z

Poznań

Martyna Kantor nową zawodniczką Salomon Suunto Team Poland

12.01.2021

Martyna Kantor nową zawodniczką Salomon Suunto Team Poland

Salomon Suunto Team to amatorska drużyna sportowa, która została stworzona w 2008 roku na bazie zespołu rywalizującego we wcześniejszych latach w zawodach Adventura Race (rajdach przygodowych). W dużynie są: Piotr Hercog, który jako jedyny został z zespołu AR, Magdalena Łączak i Paweł Dybek – w zespole od 2013 roku, Natalia Tomasiak, która startuje w barwach Salomon Suunto od 2016 roku,  Bartłomiej Przedwojewski związany z teamem Salomona od sierpnia 2017 roku oraz Katarzyna Solińska i Krzysztof Bodurka, którzy w teamie pojawili się w ubiegłym roku. W nowym sezonie do Salomona dołączyła Martyna Kantor.

Salomon Suunto Team Poland to dziś jedna z najmocniejszych drużyn w środowisku biegów górskich w Polsce. Zawodnicy SST startowali w wielu najbardziej prestiżowych i wymagających zawodach w Europie i na świecie wygrywając czy zajmując miejsce w czołówce. Do najważniejszych sukcesów teamu w ostatnich latach możemy zaliczyć: wygrane w Ice Baikal Marathon, Ultra Fiord, Transgrancanarii, Monte Rosa Skymarathon, medale Mistrzostw Świata i Europy w Skyrunningu, czołowe miejsca w Pucharach Świata Skyrunning, kilkadziesiąt medali Mistrzostw Polski w biegach górskich na różnych dystansach, miejsca na podium w prestiżowej Golden Trail Series. Największym sukcesem teamu jest bez wątpienia ubiegłoroczne zwycięstwo Bartłomieja Przedwojewskiego w Golden Trail Championship. Zresztą Bartek jako jedyny Polak w historii tej dyscypliny jest częścią zespołu Salomon Team Elite do którego należą największe światowe gwiazdy na czele z legendarnym Kilianem Jornetem.

Od sezonu 2021 do zespołu dołączyła Martyna Kantor, jedna z czołowych biegaczek górskich w Polsce. Martyna pochodzi z Opola, ale w tym momencie jej życie związane jest z Krakowem. Przygodę z bieganiem zaczęła stosunkowo niedawno, bo w 2014 roku, kiedy to wiosną pokonała swój pierwszy półmaraton, a jesienią zadebiutowała na dystansie maratońskim. Za sprawą cyklu Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich szybko połknęła bakcyla biegania po górach. Dziś jest już ukształtowaną zawodniczką z wieloma sukcesami na koncie w najważniejszych imprezach górskich w naszym kraju. Zawodowo związana jest z tańcem prowadząc zajęcia dla dzieci. Sama swoją taneczną przygodę rozpoczęła w wieku 5 lat w jednym z opolskich zespołów tańca nowoczesnego. Przez następne lata poszerzała swoje umiejętności taneczne w zakresie tańca nowoczesnego, klasycznego oraz współczesnego. Uczestniczyła w wielu konkursach tanecznych, zarówno na szczeblu ogólnopolskim jak i międzynarodowym. Jest absolwentką Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku Taniec ze specjalnością tancerz-choreograf.

Martyna Kantor: "Bardzo się cieszę, że otrzymałam możliwość dołączenia do Salomon Suunto Team, to dla mnie duże wyróżnienie i nie będę ukrywała jedno z biegowych marzeń. Jeśli sytuacja pozwoli, plany na sezon mam naprawdę ambitne i to właśnie dzięki dołączeniu do SST możliwe do zrealizowania."

Przemysław Ząbecki, Community Manager Amer Sports Poland: "Cieszymy się, że Martyna przyjęła zaproszenie w nasze szeregi I będzie biegała w barwach Salomona od nowego sezonu. To z jednej strony już utytułowana zawodniczka, ale ciągle z dużymi rezerwami I sporym potencjałem. Kilka startów w Polsce pokazało, że Martyna potrafi biegać na bardzo wysokim poziomie, chcemy pomóc jej w rozwoju i stworzyć szanse pokazania się na arenie międzynarodowej. Rozmawialiśmy o jej planach, ambicjach, które dobrze wkomponowują się w nasz sposób działania I myśleniu o bieganiu. Mamy nadzieje, że w Salomonie będzie się dobrze bawić  i spełniać swoje biegowe marzenia."

Jeśli chodzi o cały zespół Salomona to jak zwykle cele zawodnków są bardzo ambitne, chociaż jest kilka zmian w podejściu do zawodów w stosunku do lat poprzednich. Wynikają one z dojrzałości zawodników, rozwoju sportowego, ale I większego doświadczenia. I tak jeśli chodzi o ściganie się na dystansach krótszych to z pewnością wiele emocji powinny przynieść nam starty Bartka Przedwojewskiego, Krzyśka Bodurki i Martyny Kantor. Bartek, wiadomo, ze będzie chciał szaleć na trasach cyklu Golden Trail Series. Z pewnością na trasach GTS zobaczymy też Krzyśka I Martynę, którzy będą chcieli sprawdzić się na tle ścisłej światowej czołówki. Z kolei Kasia Solińska dała jasny sygnał, że chciałaby się nieco wydłużać, dlatego częściej będziemy ją widzieć na dystansach 80-100 km. Oczywiście będą też zdarzały się krótsze starty, ale będą raczej mieć charakter drugorzędny. Magda Łączak z Pawłem Dybkiem pozostają przy dystansach ultra, a jeśli ich obowiązki zawodowe pozwolą to być może zobaczymy tę dwójkę w cyklu UTWT. Piotrek Hercog z jednej strony będzie dalej rozwijał swoje biegowe projekty i jak tylko powrócą możliwości dłuższych podróży zobaczymy go na starcie w Afryce I Ameryce Południowej. Osoby śledzące profil Piotrka z pewnością zauważyly, że coraz częsciej wplata w swoje biegowe przygotowania wspinaczkę, a jego samego możemy zobaczyć  trenującego w towarzystwie wybitnych polskich himalaistów. Oczywiście nie bez przyczyny. Wszystko wskazuje na to, że Piotrka zobaczymy w niedalekiej przyszłości w naprawdę wysokich górach :) Natalia Tomasiak w marcu spodziewa się dziecka I jak wszystko będzie dobrze to powinna wrócić na biegowe trasy w II połowie sezonu.

Jeśli sytuacja związana z pandemią się ustabilizuje to zawodnikom Salomona będzie można również kibicować na najbardziej prestiżowych imprezach w Europie: Lavaredo, UTMB czy zawodach Wings For Life.

Tekst: Salomon Polska, foto: archiwum własne Martyny Kantor.

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni