Trójmiasto

Pierwszy śnieg tej jesieni

27.11.2023

Pierwszy śnieg tej jesieni

Biegacze zimy się nie boją! Taki wniosek płynie z naszych weekendowych zawodów! W biegach w Olsztynie i Trójmieście wzięło udział ponad 850 uczestników, w tym 249 w biegach dziecięco-młodzieżowych. Dziękujemy, że byliście z nami i do zobaczenia w styczniu! A tymczasem my już rozgrzewamy się przed kolejnymi biegami - 2 grudnia widzimy się w Warszawie, a 3 grudnia - w Bydgoszczy.

Olsztyn: jeszcze jesień czy już zima?

Warunki podczas sobotnich zawodów nad Jeziorem Długim w Olsztynie były dość wymagające - mieszanka błota i śniegu skutecznie spowalniała, ale jak relacjonują zawodnicy - bywało trudniej, a pogoda uatrakcyjniła rywalizację. Na mecie biegu głównego zameldowały się 244 osoby. Zwycięstwo odniósł Wiktor Kujawa, który 5 km pokonał w czasie 17:25. Jako drugi na mecie zameldował się Aliaksandr Sanko (17:26), a trzeci był Damian Błaut (17:39). Wśród kobiet zwyciężyła Sviatlana Sanko, z czasem 20:09. Drugie miejsce wywalczyła Monika Jacyszyn (20:25), a trzecia była Lidia Kołomańska (21:03).

- To był wymagający bieg. Warunki nie pozwalały na szybkie ściganie, gdyż opady śniegu spowodowały, że miejscami było ślisko, pojawiło się błoto i przez to dość sporo nierówności w lesie. Miejscami trzeba było biec dosłownie "gęsiego" i mieć się na baczności, aby nie nabawić się kontuzji. Widać po czasach, że dziś było bardziej uważanie na to, co pod nogami, aniżeli kto przed tobą biegnie. Choć nie ukrywam, że do pewnego momentu trzymałam pierwszą zawodniczkę i byłam gotowa z nią powalczyć. Mimo trudnych warunków bardzo lubię biegać zimą, bo jest chłodniej. Za upałami nie przepadam. Jedyne co, to podłoże mogłoby być bardziej "usłane różami". Trzeba mieć dobry bieżnik na butach, aby biegać i mieć dobrą przyczepność. Niestety dziś śnieg mnie zaskoczył i nie byłam na to przygotowana, jeśli chodzi o obuwie - mówiła po zawodach druga zawodniczka sobotniego biegu - Monika Jacyszyn.

Wyniki biegu na 5 km można znaleźć TUTAJ. Kolejne zawody w ramach olsztyńskiego cyklu są zaplanowane na 13 stycznia.

Trójmiasto: zima da się lubić

"Zima też ma swój urok i można ją polubić" - takie głosy można było usłyszeć w pobiegowych relacjach w zimowej Gdyni. Na mecie biegu głównego zameldowały się 364 osoby. Zwycięstwo odniósł Patryk Stypułkowski, który 5 km na urozmaiconych ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdyni pokonał w czasie 16:51. Jako drugi na mecie zameldował się Daniel Kryzel (17:18), a trzeci był Krzysztof Żygenda (również 17:18).

- To był mój debiut na trójmiejskich ścieżkach CITY TRAIL – kilka miesięcy temu przeprowadziłem się do Trójmiasta, a wcześniej startowałem w Łodzi. Trasa w Gdyni jest ciekawa, są mocne zbiegi i podbiegi – o to chodzi w przełajach. Co do dzisiejszego biegu - moje obawy potwierdziły się – warunki na trasie były trudne i nie pozwoliły na poprawienie rekordu, na co liczyłem. Mimo śniegu i błota postanowiłem ruszyć mocno od startu. Do 4. km zmieniałem się na prowadzeniu z Krzysztofem Zielińskim, który dzień wcześniej wywalczył brązowy medal podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych w kategorii juniorów. Niestety na kilometr przed metą Krzysiek wycofał się z biegu, ponieważ natrafił na jakąś przeszkodę pod stopą i krzywo stanął. Bardzo żałuję, bo ta rywalizacja mnie napędzała i gdybyśmy biegli razem do mety na pewno wynik mógłby być lepszy. Czy zima to trudny okres dla biegaczy? Na pewno ma swój urok i można ją polubić. Jest to raczej okres budowania bazy tlenowej, a dodatkowo można skupić się na poprawie gibkości, która w cieplejsze dni jest - przynajmniej przeze mnie – zaniedbywana. Natomiast gdy warunki za oknem nie pozwalają to można korzystać z bieżni mechanicznej lub spotkać się ze znajomymi na siłowni i wykonać trening wzmacniający, który na pewno przyda się podczas startów w CITY TRAIL - podkreślił na mecie Patryk Stypułkowski, najszybszy w niedzielnym biegu w Gdyni.

Wśród kobiet zwyciężyła Marta Łagownik, z czasem 19:27. Drugie miejsce wywalczyła Monika Dubiella (20:18), a trzecia była Natalia Gruchała (20:56).

Wyniki biegu na 5 km można znaleźć TUTAJ. Kolejne zawody w ramach trójmiejskiego cyklu są zaplanowane na 14 stycznia - w Gdańsku.

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden, Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi wspierają: Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Miasto Bydgoszcz, Miasto Lublin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Kacper Kirklewski