Bydgoszcz

Zima nas nie powstrzyma!

04.12.2023

Zima nas nie powstrzyma!

Śnieg i mróz nie są przeszkodą dla biegaczy - taki wniosek płynie z naszych weekendowych biegów w Warszawie i Bydgoszczy. W zawodach wzięło udział łącznie ponad 900 dorosłych i blisko 350 dzieci. Mimo chłodu, warunki do biegania były dobre. Podobnie jak nastroje uczestników.

Zima nam niestraszna!

Jednym z głównych celów naszego cyklu jest motywowanie do całorocznej aktywności. Okazuje się, że chłód ani śnieg nie są dla Was przeszkodą! Co więcej wiele osób podkreślało w weekend, że to właśnie zimą bieganie jest najprzyjemniejsze, bo mniej męczy niż to w upale. 

- Zimą motywuje mnie fakt, że jest... zimno. Najlepsze wyniki mam w okresie zimowym właśnie i jesienią. Nie lubię biegać latem, gdy jest gorąco. Trzeba jednak pamiętać, że w zimie kluczem jest rozgrzewka. Najpierw się rozciągam - to jeszcze w domu, a szybsze bieganie poprzedzam truchtem. Co jeszcze? Dobry humor, warto się pozytywnie nastawić. No i odpowiednie obuwie, musi być wygodne i z bieżnikiem, jeśli biegamy w terenie - usłyszeliśmy od Agnieszki Piórkowskiej, jednej z uczestniczek sobotniego biegu w warszawskim Lesie Młociny.

Na mecie warszawskiego biegu głównego zameldowało się 505 osób. W zawodach dziecięco-młodzieżowych wystartowało 235 młodych sportowców. Zwycięstwo na dystansie 5 km odniósł Rafał Gontarczyk, który pokonał dystans w czasie 15:18. Jako drugi bieg ukończył Krzysztof Wasiewicz (15:31), a trzeci był Artur Jabłoński (15:59). 

Wśród kobiet zwyciężyła rekordzistka warszawskiej trasy CITY TRAIL - Anna Bańkowska, z czasem 17:14. Drugie miejsce wywalczyła Zuzanna Sudak (17:34), a trzecia była Marta Kaźmierczak (18:15).

- Mieszkam w Białymstoku, gdzie aktualnie mamy prawdziwą zimę. Mróz i ośnieżone ścieżki nie są mi obce, bo w takich warunkach trenuję na co dzień. Nie boję się zimy i rzadko uciekam na bieżnię mechaniczną - raczej staram się biegać w terenie przez cały rok. Oczywiście trzeba pamiętać, że w zimowych warunkach czasami trzeba biegać wolniej niż w założeniach. Aktualnie jestem w trakcie budowania formy. Mój start docelowy to wiosenny maraton. Mam nadzieję, że uda mi się wpleść CITY TRAIL w plan treningowo-obozowy, a kto wie, może nawet wystartuję jeszcze dwa razy, by ukończyć cykl - mówiła po biegu Anna Bańkowska, zwyciężczyni sobotniego biegu w Warszawie, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. 

Wyniki biegu na 5 km można znaleźć TUTAJ. Kolejne zawody w ramach warszawskiego cyklu są zaplanowane na 6 stycznia.

Śnieżna aura w Bydgoszczy

Na mecie niedzielnego biegu głównego w Bydgoszczy zameldowało się 408 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 105 młodych sportowców. Zwycięstwo w biegu na 5 km odniósł Krzysztof Gosiewski, który pokonał trasę w czasie 15:01. Jako drugi bieg ukończył Jakub Tuleja (15:10), a trzeci był Damian Rudnik (15:58).

Wśród kobiet zwyciężyła Weronika Janeczek z czasem 18:56. Drugie miejsce wywalczyła Aleksandra Karolczuk (19:13), a trzecia była Weronika Płatek (19:17).

Wyniki biegu na 5 km można znaleźć TUTAJ. Kolejne spotkanie w ramach bydgoskiego cyklu jest zaplanowane na 7 stycznia.

Rady dla początkujących biegaczy

Jakie sposoby na niesłabnącą motywację mają doświadczeni biegacze?

- Najważniejsze to mieć cel na przyszłość. Jeżeli taki cel sobie założymy, to bieganie w ciepłe dni, ale również w te zimowe będzie łatwiejsze i przyjemniejsze, ponieważ każdy trening będzie nas przybliżał do jego realizacji. Nasze samopoczucie i zdrowie będzie o wiele lepsze, a satysfakcja ogromna. Odpowiedni ubiór i można biegać w każdych warunkach - zapewnia Damian Rudnik, trzeci zawodnik niedzielnego biegu w bydgoskim Myślęcinku, multimedalista mistrzostw Polski w biegach średnich i długich.

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden, Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi są dofinansowane przez: Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Miasto Bydgoszcz, Miasto Lublin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Karolina Krawczyk


Sponsor tytularny