Lublin

Lublin wśród miast, w których udało się dokończyć sezon 2019/2020

24.03.2020

To sytuacja bez precedensu. Po raz pierwszy w dziesięcioletniej historii naszego cyklu byliśmy zmuszeni do odwołania biegu, a w zasadzie siedemiu biegów szóstej – ostatniej serii sezonu 2019/2020. Lublin znalazł się wśród trzech miast (z Warszawą i Łodzią), które zdążyły dokończyć rywalizację.

Lubelska rywalizacja rozpoczęła się 19 października 2019, a zakończyła 7 marca 2020. W sześciu biegach na dystansie 5 km wystartowało łącznie 579 unikalnych biegaczy, którzy linię mety mijali 1619 razy. Kobiety stanowiły blisko 33 % wszystkich zawodników, którzy pojawili się nad Zalewem Zemborzyckim. Największym biegiem był ten rozegrany 10 listopada (CITY TRAIL Bieg Niepodległości) – 352 uczestników, a średnia frekwencja to 270 osób. Sklasyfikowanych (a więc takich, którzy wzięli udział w co najmniej czterech biegach) zostało 247 biegaczek i biegaczy.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej – po raz szósty – został Artur Kern. Drugie miejsce zajął Dariusz Samarczenko, trzecie – Jarosław Bimkiewicz. Tuż poza podium znalazł się Paweł Wysocki, a piąte – ostatnie z nagradzanych miejsc wywalczył Piotr Różycki. Wśród kobiet triumfowała zaledwie 18-letnia Natalia Zych, drugą lokatę wywalczyła Dominika Łukasiewicz, trzecie miejsce zajęła Magdalena Sekuła, czwarte - Martyna Bugała, a na piątym uplasowała się Katarzyna Konkel. Zwycięskie drużyny to z kolei pierwsze drużyny: Centrum Medycznego ORTO-OPTYMIST, lubelskibiegacz.pl TEAM oraz Stay Insane.

Zawodom dla dorosłych towarzyszyły biegi dla dzieci i młodzieży – CITY TRAIL Junior. Liczba unikalnych biegaczy to 139, a liczba osobostartów – 439. Średnia frekwencja wyniosła 73 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 70 młodych sportowców. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się bieg październikowy – wzięło w nim udział 105 zawodników.

- Lublin jest naszą najmniejszą lokalizacją, ale jedną z ważniejszych. Powód? Lubelszczyzna zaczęła rozwijać się biegowo znacznie później niż inne regiony, takie jak Wielkopolska, czy Mazowsze, dlatego mamy poczucie swego rodzaju misji w rozbieganiu Lublina i okolic – zaznacza Piotr Książkiewicz, pomysłodawca i inicjator naszego cyklu. – Jako sportowcy lubimy wyzwania, a jako długodystansowcy wiemy, że sukces wymaga cierpliwości i systematyczności – czasami wieloletniej. Dlatego też nie spoczniemy na laurach, dopóki Lublin nie zbliży się z frekwencją do ogólnopolskiej średniej naszego cyklu.

Zadanie w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej realizowane jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Informacje o zwycięzcach:

Natalia Zych (ur. 17.07.2001)

Jedna z najmłodszych biegaczek, która triumfuje w klasyfikacji generalnej w historii naszego cyklu. Utalentowana triathlonistka.

Wybrane osiągnięcia:
- Brązowa medalistka Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w triathlonie (2018)
- Brązowa medalistka mistrzostw Polski seniorów w duathlonie (2019)
- Mistrzyni Polski juniorów w duathlonie (2019)
- 9. miejsce w Pucharze Europy juniorów w triathlonie (2019)

Rekordy życiowe:
3000m – 10:31 (2018)
5000m - 18:31 (2019)
10 km – 39:25 (2019)

Artur Kern (ur. 12.07.1980)

Jeden z najbardziej doświadczonych i zasłużonych biegaczy startujących w szeregach CITY TRAIL. Sześciokrotny zwycięzca cyklu. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski od juniora do seniora na dystansach od 1500m do 10km.

- Halowy mistrz Polski w biegu na 3000m (2016)
- Halowy rekordzista Polski w biegu na 5000m, 14:09.89 (2007)