Bydgoszcz

CITY TRAIL po pierwszej kolejce sezonu 2023/2024

08.11.2023

CITY TRAIL po pierwszej kolejce sezonu 2023/2024

Za nami pierwsza kolejka edycji 2023/2024. Oprócz ogromnej energii, którą co weekend otrzymujemy od Was dostaliśmy informację zwrotną w postaci statystyk, które bacznie śledzimy. Było rekordowo pod wieloma względami. Prześledźmy jak po inauguracyjnej serii sezonu 2023/2024 kształtują się liczby.

Tekst: Łukasz Panfil
Zdjęcia:
Paweł Zając, Filip Kowalkowski, Mateusz Stodolski, Andrzej Olszanowski

Optymistyczne wieści

Od początku organizacji biegów przełajowych skrupulatnie prowadzimy statystyki. Zatem możemy prześledzić przeróżne trendy, które częściowo odzwierciedlają sytuację rynku biegowego na przestrzeni ostatnich 10 lat. Wiemy kiedy nastąpił największy "boom", wiemy również jak mozolnie ten rynek podnosił się po pandemii. Cieszy nas ogromnie, że bieżący sezon jest najlepszym od 2019 roku.

W biegu głównym łączna liczba biegaczy ze wszystkich 10 lokalizacji jest o 242 osobostarty wyższa niż przed dwoma lata i aż o 463 większa niż przed rokiem. Na czterech trasach liczba biegaczy była najwyższa w ciągu ostatnich trzech sezonów. W pięciu przypadkach możemy mówić o stabilizacji. Niekwestionowanym liderem jest Warszawa z 715 biegaczami, której do rekordu frekwencji "all-time" zabrakło jedynie 22 zawodników. Drugie miejsce zajmuje Poznań - 650, a podium dopełnia Bydgoszcz - 532. Niemal zapomnieliśmy jak to jest organizować biegi z czterocyfrową liczbą uczestników. Ten powrót nastąpił właśnie w stolicy, gdzie na trasach przełajowej piątki i biegów dzieci ścigało się aż 1037 zawodników!


Wyśmienity poziom sportowy

Początek sezonu w rywalizacji dorosłych przyprawił o zawrót głowy pod względem poziomu sportowego. Padło kilka wyśmienitych rekordów trasy. W szeregach biegaczy CITY TRAIL pojawili się młodzi, perspektywiczni zawodnicy z krajowej czołówki.

Dla nas wielkim wydarzeniem było poprawienie 9-letniego rekordu trasy Mateusza Maika (14:40) nad poznańską Rusałką. Autorem nowego 7-sekundowego skoku okazał się nasz stały bywalec. Solidny i powtarzalny Sebastian Nowicki. Jego 14:33 jest potwierdzeniem, że po kilku latach walki z kontuzjami wrócił do ścigania na najwyższym sezonie. W ciągu ostatniego roku zdobył 3 brązowe medale mistrzostw Polski. Ostatni w niedzielę, 5 listopada w biegu ulicznym na 5 km.

Zaledwie dzień później na najtrudniejszej z naszych tras padł kolejny rekord. Ustanowił go Szymon Belgrau, znany przed laty z wyśmienitych występów na CITY TRAIL w Poznaniu. Po szczecińskich pagórkach w Puszczy Bukowej wybiegał 16:31. Szczeciński rekord przetrwał miesiąc, bo w drugim biegu edycji został poprawiony przez powracającego na nasze trasy po dłuższej przerwie – Artura Olejarza – aktualnie wynosi on 16:04. Wracając do pierwszej serii naszych biegów – podczas drugiego weekendu sezonu odnotowaliśmy kolejne rekordowo szybkie bieganie. W Gdańsku po raz pierwszy mieliśmy okazję obserwować bieg w czasie poniżej 16 minut. Na trudnej trasie 15:56 wybiegał Maciej Megier. Podopieczny wybitnego trenera Krzysztofa Szałacha jest wielką, polską nadzieją w arcytrudnej konkurencji - biegu na 3000m z przeszkodami. W mijającym roku został mistrzem Polski i uzyskał bardzo dobry rekord życiowy 8:35.50. Wydawało się, że sięgnie po medal mistrzostw Europy do lat 23, ale na ostatnim rowie z wodą zaliczył upadek i ostatecznie dobiegł na 11. miejscu. Tegoroczny wynik Maćka plasuje go na 6 miejscu wśród najlepszych młodzieżowców Europy, a zważając na fakt, że ma dopiero 20 lat może jeszcze w tej kategorii się wykazać. Na kolejny mocny akcent Megiera czekaliśmy zaledwie tydzień. Wystąpił on w bydgoskiej odsłonie CITY TRAIL i był to występ, którego nie spodziewaliśmy się. Poprawił poprzedni rekord Błażeja Brzezińskiego o 20 sekund. Poprawił w ogóle absolutny rekord CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden! 14:18 jest wynikiem, który budzi ogromny szacunek! Średnie tempo po 2:51.6/km jest dowodem na ogromne możliwości dwudziestolatka.


Maciej Megier w drodze po rekord gdańskiej trasy

Po sześciu dniach mocną odpowiedź Maciejowi chciał dać 19-letni Kamil Herzyk. Na wrocławskiej trasie uzyskał 14:24 poprawiając o 1 sekundę najlepszy wynik Darka Boratyńskiego. Herzyk w mijającym sezonie zajął 5. miejsce na mistrzostwach Europy U-23 w biegu na 3000m. Na tym dystansie zanotował świetny wynik 7:59.02 wygrywając Memoriał Janusza Kusocińskiego. Wyprzedził wówczas o 0,8s... Maćka Megiera.

Oprócz rekordzistów na trasach CITY TRAIL doskonale radzą sobie inni, wyśmienici długo- i średniodystansowcy. W Olsztynie dawno nienotowany rezultat poniżej 16 minut (15:49) uzyskał Adam Ochnik - numer 4 na tegorocznej liście najlepszych polskich przeszkodowców. Być może pokusi się o poprawienie rekordu Artura Olejarza, który kilka lat temu wpisał na listę 15:35 i nikt do tej pory tego wyniku nie może wymazać. W Bydgoszczy czas bliski najlepszemu w historii naszego cyklu w ogóle uzyskała tegoroczna mistrzyni Polski na 10000 m Julia Koralewska. Jej 16:25 odbiega tylko o 7 sekund od najlepszego osiągnięcia Oli Brzezińskiej.

Ciekawa walka toczyła się za plecami Kamila Herzyka we Wrocławiu. Drugie miejsce ze świetnym 14:43 wywalczył świetny Konrad Pogorzelski, podopieczny Adama Draczyńskiego. Trzecie aktualny wicemistrz Polski w biegu na 3000m z przeszkodami Mikołaj Czeronek. Czwarte, brązowy medalista MP U-20 na 1500m Robert Kulik. Piąte natomiast "ultras" Andrzej Witek, który 3 miesiące temu zanotował kosmiczny wynik podczas Biegu Chudego Wawrzyńca.

Wrocław to od lat lokalizacja, która przyciąga czołowych biegaczy, specjalistów od różnych konkurencji 

Wśród najszybszych w CITYTRAIL startują również utytułowane młode biegaczki. W Warszawie zwyciężyła 19-letnia Katarzyna Napiórkowska, tegoroczna halowa mistrzyni Polski juniorek na 3000m. Druga na mecie 17-latka Oliwia Kopeć w tym roku skończyła dopiero 17 lat. W lipcu wywalczyła tytuł mistrzyni Polski U-18 w biegu na 1500m. Jesteśmy świadkami bardzo ciekawych konfrontacji z zawodniczkami bardzo doświadczonymi takimi jak Dominika Stelmach czy Agnieszka Gortel-Maciuk. Na trasy po kilku latach powróciła Dominika Napieraj, która twierdzi, że biega rekreacyjnie, ale ta zabawa wystarczyła do zajęcia 6. miejsca. I takich powrotów niezależnie czy na najwyższym, czy rekreacyjnym poziomie życzymy wszystkim zawodnikom, którzy startowali u nas przed laty!

Biegi dzieci i młodzieży

W cyklu CITY TRAIL Junior liderem jest - podobnie, jak w biegu głównym - Warszawa. 322 młodych biegaczy na linii mety pierwszego biegu robi wrażenie! Drugie miejsce zajmuje Poznań - 201, a trzecie Wrocław - 198. Kategorią, w której zanotowaliśmy najwyższą frekwencję biorąc pod uwagę wszystkie 10 lokalizacji jest D3 - 343 uczestników. W D0, D3 i D5 mamy stabilizację w stosunku do ubiegłego roku. Najmniej optymistyczną informacją są spadki w pozostałych kategoriach wiekowych. Analizujemy, z czego mogą one wynikać. Być może ma na to wpływ fakt, że po pandemii wiele imprez nie zdecydowało się na powrót do organizacji biegów dla dzieci i młodzieży lub zaczęto do nich wracać z opóźnieniem, co zmniejsza zainteresowanie biegami dla juniorów w ogóle. Liczymy, że w kolejnych biegach zawodników cyklu CITY TRAIL Junior będzie więcej!


Warszawa lideruje zarówno w biegu głównym, jak i w CITY TRAIL Junior 

Minuta ciszy dla Tomka

Do kolejnej serii podchodzimy z ogromną motywacją i energią. Staramy się uśmiechać choć nie jest to łatwe. Brakuje nam Tomka Pokornieckiego, którego pamięci poświęciliśmy minutę ciszy przed każdym z 10 minionych biegów. To, że Tarziego nie ma fizycznie nie oznacza, że nie ma go w ogóle. Wręcz przeciwnie. Jest. W rozmowach, w żartach, w naznaczonych przez siebie przedmiotach, nad którymi sprawował pieczę. Jest i będzie już zawsze.

Na koniec ciekawostka. Spójrzcie na nasz wewnętrzny ranking – ile biegów mają na koncie poszczególni członkowie naszej ekipy organizacyjnej. Przez 13 lat przez skład ekipy CITY TRAIL przewinęło się ponad 50 osób. Prezentujemy "top"8 - jak to się mawia w lekkiej atletyce - wąski finał. Tarziemu doliczyliśmy 8 biegów tego sezonu, bo na 8 mógł być. I był.

Tomasz Pokorniecki - 399
Piotr Książkiewicz - 396
Andrzej Kowalczyk - 394
Piotr Bętkowski - 365
Justyna Grzywaczewska - 358
Jacek Książkiewicz - 356
Martyna Wiśniewska - 252
Łukasz Panfil - 243