z

Lublin

Czy trening powtarzany przez lata może być skuteczny?

21.01.2019

Czy trening powtarzany przez lata może być skuteczny?

Każdy przemyślany i dobrze dobrany schemat treningu wykonywany systematycznie będzie skuteczny, lecz nie w nieskończoność. Doświadczonym zawodnikom są potrzebne zmiany, bo w pewnym momencie naszej sportowej przygody bardziej intensywne i dłuższe treningi mogą nie wystarczyć. Co wtedy? Co robić, aby cały czas małymi kroczkami odnotowywać progres? Jak można modyfikować  cały schemat przygotowań, aby Twoja forma rosła?

Autorka tekstu: Sylwia Kocerka, tenerka i-Sport

Dziennik treningowy

Na początek, aby wiedzieć czy nasza skuteczność idzie w dobrym kierunku, warto prowadzić dzienniczek treningowy, w którym zapisujemy treningi. Dzięki temu możemy porównywać jednostki z poprzednimi sezonami, a także sprawdzać kilometraże i prędkości w poszczególnych okresach przygotowań.  W takim notatniku możemy sobie zapisywać, co było dla nas dobre i skuteczne oraz co niekoniecznie. Zmusi nas to do wyciągania wniosków na przyszłe sezony.

Planowanie makrocyklu

Makrocykl to roczny cykl treningowy składający się z okresów, w każdym okresie występują inne rodzaje treningów. To jakie treningi będą się w nich zawierać zależy m.in. od naszego celu. Bardzo ważne jest, aby zawsze na początku okresu przygotowawczego robić testy. Pokaże nam to, w jakim miejscu aktualnie jesteśmy oraz jakie powinny być nasze moce na treningach. Trenując kilka sezonów łatwo nam będzie porównać dane okresy. Takie testy powinno powtarzać się co 3-4 miesiące, mogą to być również starty kontrolne powtarzane co roku, w tym samym czasie.

Inne bodźce

Planując cały sezon chcemy, kontrolować swoją formę i osiągnąć szczyt naszych możliwości podczas startów głównych. Aby to osiągnąć musimy prawidłowo sterować swoim całym cyklem treningowym.  W odpowiednim momencie rozpocząć bezpośrednie przygotowanie startowe, jak i odpuszczenie oraz regenerację. Im większy staż, tym doświadczenie i świadomość rośnie. Nieustannie poznajemy swój organizm. Jednak ponieważ nasz organizm z czasem adaptuje się do zadanego treningu, mimo wykonywania planu - stoimy w miejscu. Wtedy potrzebna jest zmiana - tak zwany bodziec. Takimi zmianami mogą być:

  • Formy treningu

Na przykład: trening z trenerem i wykonywanie ćwiczeń ściśle według jego poleceń; samodzielne niwelowanie złych nawyków podczas treningu technicznego; w okresie startowym wykonywanie treningów pod kątem naszej taktyki.

  • Metody treningu

Na przykład: wykonywanie ćwiczeń technicznych, pomagających dopracowywać technikę biegu (np. skipy, wieloskoki); wprowadzenie do planu modyfikacji wykonywanych wcześniej interwałów (zmieniająca się przerwa lub czas wysiłku).

  • środki treningowe

Na przykład: wprowadzenie siłowni lub jej modyfikacja; w okresie przygotowawczym stosowanie wielu ćwiczeń i środków ogólnorozwojowych; wprowadzenie biegówek, basenu lub roweru jako inny środek kształtujący wytrzymałość tlenową.

Nie daj się rutynie

Nie pozwólmy, aby do naszego planu treningowego wkradła się monotonia. Bawmy się sportem, aby cały czas sprawiał nam przyjemność. Nie zapominajmy również o tak ważnych rzeczach, jak rozciąganie, rolowanie oraz odnowa biologiczna, które są częścią treningu.

Modyfikacji treningów jest bardzo wiele, jest to bardzo indywidualna sprawa. Jeśli czujesz, że stoisz w miejscu lub chciałbyś usystematyzować swój trening, warto wtedy skorzystać z pomocy trenera. Takim rozwiązaniem jest platforma treningowa i-Sport! Możecie skorzystać ze specjalnej oferty - jeśli już zapiszecie się na nasze zawody, wystarczy zarejestrować się na platformie i-Sport (www.i-sport.pl) za pomocą specjalnego kodu: CTR + numer startowy w naszym cyklu, np. CTR123. W ten sposób dostaniecie 21 dni bezpłatnej, indywidualnej opieki treningowej. To bonus dla osób, które nie skorzystały z niego w poprzedniej edycji naszego cyklu.

fot. Karolina Krawczyk

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni