówką 2:31 i górskim zacięciem. Kto wie, co drzemie w tej parze.

Kamil Grudzień / Tomasz Kuczewski – ten pierwszy wywodzi się z bieżni, ale od lat startuje w górach. Ma za sobą m.in. udział w PTL – biegu wokół masywu Mont Blanc na dystansie 300 km.

Kamil Klich / Michał Kołodziejczyk – Kamil był w tym roku czwarty we wspomnianej już „Zamieci”.  

Tomasz Klisz  / Jacek Michulec  - Tomek Klisz odnosił sukcesy w biegach górskich jako junior, potem wyspecjalizował się w biegach po schodach, by wrócić do biegania po górach. Zwycięzca krótkiej trasy biegu Chudy Wawrzyniec (50 + km) w 2013 roku.
 
Remigiusz Rzepka / Krystian Ogły – Remek wygrał Beskidy Ultra Trail (90 km) w 2014 roku. Krystian lubi się ścigać, wygrał K-B-L (jeden z biegów Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich na dystansie 110 km) w 2014 roku.

Team-y mieszane:

Magdalena Łączak / Paweł Dybek – teamu Salomon Suunto raczej nie trzeba przedstawiać. Magda nie ma sobie równych od lat (w Polsce). Jest brązową medalistką MŚ w Skyrunningu. Paweł – bardzo wytrzymały. Oboje wywodzą się z rajdów przygodowych.

Magdalena Ostrowska-Dołęgowska / Krzysztof Dołęgowski
– podobnie jak Magda Łączak i Paweł Dybek w przeszłości startowali w rajdach przygodowych. Bardzo doświadczony i mocny zespół. Magda zrobiła w tym roku życiówkę w maratonie (3:14).

Na końcu wymienimy nasze team-y:

Piotr Książkiewicz / Piotr Bętkowski – obaj są w życiowej formie, poprawili w tym roku rekordy życiowe w maratonie („łąmiąc” 2:40) oraz półmaratonie. Mają też niemałe doświadczenie w górach. Piotrek Bętkowski ma na koncie m.in. zwycięstwo w Chudym Wawrzyńcu 2014 (trasa 80+), Piotrek Książkiewicz był piąty na trasie krótkiej. Obaj mają z Rzeźnikiem rachunki do wyrównania i… zapowiadają, że będą walczyć o wygraną ;)  

Robert Gacki / Dominik Włodarkiewicz – nieźle radzą sobie na ulicy (maratońska życiówka Roberta z tego roku to 2:43), poprzednią edycję zakończyli na ósmym miejscu z wynikiem 9:13:21.

Wojtek Dybiżbański / Piotr Myślak – trochę biegów górskich mają w nogach. Dodatkowo Piotrek ma niezłe wyniki z biegów ulicznych (maraton biega w 2:43). Ich czas z Rzeźnika z 2014 roku – 9:40:53.

Start Biegu Rzeźnika odbędzie się 5 czerwca o godz. 3:00 w Komańczy. Relację z Biegu Rzeźnika będziecie mogli śledzić na bieżąco na naszej stronie i fb. 

CITY TRAIL Team będzie miał także swoją reprezentacje w Rzeźniczku, w którym wystartują Justyna GrzywaczewskaOla Romej i Jacek Książkiewicz. Z kolei w Rzeźniku pobiegnie także Martyna Wiśniewska z naszej ekipy. 

Strona biegu: www.biegrzeznika.pl, fb: www.facebook.com/BiegRzeznika

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni