z

Bydgoszcz

Sztuka biegowej mobilizacji

15.03.2018

Sztuka biegowej mobilizacji

Siła, która napędza nas do działania i pozwala wytrwać w dążeniu do wyznaczonego celu. Energia, której czasem brakuje, by pozostać konsekwentnym w treningach. Jak to się dzieje, że koledze udaje się wytrwać na satysfakcjonującym poziomie aktywności, a ja co pewien czas zmagam się z niemocą działania? W czym tkwi sęk, że niektórzy awansują na kolejne etapy biegowego zaawansowania, a inni przemieszczają się na tej drabinie bardzo powoli? Sekrety biegowej motywacji zgłębia dla Was ekipa i-Sport.

Jeśli podejmujesz się wysiłku, głównie mając na celu uzyskanie nagrody, pochwały ze strony bliskich, zaistnienia w ważnym dla Ciebie środowisku, czy też udowodnienia innym, na co Cię stać oznacza to, że kierujesz się motywacją zewnętrzną. Uzależnienie swojego zaangażowania od aspektów zewnętrznych na dłuższą metę często okazuje się niewystarczające. W przypadku, gdy biegacz jest zmotywowany wewnętrznie, dominuje u niego chęć rozwoju, pasja działania, potrzeba pokazania samemu sobie na co go stać, a przede wszystkim przyjemność z działania w tym kierunku. Zdecydowanie bardziej pożądaną i skuteczniejszą jest motywacja wypływająca z naszych wewnętrznych pobudek, gdyż jako mniej zależna od czynników zewnętrznych nie słabnie tak szybko. Najczęściej biegacze kierują się jednocześnie pierwszym i drugim rodzajem motywacji. Najważniejsze jednak, by zachować proporcje i przewagę źródeł chęci działania wypływających z nas samych nad tymi zależnymi od aspektów zewnętrznych.

A co w przypadku kiedy zaczyna towarzyszyć nam poczucie spadku chęci do biegania? Może wydarzyć się to na każdym etapie przygotowań do sezonu. Jak podtrzymywać iskrę w ognisku biegowych zmagań?

  • Określony cel

Wyznacz konkretny, główny, mierzalny cel, możliwy do zrealizowania oraz towarzyszące mu cele pośrednie. Lepiej jest, gdy celami w drodze do głównego będzie skupienie się na konkretnych umiejętnościach, regularnych treningach. Dzięki temu każdy trening przyniesie satysfakcję i będzie kolejnym krokiem w kierunku do upragnionego celu.

  • Dziennik treningowy

Zapisuj wykonane jednostki treningowe. Poczucie sprawczości i skuteczności na tej płaszczyźnie bezpośrednio poprowadzi do efektywnej realizacji celu głównego.

  • Wzmocnienia pozytywne

Nagradzaj się za wykonanie konkretnych etapów treningów. Solidna praca zasługuje na odpowiednią nagrodę! Niech to za każdym razem będzie coś innego. Zaczynając od aktywności, a kończąc na materialnych drobiazgach. Słodycze umiarkowanie wskazane ;)

  • Siła biegowych wspomnień

Kiedy nadchodzi kryzys, przypominaj sobie uczucia towarzyszące ukończeniu satysfakcjonującego treningu czy udanego startu. By zwiększyć radość za jakiś czas, teraz nie odpuszczaj! W sporcie gratyfikacja za treningowe wysiłki jest odroczona, ale pamiętaj, że warto być cierpliwym.

  • Pomocne towarzystwo

Zacznij trenować z grupą lub partnerem biegowym. Dzielenie pasji z innymi biegaczami, może być tym, czego brakowało w codzienności treningów.

  • Większe zmiany

Spróbuj przeformułować cele, może warto skrócić dystans, do którego się przygotowujesz? Inna specyfika treningu, nowe bodźce to często skuteczna metoda na wykorzystanie przepracowanej zimy w efektywniejszy sposób.

  • Przerwa

Jeżeli blokada przed bieganiem jest naprawdę duża, warto zdecydować się na przerwę, by dać sobie szansę zatęsknić za treningami, poczuć świeżość i podsycić w sobie głód biegania.

Każdemu biegaczowi zdarzają się spadki motywacji i chwile zwątpienia w trakcie biegowych zmagań. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo ich pojawienia się, warto dokonać wiosennych porządków oraz wprowadzić coś nowego również w sferze biegowych przygotowań. Mamy nadzieję, że w Waszych kalendarzach są już wpisane cele, w drodze do których poziom biegowej motywacji będzie wciąż piął się ku górze. Jeżeli planowanie nadal przed Wami, nie jesteście pewni swoich wiosennych i jesiennych startów - koniecznie skonsultujcie to ze swoim Trenerem. Pamiętajcie o możliwości, jaką daje uczestnictwo w CITY TRAIL - przedrostek „CT” i Twój numer startowy stanowią kod na 21-dniową opiekę trenerską i-Sport! Wejdź na www.i-sport.pl i przekonaj się o wartości, jaką są indywidualny plan treningowy, dieta oraz opieka trenera.

Autorka tekstu: Adrianna Szatecka, Trener i-Sport

fot. Karolina Krawczyk

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni