z

Poznań

Biegacze CITY TRAIL: Michał Kotkowski

11.01.2021

Biegacze CITY TRAIL: Michał Kotkowski

CITY TRAIL Junior - nasze zawody dla dzieci i młodzieży to skarbnica niesamowitych historii! Jedną z nich zgrabnie opisał w swoim liście do nas Michał Kotkowski, który co prawda nie jest już dzieckiem, ale swoje bieganie na naszych trasach zaczynał w kategorii D3. Dzisiaj Michał jest utytułowanym, 22-letnim sportowcem. Przyszłym paraolimpijczykiem. Wzorem do naśladowania. 

Jestem 22-letnim niepełnosprawnym sportowcem/lekkoatletą, specjalizującym się w biegach krótkich. Od urodzenia mam porażenie mózgowe, objawiające się niedowładem prawej strony ciała. Jako dziecko rehabilitowałem się m.in. poprzez pływanie W czasach podstawówki rehabilitacja przerodziła się w sport i tak poczułem swoje pierwsze zacięcie do rywalizacji. Przez szereg lat było to oczywiście pływanie.

Od kiedy pamiętam, rodzice startując w zawodach Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych zabierali ze sobą mnie i mojego młodszego brata. Startowałem w biegach dziecięcych, młodzieżowych, a po ukończeniu 17 lat w biegu głównym. Wtedy to mój potencjał i talent do biegania zauważył na 5-kilometrowej trasie CITY TRAIL trener Andrzej Wróbel, znany poznański paraolimpijczyk w biegach na średnich dystansach, uczestnik igrzysk w Barcelonie, Atlancie i Sydney. Od  tego czasu rozpocząłem profesjonalny trening i przygotowania do pierwszych zawodów na stadionie na 400 i 800 m, bo na takich dystansach widział mnie trener.


Michał na trasie CITY TRAIL w listopadzie 2018. Fot. Piotr Oleszak

W 2017 roku odniosłem swoje pierwsze międzynarodowe sukcesy - w czasie Mistrzostw Świata World Para Athletics Championships London 2017 zdobyłem brązowy medal w biegu na 400m (kategoria T37), a na Mistrzostwach Świata World Para Athletics Junior Championships w biegu na 200m T37 zdobyłem złoto oraz w biegu 800m T35-T38 srebro. Dzięki ciężkiej pracy i wysiłkom wkładanym w treningi w 2018 roku  na Mistrzostwach Europy Berlin 2018 World Para Athletics European Championships wywalczyłem dla polskiej reprezentacji 2 złote medale zostając Mistrzem Europy w kategorii T37 na dystansach 200m i 400m oraz brązowym medalistą na dystansie 100m. W 2019 roku startowałem na Mistrzostwach Świata w Dubaju "Dubai World Para Athletics Championships". W biegu na 400m zdobyłem 4. miejsce, tym samym kwalifikując się na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio.

Również teraz zdarza mi się pobiec w CITY TRAIL, co sprawia mi dużą radość i satysfakcję.

Oczywiście nie jestem tylko sportowcem, jestem też studentem na Politechnice Poznańskiej na kierunku teleinformatyka na Wydziale Informatyki.

Obecnie przygotowuję się do przełożonych igrzysk paraolimpijskich, które mają się odbyć w Tokio w 2021 roku.

Michał

-------------------------------------

Zapraszamy do śledzenia poczynań Michała: Facebook, Instagram.

Gdybyście chcieli napisać o sukcesach swoich dzieciaków lub podopiecznych lub opisać swoją biegową historię – jej początki, przeszkody, jakie napotkaliście, początki w naszym cyklu – nasz adres media@citytrail.pl – jest do Waszej dyspozycji :)

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni