Poznań

Mocna obsada Sztafety Górskiej

05.03.2018

Mocna obsada Sztafety Górskiej

Jakiś czas temu informowaliśmy, że 7 kwietnia 2018 roku odbędzie się Sztafeta Górska, zupełnie nowa, niespotykana do tej pory w Polsce, formuła zawodów w biegach górskich. Start i meta będą usytuowane w Kudowie-Zdroju, a trasa będzie przeprowadzona po najpiękniejszych zakątkach Gór Stołowych po polskiej i czeskiej stronie. Organizatorzy zgormadzili na starcie czołowe polskie i czeskie zespoły.

Na starcie pojawią się: Salco Garmin Polska, Attiq Team, dwie ekipy z Inov-8 Team, Enervit Yoko XC Life Team. Wielu innych mocnych zawodników, zdecydowało się na czas zawodów tworzyć specjalne zespoły, które tym samym mogą włączyć się do rywalizacji. Organizatorzy potwierdzili, że w Sztafecie Górskiej udział weźmie Tom Owens, jeden z najbardziej utytułowanych i znanych biegaczy Salomona.

Tom do Polski przybędzie w towarzystwie swojej dziewczyny, również biegaczki Holly Page. Brytyjczycy zasilą tym samym sztafetę Salomon Suunto Team. Holly dołączy do Natalii Tomasiak i Magdy Łączak, a Tom wesprze Bartka Przedwojewskiego i Pawła Dybka. Piotr Hercog, organizator biegu i budowniczy trasy z wiadomych względów nie weźmie udziału w zawodach.

Tom Owens jest bez wątpienia jednym z najbardziej inspirujących biegaczy z Wielkiej Brytanii, który od kilku sezonów zaliczany jest do ścisłej światowej czołówki biegów górskich. O Owensie po raz pierwszy zrobiło się głośno w 2010 roku kiedy Tom wraz z Andym Symondsem wygrał 8 - dniowy wyścig Gore-Tex Transalpine. W kolejnych latach budował swoją pozycję zajmując czołowe miejsca zwłaszcza w biegach typu skyrunning. W 2012 roku Tom zajął drugie miejsce za Kilianem Jornetem w kultowym Trofeo Kima. Niestety później przytrafiała mu się kontuzja, która wykluczyła go z rywalizacji w 2013 roku. Rok później Tom wrócił w wielkim stylu na Transvulkanii, gdzie zajął szóste miejsce, ustępując między innym Kilianowi i Luis Alberto. To był naprawdę dobry wynik, Transvulkania była chyba wtedy najmocniej obsadzonym biegiem w swojej historii, a Owens debiutował na tak długim dystansie (73 km). Potem było jeszcze trzecie miejsce na lodowym szlaku Taranteise i czwarte miejsce w Kima Trofeo.

Rok 2015 rozpoczął się dla Toma bardzo dobrze. Wygrana w Buffalo Stampede w Australii, szósta pozycja w prestiżowym Matterhorn Ultraks i świetne czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w IAU Trail w Annecy. W kolejnym roku Owens skupił się na serii Skyrunning Extreme, która wydawała się być dla Toma stworzona. Połączenie biegania w trudnym technicznie terenie z elementami wspinaczkowowymi czy w końcu umiejętność dostosowania się do ciągle zmieniającego się szlaku, to jest to, co Tom lubi najbardziej. Owens zwyciężył Tromo Skyrace, był piąty w Kima Trofeo, a finale Pucharu Swiata w Glen Coe Skyline zajął drugie miejsce. Ostatecznie drugie miejsce zajął też w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Skyrunning Extreme przegrywając jedynie o 2 pkt z Jonathanem Albonem.

Ubiegły rok z powodu kontuzji i skróconego okresu przygotowawczego nie był tak dobry dla Owensa jak 2016, Tom startował nieco mniej, ale i tak udało mu się zająć piąte miejsce w CCC oraz wywalczyć ósmą lokatę podczas Marathon Ultra Pirineu. Rok 2018 ma być dla Owensa szczególny. W tym roku Mistrzostwa Świata Skyrunning odbywają się w jego rodzinnej Szkocji, na trasach, które zna i na których trenuje. Z pewnością będzie należał do grona faworytów Mistrzostw. Tom Owens aktualnie posiada 912 punktów ITRA, co plasuje go na 13. miejscu na liście najlepszych biegaczy na świecie.

Holly Page, to jedna z najlepszych brytyjek, prywatnie partnerka Toma. Nie osiągała tak spektakularnych sukcesów jak Owens, ale z pewnością wiele biegaczek mogłoby pozazdrościć jej wyników tym bardziej, że biega od niedawna. W 2016 roku zajęła 4. miejsce w zawodach Pucharu Świata Skyrunning Extreme w Kima Trofeo. Rok 2017 był w jej wykonaniu bardzo dobry. Czwarte miejsca w silnie obsadzonych: Marathon Ultra Pirineu i Limone Extreme oraz zwycięstwo w Yangtze River Three Gorges International Trail Running z pewnością robią wrażenie.

Sztafeta Górska to przede wszystkim rywalizacja zespołowa, na której wynik będą składały się inywidualne czasy zawodników na danym etapie. Do pokonania będzie ponad 70 kilometrów w 3-osobowej sztafecie. Co więcej odcinki nie będą wcale równe, najdłuższy będzie wynosił ponad 28 km, a najkrótszy niespełna 22 km. Zróżnicowana też będzie ilość przewyższeń na poszczególnych zmianach sztafety. Start będzie więc wymagał nie tylko przygotowania sportowego, równego zespołu, ale też taktyki. Będzie można wykorzystać predyspozycje poszczególnych zawodników w sztafecie, zresztą sami spójrzcie na poniższe szczegóły.

TRASA Sztafeta 3x20+

Etap 1 – dystans: 28,7 km (Kudowa-Zdrój – Hvezda). Przewyższenia: +1460m/-1150m. Na trasie przewidziano 2 punkty odżywcze. Limit czasu ukończenia etapu wynosi 5 godzin od startu.

Etap 2 – dystans: 21,7 km (Hvezda – Karłów). Przewyższenia: +1000m/-945m. Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy. Limit czasu ukończenia etapu wynosi 9 godzin od startu pierwszego zawodnika z zespołu.

Etap 3 – dystans: 22,9 km (Karłów – Kudowa-Zdrój). Przewyższenia: +540m/-903m. Na trasie przewidziano 1 punkt odżywczy. Limit czasu ukończenia etapu wynosi 13 godzin od startu pierwszego zawodnika z zespołu.

Po przebyciu Etapu 1 przez pierwszego zawodnika, dopiero drugi z zespołu będzie mógł ruszyć na Etap 2, itd. W klasyfikacji generalnej liczy się czas dotarcia do mety w Kudowie- Zdroju trzeciego zawodnika z zespołu. Na strefę zmian 1 - Hvezda i strefę zmian 2 - Karłów zawodnicy będą mogli dojechać samodzielnie lub wykupić transport organizatora podczas rejestracji.

Wielkim plusem zawodów będzie na pewno trasa. Organizator zawodów Piotr Hercog przy okazji organizacji Supermaratonu Gór Stołowych udowodnił, że potarfi wytyczać trasy w najpiękniejszych częściach Gór Stołowych. Tym razem Piotrowi udało się przekonać władze Parku Narodowego Gór Stołowych zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, aby trasa przebiegała przez takie wyjątkowe miejsca jak: Skansen Pstrążna, labirynt Błędne Skały, Sovi Hradek, Kovarova Rokla, labirynt Szczeliniec Wielki czy Białe Skały. Kto bywał w Gorach Stołowych ten wie, że trasa jest wymagająca nie tylko ze względu na przewyższenia, ale przede wszystkim jest mocno techniczna, z dużą ilością skał, korzeni, zakrętów, kładek. Trasa wiedzie szlakami turystycznymi, dodatkowo będzie wyznakowana taśmami organizatora. Okres rozgrywania zawodów (pierwsza połowa kwietnia) może się wiązać ze zmiennymi warunkami pogodowymi, a także śniegiem czy oblodzeniem.

TRASA SOLO 73 km

Dla tych, którzy nie znajdą partnerów do Sztafety, albo po prostu zechcą zmierzyć się z trasą w samotności jest przewidziany bieg SOLO. Do pokonania cały dystans Sztafety Górskiej czyli około 73,3 km z przewyzszeniami +3000/-3000 m. Na trasie przewidziano 5 punktów odżywczych, a limit czasu ukończenia biegu wynosi 13 godzin. Średnia minimalna prędkość dająca możlliwość zmieszczenia się w limicie to 5,64 km/h.

Warto dodać, że na trasie Sztafety 3x20+ prowadzona będzie klasyfikacja Open oraz Open Kobiet i Open Mix, (konfiguracja dowolna). Na trasie Solo prowadzona będzie klasyfikacja Open, Open Kobiet oraz klasyfikacje wiekowe kobiet i mężczyzn.

Organizator przewiduje limity uczestników: 250 sztafet oraz 250 zawodników na trasie SOLO. Zapisy znajdziecie na www.sztafetagorska.pl.

Autor tekstu: Przemysław Ząbecki

Fot. materiały organizatora

Sponsor tytularny