Poznań

Tradycja zobowiązuje. Startujemy!

23.10.2012

Tradycja zobowiązuje. Startujemy!

Poznań – to miasto Gospodarz pierwszych zawodów z całego 25-cio biegowego cyklu Grand Prix zBiegiemNatury. Dlaczego właśnie Poznań? Bo tu zrodził się pomysł organizacji cyklu biegów przełajowych – starszej siostry Grand Prix zBiegiemNatury.

Historia
Pomysł na organizację zawodów powstał już w 2007 roku w głowach biegaczy, którzy nie godzili się z tym, że w mieście, gdzie organizowany jest – wówczas - największy maraton w Polsce jest bardzo mało imprez biegowych. - „Gdzie Ci ludzie sprawdzają swoją formę, szczególnie w okresie listopad - marzec w tzw. martwym startowo okresie?” – myśleliśmy. Pomysł na imprezę zaczerpnęliśmy z kilku biegów, w których uczestniczyliśmy i przy których organizacji pomagaliśmy. Postanowiliśmy wykorzystać zdobyte doświadczenie we własnym projekcie. Wtedy jednak czegoś zabrakło. Może odwagi, może determinacji, a może po prostu to była młodzieńcza beztroska? To już nie ma znaczenia. Pierwsze zawody odbyły się 9 stycznia 2010 roku. Wystartowało w nich 310 osób - mówi Piotr Książkiewicz, jeden z założycieli Stowarzyszenia Grand Prix Poznania.

Pierwszy cykl Grand Prix Poznania - to tu studiowali Piotrowie wspomniany Książkiewicz i Bętkowski - składał się z sześciu 5-cio kilometrowych biegów wokół Jeziora Rusałka. Wzięło w nim udział blisko 2 tysiące osób. W 2011 było osiem biegów a na starcie stanęło już ponad 3 tysiące biegaczy. Rok 2012 to kolejna 1000 osobowa progresja i w sumie na starcie 4050 osób.
- Formuła zawodów przypadła biegaczom do gustu. Dlatego doszliśmy do wniosku, że warto rozszerzyć ją na kolejne miasta – podkreśla Piotr Książkiewicz. - Pomysł ten pewnie długo pozostałby jedynie w naszych głowach, gdyby nie udało nam się znaleźć partnera podzielającego nasze poglądy - Club bbl (m.in. organizator akcji BiegamBoLubię). Postanowiliśmy połączyć siły i zorganizować dla biegaczy coś wyjątkowego (mamy nadzieje że po zakończeniu całego cyklu nie tylko my będziemy tak uważać ;)) i tak narodził się cykl ogólnopolskich biegów cross Grand Prix zBiegiemNatury.

O Grand Prix zBiegiemNatury
Grand Prix zBiegiemNatury to comiesięczna rywalizacja na dystansie 5 kilometrów. To dystans, na którym swoich możliwości może spróbować każdy, nawet początkujący biegacz. W każdym z miast, w których obywa się nasza akcja mamy wytyczoną trasę, z którą możecie zapoznać się podczas cotygodniowych spotkań, a raz w miesiącu sprawdzić swoje aktualne możliwości.

Łącznie od listopada do końca marca odbędzie 25 zawodów – po pięć w każdym mieście. Poza biegiem głównym na dystansie 5 kilometrów, odbywać się będą również biegi dla dzieci i młodzieży oraz marsze Nordic Walking.

Pierwsze zawody już 3 listopada w Poznaniu nad jeziorem Rusałka. Zapisy już trwają!

Sponsor tytularny