Poznań

Poznań niezmiennie liderem

04.04.2020

Poznań. To tam w 2010 roku wszystko się zaczęło. I mimo, że nasz cykl stał się ogólnopolski już w 2012 roku, nadal niezmiennie największą z naszych lokalizacji jest właśnie poznańska. W sezonie 2019/2020 średnia frekwencja wyniosła 802 zawodników w biegu głównym (przy limicie 1000 osób) i 272 w CITY TRAIL Junior.

Poznańska rywalizacja rozpoczęła się 12 października 2019, a zakończyła 22 lutego 2020. W pięciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 1410 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 4012 razy. Kobiety stanowiły ponad 37 % wszystkich zawodników, którzy pojawili się nad jeziorem Rusałka. Największym biegiem był ten rozegrany w listopadzie – 872 uczestników, a średnia frekwencja to 802 osoby. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej trzech biegach) zostało 864 biegaczy. Podobnie, jak w poprzednich latach – Poznań jest liderem tego ogólnopolskiego cyklu.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej w Poznaniu został Łukasz Nowak. Drugie miejsce zajął Grzegorz Michalak, trzecie – Krzysztof Stefanowicz. Tuż poza podium znalazł się Sebastian Nowicki, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Tomasz Przybylak. Wśród kobiet triumfowała Malwina Misjan, drugą lokatę wywalczyła Oliwia Wawrzyniak, trzecie miejsce zajęła Alicja Radziej, czwarte – Hanna Jaraszkiewicz, a na piątym uplasowała się Martyna Iwanejko. Zwycięskie drużyny to pierwsze zespoły: GoldenTrailTeam, Świat Biegacza Fehlau Run Team oraz Manufaktura Mieszkań.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 507, a liczba osobostartów – 1361. Średnia frekwencja wyniosła 272 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 278 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg październikowy – wzięło w nim udział 347 zawodników.

- Mimo limitu miejsc, jaki obowiązuje w Poznaniu, to właśnie nasza wielkopolska lokalizacja jest tą największą. Oczywiście duże znaczenie ma fakt, że nad Rusałką rozpoczynaliśmy nasz cykl i jesteśmy obecni w Poznaniu od 2010 roku - zaznacza Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców cyklu CITY TRAIL. – W styczniu obchodziliśmy dziesięciolecie naszej pracy w ramach biegów Grand Prix, więc to dla nas szczególny rok. Obecna sytuacja to duże wyzwanie, bo odwołanie biegów i gal podsumowujących sezon wymusiło wiele trudnych decyzji. Obyśmy jak najszybciej wszyscy wrócili do swoich obowiązków zawodowych i jesienią mogli spotykać się ponownie na biegowych trasach.

Nasze poznańskie biegi wspiera Miasto Poznań.

Informacje o zwycięzcach:

Malwina Misjan (ur. 27.06.1996)

Wielokrotna finalistka mistrzostw Polski w biegach długich. Rekordzistka trasy CITY TRAIL z Nationale Nederlanden w Poznaniu – 16:53.

Wybrane osiągnięcia:
- 4. zawodniczka mistrzostw Polski U-23 w biegach przełajowych (2018)
- 5. zawodniczka mistrzostw Polski seniorów w biegach przełajowych (2019)
- 6. zawodniczka mistrzostw Polski w biegu na 5000m (2019)

Rekordy życiowe:
800m – 2:11.51 (2018)
1500m – 4:26.13 (2019)
5000m – 17:02.98 (2019)

Łukasz Nowak (ur. 18.12.1988)

Jeden z najlepszych zawodników w historii chodu sportowego. Numer 4 na polskiej liście wszechczasów w chodzie na 5000m i 50km. Przed trzema laty przekwalifikował się na bieganie.