Olsztyn

Dziesiąta edycja cyklu na mecie!

21.04.2023

Dziesiąta edycja cyklu na mecie!

Dziesiąty sezon naszego cyklu biegów przełajowych wystartował 8 października 2022 roku, a zakończył się 5 kwietnia 2023. Na przestrzeni sześciu miesięcy zorganizowaliśmy 50 biegów Grand Prix na dystansie 5 km z krótszymi biegami dla dzieci i młodzieży, ogólnopolski bieg finałowy – CITY TRAIL Gold oraz 10 oficjalnych dekoracji kończących edycję w poszczególnych miastach, a są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. Nieskromnie powiemy: to jedyne tego typu biegowe przedsięwzięcie w Polsce. I jesteśmy z niego bardzo dumni!

Zaczęło się nad poznańską Rusałką

Cykl CITY TRAIL ma swój początek w styczniu 2010 roku, kiedy to grupa studentów poznańskiej AWF z Piotrkami: Książkiewiczem i Bętkowskim na czele zorganizowała pierwszy bieg pod szyldem Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych. Okazało się, że na bieg w lesie, który miał być imprezą „dla znajomych” zapisało się ponad 300 osób! – To była wielka niespodzianka. Od razu wiedzieliśmy, że w tym spontanicznym pomyśle jest potencjał. W Poznaniu zorganizowaliśmy trzy edycje – łącznie 22 biegi. W 2012 roku rozszerzyliśmy działalność na cztery kolejne lokalizacje – Bydgoszcz, Olsztyn, Trójmiasto i Wrocław. Tym samym cykl stał się ogólnopolski – wspomina Piotr Książkiewicz, który od początku koordynuje projektem.

Niezwykle istotnym dla rozwoju naszych biegów był rok 2014, kiedy to sponsorem tytularnym zostało Nationale-Nederlanden.

- Bieganie to najbardziej naturalny i intuicyjny rodzaj sportu, jaki można uprawiać, aby dbać o zdrowie. Nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani skomplikowanych przygotowań, a co ważne - biegać można praktycznie w każdym wieku. Regularne bieganie zaowocuje poprawą kondycji, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Jeśli dodatkowo będziemy biegać na świeżym powietrzu z najbliższymi, to zyskamy sposób na zdrowe spędzanie weekendowych przedpołudni. Cieszę się, że dzięki cyklowi CITY TRAIL możemy zachęcać do takiej aktywności rodziny z całej Polski - mówi Marta Maszewska-Danielewicz, Dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej Nationale-Nederlanden.

Dzisiaj cykl CITY TRAIL to biegowa machina. Na co dzień organizacją biegów zajmuje tylko kilka osób, z czego w pełnym wymiarze dwie. Ekipa pracująca na zawodach liczy z kolei kilkadziesiąt zżytych ze sobą osób. - Inaczej być nie może – w końcu organizacja CITY TRAIL to praca co weekend przez pół roku. Siłą rzeczy spędzamy razem mnóstwo czasu, a że łączy nas wspólna pasja, jaką jest sport, to śmiało można powiedzieć, że nie jest to klasyczna praca. Życie większości z nas obraca się wokół biegania, dlatego poza CITY TRAIL, często spotykamy się także prywatnie – choćby wyjeżdżając wspólnie na inne biegi, w których sami startujemy – podkreśla Justyna Grzywaczewska, która na przestrzeni dziesięciu lat pracowała przy organizacji 349 biegów CITY TRAIL, a na co dzień zajmuje się promocją naszych imprez.

Ciekawostką jest fakt, że średnio każda z osób zaangażowanych w organizację biegów CITY TRAIL przepracowała na zawodach 96 dni, a ci najbardziej zaangażowani spędzili na przestrzeni 12 lat na eventach ponad rok swojego życia

Edycja 2022/2023 w liczbach

Po rozegraniu wszystkich, pięciu kolejek czyli pięćdziesięciu biegów nadszedł czas na podsumowania. Kluczowymi w naszych biegach są cztery wartości:

  • liczba zawodników sklasyfikowanych (tych, którzy ukończyli co najmniej trzy biegi);
  • liczba zawodników unikalnych (tych, którzy wystartowali co najmniej w jednym biegu);
  • liczba osobostartów (wszystkich wyników zarejestrowanych w komunikatach końcowych na przestrzeni całego sezonu);
  • średnia liczba uczestników.

W sezonie 2022/2023 cykl Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden ukończyło 5 480, w tym 1650 dzieci. Zawodników, którzy wystartowali w co najmniej jednym biegu było 9 636, z czego 2 841 to uczestnicy zmagań juniorskich (najwięcej uczestników startowało w kategorii D3 – 568, kategoria D2 zgromadziła 556 finiszerów, w rywalizacji kategorii D4 wzięło udział 520 młodych sportowców, w kategorii D1 pobiegło 482 uczestników, w D4 – 363, a w D0 - 352). 25 920 - dokładnie tyle razy biegacze przekroczyli linię mety. Dorośli 18 262, a dzieci – 7 685. Na koniec liczba 521  – tyle wyniosła średnia liczba uczestników w każdej imprezie, z czego 365 w biegu głównym i 156 w CITY TRAIL Junior.

- Generalnie sezon był bardzo zbliżony do poprzedniego. Co cieszy to wzrost liczby uczestników biegów dziecięco-młodzieżowych. Ze względu na zmiany w kategoriach wiekowych trudno porównywać je w szczegółach, ale widzimy, że coraz chętniej w naszych biegach startuje młodzież i to jest bardzo budujące – mówi Piotr Bętkowski, którego jednym z zadań podczas biegów jest przeprowadzanie rozgrzewek i odpraw przed zawodami CITY TRAIL Junior.

CITY TRAIL Gold – prawdziwe widowisko

Biegi CITY TRAIL to połączenie rekreacji i sportu wyczynowego. Zdecydowaną większość uczestników stanowią oczywiście osoby biegające dla zdrowia, fani spędzania czasu na łonie natury. Jednak cykliczna formuła i okres rozgrywania biegów sprawia, że zawody przyciągają wiele biegaczek i biegaczy trenujących wyczynowo, a nawet zawodowców.

Od 2022 roku swoistym finałem edycji jest bieg CITY TRAIL Gold, na który składa się rywalizacja najszybszych kobiet i mężczyzn z dziesięciu lokalizacji CITY TRAIL oraz otwarty bieg towarzyszący – rozgrywany na tej samej trasie, co zawody finałowe. Przed rokiem bieg CITY TRAIL Gold odbył się w Bydgoszczy, a najszybszymi okazali się Marta Łagownik z Trójmiasta i Dariusz Boratyński z Wrocławia. Tym razem miastem-gospodarzem została Warszawa, a tytuły królowej i króla CITY TRAIL wywalczyli Monika Dubiella z Trójmiasta oraz Sebastian Nowicki z Poznania.

Skoro już o poziomie czołówki mowa, warto podkreślić, że na przestrzeni sześciu miesięcy rozgrywania biegów CITY TRAIL ustanowiono cztery rekordy tras, z czego trzy to kobiece wyniki. Ich autorkami zostały: Anna Bańkowska w Warszawie (16:31), Agnieszka Gortel-Maciuk w Katowicach (17:16) oraz Joanna Woźniak w Szczecinie (18:39). Wśród mężczyzn padł jeden rekord trasy – w Szczecinie, a jego autorem jest Konrad Majdziński (16:32).

Mimo, że na najszybszych trasach CITY TRAIL (we Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Warszawie) rekordowo nie było, warto podkreślić wysoki poziom elity. Granicę 15 minut pokonano osiem razy – trzy razy dokonał tego zwycięzca CITY TRAIL Gold - Sebastian Nowicki, po dwa razy – Dariusz Boratyński i Dawid Borowski, a raz – Mikołaj Czeronek.

Bieganie i pomaganie

Ważnym elementem naszej biegowej karuzeli jest działalność charytatywna i współpraca z Fundacją Las Na Zawsze. Biegacze po raz kolejny dali wyraz swojej troski o środowisko naturalne. Zebrana kwota wynosząca 22 500 zł pozwoli na posadzenie ponad 4000 m2 lasu!

Przełajowa „piątka” wraca jesienią!

Kolejny sezon naszego cyklu ruszy jesienią. Kalendarz biegów edycji 2023/2024 opublikujemy najpóźniej w czerwcu. Wiele ciekawostek o nas możecie znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie. Partnerami cyklu są: Nationale-Nederlanden, Herbapol Poznań, Salomon, Suunto, Sklep Biegacza oraz Zmiany-Zmiany. Biegi edycji 2022/2023 odbyły się przy wsparciu: Urzędu Dzielnicy Warszawa-Bielany, Miasta Lublin, Miasta Gdańsk oraz Miasta Poznań.

Zdjęcie główne: Karolina Krawczyk
Zdjęcia wykorzystane w grafikach: Mateusz Stodolski, Paweł Zając