Bydgoszcz

Ponad 1700 biegaczy na naszych trasach w Warszawie i Bydgoszczy

16.10.2023

Ponad 1700 biegaczy na naszych trasach w Warszawie i Bydgoszczy

W weekend 14-15 października nasza "przełajowa piątka" przyciągnęła 1246 uczestników. W zawodach juniorskich pobiegło 480 młodych sportowców. Wysoka frekwencja to nie jedyny ważny wątek weekendu. Na trasie w Bydgoszczy ustanowiony został rekord wszechczasów tego ogólnopolskiego cyklu - 14:18, a jego autorem jest Maciej Megier. Kolejne zawody już 21 października - we Wrocławiu oraz 22 października - w Katowicach.

Wysoka frekwencja na otwarcie sezonu w Warszawie

Nasze biegi są obecne w warszawskim Lesie Młociny od 2013 roku. Sobotni bieg był tylko nieco mniejszy niż największe w historii zawody warszawskiego cyklu, w których do mety dotarło 738 biegaczek i biegaczy.

- Jeśli zsumować uczestników zawodów na 5 km i biegów dziecięco-młodzieżowych to zanotowaliśmy w sobotę frekwencyjny rekord - 1044 osoby. Wyraźnie widać, że przestajemy odczuwać skutki pandemii, która przyniosła w naszym biegowym świecie wiele złego. Cieszymy się, że wróciliśmy na dobre tory - podkreśla Piotr Książkiewicz, dyrekotor naszego cyklu. 

Zwycięstwo Mariusza Giżyńskiego

W sobotnich zawodach po raz pierwszy na starcie naszych biegów pojawił się multimedalista mistrzostw Polski - Mariusz Giżyński, który dystans 5 km pokonał w czasie 15:16. Drugie miejsce zajął Rafał Gontarczyk (15:22), a trzeci był Bartłomiej Falkowski (15:28).

Kobiecą rywalizację wygrała 19-letnia Katarzyna Napiórkowska, z rezultatem 17:05. Zawodniczka LKS Maków Mazowiecki to m.in. tegoroczna halowa mistrzyni Polski juniorek na dystansie 3000m i wicemistrzyni Polski w biegach przełajowych z 2022 roku. Również w ubiegłym roku reprezentowała kraj w przełajowych mistrzostwach Europy - we włoskim Piemonte zajęła 17. miejsce w kategorii juniorek.

- Ten start był spontaniczny. Właśnie rozpoczęłam studia w Warszawie, więc trener postanowił wykorzystać okazję, że jestem na miejscu i wplótł ten start w plan treningowy. To był dobry, mocny trening, część przygotowań do listopadowych mistrzostw Polski w przełajach. Będą to także eliminacje do mistrzostw Europy, do których oczywiście chciałabym się zakwalifikować. Lubię dystans 5 km, więc chętnie wystartuję w kolejnych biegach CITY TRAIL, by ukończyć cykl - mówiła po zawodach Katarzyna Napiórkowska. 

Drugie miejsce zajęła 17-letnia Oliwia Kopeć (17:20), a trzecia była Dominika Stelmach (17:40).

Wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ. Kolejny bieg w Warszawie odbędzie się 2 grudnia.

Niezwykle szybkie bieganie ​w Bydgoszczy

Bydgoska trasa należy do bardzo szybkich. Płaska, z fragmentem asfaltu. Najtrudniejszym elementem 5-kilometrowej pętli w Myślęcinku są zakręty, które nieco wybijają z rytmu. I właśnie na tej trasie w niedzielę został ustanowiony znakomity rekord wszechczasów CITY TRAIL - 14:18. Zwycięzca zawodów - Maciej Megier - przyznał po biegu, że mogłoby być... jeszcze szybciej.

- To było mocne bieganie, od początku zakładałem tempo ok. 2:50 na kilometr, ale gdyby na trasie była bezpośrednia rywalizacja, to moglibyśmy pobiec jeszcze szybciej. To mój kolejny start w CITY TRAIL, bo zawody te wpisują się w nasz cykl przygotowań do przełajowych mistrzostw Polski, które odbędą się pod koniec listopada - podkreślił po biegu Maciej Megier, który wygrał również inauguracyjny bieg sezonu w Gdańsku, poprawiając tamtejszy rekord trasy.

Doskonały bieg Macieja Megiera obserwował dotychczasowy rekordzista trasy CITY TRAIL w Bydgoszczy - ośmiokrotny medalista mistrzostw Polski - Błażej Brzeziński, który kilka miesięcy temu zakończył wyczynową karierę.

- Mój wynik ze stycznia 2021 roku - 14:39 - nie był wyśrubowany, więc wcale nie dziwię się, że Maciek go poprawił. To świetny biegacz, jest w formie, warunki sprzyjały. Cieszę się, że mogłem ten bieg zobaczyć i kibicować - mówił w niedzielę Błażej Brzeziński, biegacz długodystansowy z maratońską życiówką na poziomie 2:11:27. 

W niedzielnych zawodach drugie miejsce zajął Jakub Tuleja (czas 15:00), a trzeci był Szymon Skalski (15:05).

W rywalizacji kobiet jako pierwsza na metę dotarła Julia Koralewska. Jej czas - 16:25 - to również świetny rezultat. Do rekordu trasy i jednocześnie najlepszego kobiecego wyniku w historii biegów CITY TRAIL Aleksandry Brzezińskiej zabrakło zaledwie 7 sekund. Drugie miejsce zajęła Anna Mrotek (17:40), a trzecia była Weronika Płatek (18:28).

Wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ. Drugi bieg edycji w Bydgoszczy odbędzie się 3 grudnia.

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden, Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury-Fizycznej. Lokalnie biegi wspierają: Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Miasto Bydgoszcz, Miasto Lublin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Paweł Zając

Sponsor tytularny