CITY TRAIL Gold

Marta Łagownik i Darek Boratyński zwycięzcami pierwszej edycji CITY TRAIL Gold!

09.04.2022

Marta Łagownik i Darek Boratyński zwycięzcami pierwszej edycji CITY TRAIL Gold!

9 kwietnia w bydgoskim Myślęcinku odbyła się niezwykła rywalizacja najlepszych biegaczy przełajowych w Polsce - bieg CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden Gold. Po raz pierwszy w jedenastoletniej historii naszej imprezy, na tej samej trasie spotkali się czołowi zawodnicy z dziesięciu lokalizacji. Na bydgoskiej, 5-kilometrowej trasie, na którą złożyło się m.in. pięć wymagających podbiegów i technicznych zbiegów, najlepszą z kobiet okazała się triathlonistka z Gdańska – Marta Łagownik. Drugie miejsce zajęła znakomita biegaczka długodystansowa z Bydgoszczy – Aleksandra Brzezińska. Jako trzecia metę minęła Olga Ochal, również bydgoszczanka. W rywalizacji mężczyzn niesamowitą walkę o wygraną stoczyli Dariusz Boratyński z Wrocławia i Dawid Malina z Rybnika. Ostatecznie zwycięstwo odniósł wrocławianin. Trzecie miejsce zajął Marcin Biskup z Bydgoszczy. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tych wyjątkowych zawodów!

Biegi finałowe

Na nasze biegi finałowe CITY TRAIL Gold przyjechały biegaczki i biegacze z całej Polski. Wielu z nich od tygodni planowało udział w tych prestiżowych zawodach, podkreślając, że taka ogólnopolska rywalizacja to wisienka na torcie niemal półrocznych zmagań w przełajowej piątce. Warto w tym miejscu przypomnieć, że nasz cykl odbywa się w formule grand prix. W każdej z dziesięciu lokalizacji (a są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław), na przestrzeni jesienno-zimowych miesięcy rozegranych zostało po 5 imprez. Ci najlepsi w klasyfikacjach open i w kategoriach wiekowych oraz zawodnicy z minimum wynikowym, mogli wziąć udział w zawodach CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden Gold.

- Jestem bardzo zadowolony. Biegi wyglądały dokładnie tak, jak to sobie wymarzyłem. Ale najbardziej cieszy mnie fakt, że te zawody są ważne nie tylko dla nas, ale także dla naszych biegaczy. Podziękowania, jakie do nas docierają są najlepszym dowodem na to, że warto rozwijać ten pomysł i już dzisiaj myślimy o tym, jak, gdzie i kiedy zorganizować kolejną edycję naszej złotej odsłony – podkreśla nasz głównodowodzący, autor trasy CITY TRAIL Gold - Piotr Książkiewicz. – Nie mogę pominąć faktu szerokiego przekroju wiekowego zawodniczek i zawodników, którzy stanęli dzisiaj na starcie. To napawa optymizmem i pozwala mi być spokojnym o poziom sportowy naszych imprez w kolejnych latach.

Warto podkreślić jeszcze jeden fakt. Na trasie sobotniego biegu spotkali się biegacze startujący na stadionie, w biegach ulicznych, w tym maratończycy, specjaliści od biegów przełajowych, a nawet górskich, ale także triathloniści. Byliśmy świadomi, że bieg przyciągnie tak szerokie spektrum zawodników, dlatego przygotowaliśmy ciekawą, techniczną trasę, która dawała szansę na równą walkę zawodniczek i zawodników różnych specjalizacji. Założony cel udało się osiągnąć, czego najlepszym dowodem jest kobieca rywalizacja. Przed biegiem zdecydowaną faworytką była czołowa, polska biegaczka długodystansowa, najlepsza Polka w rozegranym pod koniec marca Warszawskim Półmaratonie Pokoju – Aleksandra Brzezińska. Tymczasem na mecie jako pierwsza zameldowała się – z blisko półminutową przewagą – triathlonistka - Marta Łagownik. – Przyznaję, że to była wymagająca trasa. Moje przygotowanie siłowe, mocna sylwetka na pewno miały znaczenie. Jestem triathlonistką. Za tydzień rozpoczynam sezon i wiem, że ten dzisiejszy bieg był dobrym przetarciem – mówiła na mecie zwyciężczyni biegu, autorka rekordu gdańskiej trasy CITY TRAIL – Marta Łagownik.

Z kolei tak zawody podsumowała Aleksandra Brzezińska: - To jest sport. Pewnym wygranej można być tylko na mecie. Ten dzisiejszy start był z pełnego treningu. Przygotowuję się do maratonu i wspólnie z trenerem – Błażejem Brzezińskim – zdecydowaliśmy, by nie odpuszczać żadnego akcentu, bo każdy tydzień pracy jest ważny. Mimo to, jestem zadowolona. Uwielbiam cykl CITY TRAIL. Bardzo lubię te przełajowe starty i w żadnym wypadku nie obrażam się na przełaje – wręcz przeciwnie.

TOP 6 biegu finałowego kobiet:

1. Marta Łagownik (Gdańsk) – 18:10
2. Aleksandra Brzezińska (Bydgoszcz) – 18:39
3. Olga Ochal (Bydgoszcz) – 19:06
4. Halina Rasińska (Plewiska) – 19:15
5. Martyna Budziłek (Kadzidło) – 19:20
6.Weronika Mikołajewska (Banino) – 19:25

WYNIKI BIEGU FINAŁOWEGO KOBIET

Męska rywalizacja podczas biegu finałowego była niezwykle emocjonująca. Z numerem „1” startował rekordzista wszech czasów CITY TRAIL – Dariusz Boratyński, który w marcu, na naszej wrocławskiej, szybkiej trasie pobiegł 14:25. Zwycięstwem w sobotnim biegu Darek potwierdził swoją dominację w sezonie 2021/2022.

- Wynik sprzed dwóch tygodni dodał mi pewności siebie. Wiedziałem, że przyjeżdżam do Bydgoszczy walczyć o wygraną. Dzień przed startem sprawdziłem trasę i nie miałem wątpliwości, co do tego, że „złamanie” 16 minut będzie dzisiaj możliwe pod warunkiem, że od startu będzie inny chętny do szybkiego biegania. Okazało się, że poza mną, Dawid Malina i Marcin Biskup od startu ruszyli mocnym tempem i dopiero w drugiej części dystansu zostaliśmy tylko we dwóch – z Dawidem. Zmienialiśmy się na prowadzeniu, a zwycięstwo wymagało mocnego finiszu. Sporo mnie kosztował ten bieg, ale było warto i bardzo się cieszę, że mogłem rywalizować z zawodnikami z innych miast CITY TRAIL – zaznaczył po zawodach Darek.

TOP 6 biegu finałowego mężczyzn:

1. Dariusz Boratyński (Wrocław) – 15:53
2. Dawid Malina (Rybnik) – 16:00
3. Marcin Biskup (Bydgoszcz) – 16:13
4. Sebastian Nowicki (Oborniki) – 16:20
5. Wojciech Serkowski (Dzierżążno) – 16:23
6. Kacper Adamczak (Tarchały Wielkie) – 16:29

WYNIKI BIEGU FINAŁOWEGO MĘŻCZYZN

Zwycięstwo w biegach finałowych oznacza nie tylko tytuł Najlepszj Biegaczki i Najszybszego Biegacza CITY TRAIL w kraju, ale także solidną wygraną – 2000 zł oraz zegarek marki Suunto. Dodatkowo nagradzane były poszczególne kategorie wiekowe. Pula nagród wyniosła 25 000 zł, co jest niespotykaną kwotą, jak na biegi przełajowe w Polsce.

Rywalizacja w kategoriach wiekowych

Biegi finałowe były możliwością sprawdzenia się w ogólnopolskiej stawce także dla zawodniczek i zawodników spoza ścisłej czołówki cyklu, bowiem kwalifikację zdobyli również najlepsi w dwunastu kategoriach wiekowych. Podkreślamy zatem, że sobotnie zawody były swego rodzaju Mistrzostwami Polski CITY TRAIL w Kategoriach Wiekowych. Oto nasi Mistrzowie:

K16/M16

Weronika Mikołajewska (Banino) - 19:30
Kacper Adamczak (Tarchały Wielkie) - 16:29

K20/M20

Marta Łagownik (Gdańsk) - 18:11
Dariusz Boratyński (Wrocław) - 15:53

K30/M30

Aleksandra Brzezińska (Bydgoszcz) - 18:39
Dawid Malina (Rybnik) - 16:00

K40/M40

Joanna Domań (Kiekrz) - 22:40
Paweł Ochal (Bydgoszcz) - 17:40

K50/M50

Joanna Andrzejewska (Lublin) - 22:49
Ireneusz Kasprzak (Wrocław) - 19:57

K60/M60

Bożena Mateja (Gdańsk) - 26:42
Krzysztof Raczyński (Bydgoszcz) - 22:53

Bieg towarzyszący

Rywalizacji najszybszych uczestników CITY TRAIL towarzyszył bieg otwarty, rozegrany na tej samej trasie, na której startowali czołowi przełajowcy w Polsce. Zwycięstwo odniósł Artur Adamczyk z czasem 20:00. Wśród kobiet najszybszą okazała się Magdalena Wujek (czas 24:08).

WYNIKI BIEGU TOWARZYSZĄCEGO

fot. Andrzej Olszanowski

Galerie:

Andrzej Olszanowski
Filip Kowalkowski
Agnieszka Madera
Andrzej Madera