Szczecin

Poznań i Szczecin na mecie

05.03.2024

Poznań i Szczecin na mecie

W weekend 2-3 marca zakończyliśmy sezon w Poznaniu i Szczecinie. Niemal wiosenna aura zmotywowała do biegania blisko 1300 Uczestników. Ci, którzy startowali regularnie otrzymali pamiątkowe medale za ukończenie co najmniej 3 biegów. Sportowo największe wrażenie zrobił na nas wynik zwyciężczyni szczecińskich zawodów - Joanna Woźniak poprawiła własny rekord wymagającej trasy nad Jeziorem Szmaragdowym, śrubując go do poziomu 17:32

Ostateczne rozstrzygnięcia w Poznaniu

Sobotnie - kończące sezon zawody w Poznaniu odbyły się w niemal wiosennych warunkach. Kilkanaście stopni powyżej zera i słońce przyciągnęły nad Rusałkę 611 dorosłych i ponad 200 dzieci, co jest drugim wynikiem w sezonie. 

- Cieszy nas wysoka frekwencja na tym etapie cyklu. W marcu spora część biegaczy ma już zapewniony medal, a mimo to wiele z tych osób startuje do końca. Jaka w tym zasługa wyjątkowo sprzyjającej bieganiu pogody? Tego nie wiemy, ale na pewno nie skaczemy z radości widząc 16 stopni na termometrach na początku marca. To anomalia, która nas martwi. Kiedy zaczynaliśmy organizację zawodów tutaj nad Rusałką - w 2010 roku - zimowe miesiące były mroźne, na ścieżkach leżały grube warstwy śniegu, a biegacze startowali w czapkach i rękawiczkach. W sobotę spora część zawodników biegała w koszulkach bez rękawków, a pod nogami mieli błoto i kałuże. Wymowne to porównanie - podkreśla Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców i współorganizator naszego cyklu.

Zwycięzca sobotniego biegu – Łukasz Nowak – to jednocześnie triumfator klasyfikacji końcowej edycji 2023/2024. Łukasz zna nasz cykl doskonale, bowiem startuje w nim od 2017 roku, dwukrotnie triumfując w „generalce”. Wynik, jaki tym razem osiągnął – 15:03 – jest najlepszym, jaki uzyskał na tej trasie.

CITY TRAIL to zawsze dla mnie ważny punkt w przygotowaniach do wiosennych startów na asfalcie. Biegi przełajowe często niedoceniane nie tylko w bieganiu amatorskim powinny być wręcz obowiązkiem w przygotowaniach każdego zawodnika. A jeśli dołożymy do tego świetną organizację oraz silną stawka rywali na każdym biegu to mamy gotowy przepis na wymarzoną formę. W edycji 2023/2024 w każdym z trzech biegów, jakie ukończyłem poprawiałem się czasowo. Nie ukrywam, że miejsce (wygrana całego cyklu) było dla mnie wypadkową. Najważniejsze było przekraczanie swoich granic, możliwości jeśli chodzi właśnie o czas - nie patrząc na warunki. Cóż dodać? Do zobaczenia w kolejnym cyklu - podkreślił po zawodach Łukasz Nowak.

Drugie miejsce w sobotę i w klasyfikacji generalnej zajął Jakub Gorzelańczyk (czas 15:07). Trzeci był tym razem Jędrzej Wolski (wynik 15:08).

Wśród kobiet swoją dominację w cyklu potwierdziła Malwina Misjan. To zawodniczka, która zwyciężała nad Rusałką już wielokrotnie, a tytuł najszybszej biegaczki sezonu wywalczyła już trzy razy - w edycjach 2017/2018, 2018/2019 oraz 2019/2020. Jej sobotni wynik to 17:26. 

- Kończący się cykl oceniam bardzo pozytywnie. Każdy bieg, założenia przedstartowe oraz warunki pogodowe były zupełnie inne. Na poprzedni bieg przyjechałam osłabiona po chorobie i zajęłam czwarte miejsce, dlatego wiedziałam, że ten dzisiejszy, ostatni bieg będzie decydujący. Starałam się dosyć szybko oderwać od dziewczyn i biec "swoje" do końca, by przypieczętować wygraną. Jeśli chodzi o trasę, zdecydowanie wolę biegać w warunkach błotnistych i ciężkich, więc ta dzisiejsza końcówka to było to, co lubię najbardziej - powiedziała nam w sobotę Malwina Misjan.

Drugie miejsce wywalczyła tym razem Paulina Stempniak (czas 18:04), trzecia była Julia Pawełczyk (wynik 18:05).

Pełne wyniki poznańskiego biegu głównego znajdują się TUTAJ.

Niesamowity kobiecy rekord trasy w Szczecinie

W niedzielę nasze zawody odbyły się w Szczecinie. Na mecie biegu głównego zameldowały się 364 osoby, a zwycięstwo odnieśli Joanna Woźniak i Miłosz Bielak. Wydarzeniem numer jeden niedzielnego biegu był fantastyczny wynik zwyciężczyni - Joanna Woźniak po raz kolejny poprawiła własny rekord trasy kobiet, śrubując go do poziomu 17:32! Warto podkreślić, że ten czas zapewnił Joannie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej biegu! Jak można się spodziewać, 22-latka zdeklasowała rywalki. Druga na mecie - Paulina Grzegórzek uzyskała wynik 21:38, a trzecia była Agata Prokop (22:02).

- Zakończony właśnie sezon CITY TRAIL oceniam super, zwłaszcza że udało mi się wystartować aż 5 razy. Skąd ten dzisiejszy wynik? Ostatnie tygodnie mocno przepracowałam, z dużą wiarą w siebie i to chyba jest klucz. Bardzo się cieszę, że mam możliwość startu w cyklu CITY TRAIL. Myślę, że każdy czuje się tutaj dobrze, ja przede wszystkim doceniam, że cykl jest organizowany przez biegaczy, co czuć w każdym dopracowanym detalu i stałym rozwoju. Warto zauważyć, że dzięki takim regularnym spotkaniom tworzy się mikrospołeczność w Szczecinie i m.in. dlatego CITY TRAIL na pewno wyróżnia się na mapie biegów - oceniła po zawodach Joanna Woźniak.

W męskiej rywalizacji zwycięstwo odniósł Miłosz Bielak (czas 17:12), drugi był Marcin Wolski (17:33), a trzeci - Stanisław Golański (18:00). Pełne wyniki niedzielnego biegu głównego znajdują się TUTAJ. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 110 młodych sportowców.

Zwyciężczyni niedzielnego biegu – Joanna Woźniak – to jednocześnie triumfatorka klasyfikacji końcowej edycji 2023/2024 w Szczecinie. Wśród mężczyzn najlepszym biegaczem jest nieobecny tym razem Szymon Belgrau

Medale podczas ostatniej serii biegów

Nasze zawody odbywają się w 10 lokalizacjach, w formule cyklu Grand Prix, a to oznacza, że aby otrzymać pamiątkowy medal i zostać sklasyfikowanym trzeba biegać regularnie i ukończyć co najmniej trzy biegi w trakcie edycji. W każdym z miast, podczas piątych - ostatnich zawodów sezonu 2023/2024 będą wręczane pamiątkowe medale. Rozdanie nagród odbędzie się z kolei na oddzielnych - również marcowych wydarzeniach (podczas których będzie można także odebrać pamiątkowe medale). Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Po ciekawostki zapraszamy na nasze profile na Facebooku oraz Instagramie

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi są dofinansowane przez: Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Piotr Krawczuk

Partnerzy Główni

Partnerzy