Szybkie bieganie w przełaju? Tak, to możliwe! Na leśne ścieżki wrócili w miniony weekend (26-27 października) biegacze startujący w warszawskim i bydgoskim CITY TRAIL. To lokalizacje, w których trasy sprzyjają szybkiemu bieganiu i poprawianiu własnych rekordów, zgodnie z mottem: "Twój rekord życiowy Twoim rekordem świata". W sobotę i niedzielę sprzyjały też warunki, chociaż trzeba przyznać, że tak mglistego biegu CITY TRAIL, jak ten w Bydgoszczy, nie pamiętają nawet osoby związane z cyklem od kilkunastu lat. W obu biegach wzięło udział łącznie ponad 1500 uczestników.
Warszawa: doświadczenie vs. młodość
Sobotni bieg w Warszawie (26 października) odbył się w znakomitych warunkach - kilkanaście stopni powyżej zera na termometrach, słońce i sucha nawierzchnia zdecydowanie sprzyjały uczestnikom. Do mety biegu głównego na dystansie 5 km dotarło 567 osób. Zawody przyniosły zwycięstwo najlepszego zawodnika CITY TRAIL w Warszawie w poprzednim sezonie - Krzysztofa Wasiewicza, z wynikiem 15:20. Wśród kobiet najszybszą okazała się wszechstronna i doświadczona Dominika Stelmach, która ma na koncie m.in. mistrzostwo Polski w maratonie ulicznym, górskim biegu ultra oraz zwycięstwo w światowej edycji Wings fot Life. Sobotni wynik Dominiki to 17:10.
Poprawiłam swój najlepszy wynik na tej trasie, czego w ogóle się nie spodziewałam. Plan był by biec równo w tempie po 3:30/km, ale dziewczyny zaczęły bieg bardzo szybko - wyszłam na prowadzenie dopiero na 3 km i... zwolniłam. Teraz tego żałuję, bo warto było nastawić się nie tylko na zwycięstwo, ale też na wynik. Nie mogę pominąć faktu, że aż pięć dziewczyn pobiegło poniżej 18 minut, a trzy z nich to bardzo młode zawodniczki - roczniki 2006, 2005 i 2000! - podkreśliła po zawodach Dominika Stelmach, najszybsza w sobotnim biegu w warszawskim Lesie Młociny.
Drugie miejsce wywalczył w sobotę Piotr Mielewczyk (wynik 15:22), a trzecią lokatę zajął Michał Misiewicz (15:28). W rywalizacji kobiet jako druga do mety dotarła Magdalena Sudak (czas 17:26), a trzecie miejsce zajęła Yuliia Veremchuk (17:33).
Wyniki biegu na dystansie 5 km można znaleźć TUTAJ. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 278 młodych sportowców. Drugi bieg edycji w Warszawie jest zaplanowany na 30 listopada.
Bydgoszcz: Myślęcinek znów rozbiegany!
Bydgoski Myślęcinek to największy w Polsce park miejski. Nasza trasa, która przebiega po ścieżkach Myślęcinka właśnie, poprowadzona została w taki sposób, by dawała możliwość sprawdzania swoich możliwości szybkościowych. Potwierdza to fakt, że najlepszy wynik w historii tego naszego cyklu - 14:16 - został ustanowiony na trasie w Bydgoszczy i należy do Macieja Megiera.
Niedzielne, inaugurujące sezon 2024/2025 w Bydgoszczy zawody przyniosły zwycięstwo Krzysztofa Gosiewskiego, z wynikiem 14:51. Wśród kobiet najszybszą okazała się młoda, wszechstronna triathlonistka Zuzanna Sudak. Medalistka młodzieżowych mistrzostw kraju (w triathlonie) uzyskała rezultat 16:48.
- Ten wynik, to dla mnie bardzo miłe zaskoczenie. Szczególnie uwzględniając fakt, że był to mój debiut w Bydgoszczy, a tu lubią pojawiać się mocne konkurentki. W ubiegłym roku startowałam w warszawskiej edycji CITY TRAIL, skąd pochodziła moja życiówka na pięć kilometrów 17:24. Dziś się z nią rozprawiłam - zaznaczyła po biegu Zuzanna Sudak, najszybsza w niedzielę w bydgoskim Myślęcinku.
Drugie miejsce wywalczył Jakub Tuleja (wynik 14:54), a trzecią lokatę zajął Jakub Filipek (15:42). W rywalizacji kobiet jako druga do mety dotarła Aleksandra Karolczuk (czas 18:13), a trzecie miejsce zajęła Martyna Karolczuk (18:28).
Do mety biegu głównego na dystansie 5 km dotarły 573 osoby. Wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ. W CITY TRAIL Junior wzięło udział 143 młodych sportowców. Drugi bieg edycji 2024/2025 w Bydgoszczy odbędzie się 1 grudnia.
Kolejne biegi w Olsztynie i Gdyni (2-3 listopada)
Nasze zawody edycji 2024/2025 są dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu "Sport Powszechny". Partnerzy cyklu to PZU, marka On, Sklep Biegacza oraz Zmiany Zmiany. Biegi wspierają: Miasto Olsztyn, Miasto Gdańsk, Miasto Bydgoszcz, Miasto Szczecin oraz Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.
fot. Karolina Krawczyk