Trójmiasto

Klasyfikacja drużynowa według nowych zasad

31.01.2024

Klasyfikacja drużynowa według nowych zasad

Jak wygląda nasza klasyfikacja drużynowa tworzona na podstawie nowych zasad (uwzględniających przelicznik wiekowy) po trzech biegach? Niezwykle ciekawie! Okazuje się bowiem, że najlepsze wyniki ogólne członków danego zespołu nie mają już wyłączności na wygrywanie.

Autor: Łukasz Panfil

CITY TRAIL jest dla naszej ekipy przedsięwzięciem wielopłaszczyznowym - zarówno pod względem organizacyjnym, jak i motywacyjnym. Motorem napędowym jest dla nas chęć tworzenia komfortowych warunków do uprawiania jednej z najpopularniejszych pasji ostatnich dwóch dekad. Bieganie samo w sobie jest również naszą pasją. Staramy się przekazywać ją zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jako, że sami jesteśmy grupą przyjaciół doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważna jest przynależność do społeczności, z którą można się silniej identyfikować.

Po to właśnie w całosezonowej rywalizacji wyłaniamy najlepsze zespoły. Klasyfikacja drużynowa jest tym elementem, który zmienia nieco optykę z biegania jako sportu indywidualnego w sport zespołowy. Drużyny złożone są z czterech osób, a jeśli dany klub wystawia więcej członków, każda kolejna czwórka jest klasyfikowana jako oddzielny team - z tą samą nazwą, ale z adnotacją numeryczną np. "CITY TRAIL Team II". Aby było sprawiedliwie wprowadziliśmy przeliczniki punktowe pozwalające na wykorzystanie "asów" drużyny, którzy z różnych przyczyn do tego pierwszego zespołu swojej ekipy mogliby się nie kwalifikować. Najpierw poprzez przelicznik frekwencyjny wyrównaliśmy szansę pań, które w wielu przypadkach są silnym wsparciem drużyny.

Natomiast zauważyliśmy, że w CITY TRAIL startuje wielu doskonałych mastersów. Silny ruch weterański rozwija się w Polsce od trzech dekad bardzo dynamicznie. Wystarczy wspomnieć, że od roku 2015 Toruń otrzymał prawo do organizacji dwóch odsłon mistrzostw świata i dwóch mistrzostw Europy (najbliższe już 16 marca). Przyjrzeliśmy się jak wygląda poziom weteranów w CITY TRAIL i jesteśmy pełni uznania dla zawodników nieco bardziej zaawansowanych wiekowo. Według Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki Masters (World Masters Atletics - WMA) weteranem jest każda osoba, która ukończyła 35. lat. Wymierność lekkiej atletyki jest interesującym obszarem dla statystyków. W związku z jej multidyscypilnarnością powstały m.in. tabele pozwalające porównać poziom sportowy w skrajnie różnych konkurencjach, np. w maratonie i rzucie młotem.

Statystycy zadali sobie również trud stworzenia przeliczników wiekowych. Analizując spadek możliwości motorycznych wraz z wiekiem powstały tabele, które pozwalają przeliczyć np. wartość rezultatu 25:25 na 5000 m uzyskanego przez 70-letnią zawodniczkę. Okazuje się, że czas ten odpowiada wynikowi 18:36! Dzięki tabelom WMA mastersi w CITY TRAIL mają szansę zostać "żelazną" podporą niektórych zespołów. Po trzech biegach widać już pierwsze efekty zastosowania nowego przelicznika. Rywalizacja w teamach stała się ciekawsza, bo najlepsze wyniki ogólne członków danego zespołu nie mają już wyłączności na wygrywanie.

Poniższa tabela prezentuje rozkład sił w klasyfikacji drużynowej CITY TRAIL po trzech kolejkach (liczby maksymalne to: 4 osoby w przypadku liderów i 12 w przypadku całego podium). Mimo, że weterani to zawodnicy 35+, w zestawieniu prezentujemy liczbę osób po 40. roku życia, którzy są klasyfikowani na pozycjach liderów i w najlepszych trójkach.

Strefa

Bydgoszcz

Katowice

Lublin

Łódź

Olsztyn

Poznań

Szczecin

Trójmiasto

Warszawa

Wrocław

Liderzy

0

4

1

3

4

1

2

3

4

2

Podium

4

9

6

5

11

1

5

7

7

4

Okazuje się, że zawodnicy po "czterdziestce" stanowią obecnie dużą siłę napędową rywalizacji zespołowej. Aż 60% najlepszych drużyn stanowią biegacze i biegaczki 40+! W strefie podium na 120 dostępnych miejsc 49% to uczestnicy CITY TRAIL od 40. lat wzwyż. Na obecną chwilę najwięcej weteranów na podium - aż 11 startuje w Olsztynie. Również tam oraz w Warszawie i Katowicach drużyny prowadzące mają w składzie tylko i wyłącznie weteranów. W przypadku Katowic w najlepszej sytuacji jest team złożony z trzech pań i jednego mężczyzny.

Przez dziesięciolecia utarł się pogląd na ograniczoną "datę ważności" uprawiania sportu. Trend ten zaczął się zmieniać na przełomie lat 80 i 90., a w ostatnich dwóch dekadach stało się oczywistym, że biegać, skakać i rzucać można w każdym wieku. Szczególną rolę w tej kwestii odegrały biegi masowe, dopiero później stadion i bieżnia lekkoatletyczna stały się również areną walki zawodników po 40. roku życia, a później wiek obniżono do 35+. Dziewięć lat temu podczas Halowych Mistrzostw Europy w biegu na 60m i w rzutach startował 105-letni Stanisław Kowalski. 4 lata później również w Toruniu, ale na mistrzostwach świata oszczepem rzucała 103-letnia Hinduska. Mało tego, po 4 latach wróciła do Grodu Kopernika i już jako 107-latka rzucała dyskiem!

Mawia się, że wiek to tylko liczba. Właściwszym byłoby jednak określenie - "aż liczba". Suma doświadczeń, życiowego bagażu i bilansu z realizacji marzeń. Bieganie pokazuje, że te marzenia można spełniać bez względu na wiek. Jeden z naszych wieloletnich bywalców CITY TRAIL w Bydgoszczy - Władysław Angiel - zaczął biegać po 70. roku życia, a dodajmy, że w jego dacie urodzenia figuruje rok 1937! Nigdy nie jest za późno. Nie rezygnujcie z marzeń. Zapraszamy wszystkich do ścigania w CITY TRAIL, bo być może wśród rówieśników pana Władka są potencjalni zwycięzcy klasyfikacji drużynowej CITY TRAIL!

Klasyfikację drużynową znajdziecie w zakładce swojego miasta, pod hasłem WYNIKI. Natomiast w wynikach każdego z biegów znajdziecie także tabelę z rezultatami uwzględniającymi przelicznik, na podstawie którego wyliczana jest klasyfikacja drużynowa.

fot. Karolina Krawczyk