Szczecin

Szczecin: sytuacja bez precedensu

05.03.2023

Szczecin: sytuacja bez precedensu

Cóż to były za emocje! Ostatni bieg edycji w Szczecinie odbył się w niedzielę, 5 marca. 5-kilometrowe zawody nad Jeziorem Szmaragdowym przyciągnęły 319 osób. Najszybszą wśród kobiet okazała się dzisiaj Joanna Woźniak. Walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej miała odbyć się między Pauliną Grzegórzek i Justyną Grzywaczewską. Do bezpośredniej rywalizacji nie doszło, bowiem Paulina nie pojawiła się na starcie, ale i tak została triumfatorką końcowej klasyfikacji, o czym zdecydował dopiero trzeci najlepszy wynik edycji. Zwycięstwo wśród mężczyzn odniósł Radosław Helon. Najskuteczniejszym biegaczem sezonu jest nieobecny dzisiaj Konrad Majdziński, który wygrał trzy biegi. Ostatni szczeciński akcent edycji 2022/2023 to rozdanie nagród, które odbędzie się 15 marca.

Aby zostać sklasyfikowanym w naszym cyklu, otrzymać pamiątkowy medal oraz walczyć o nagrody trzeba pobiec co najmniej 3 razy. O zajętym miejscu decydują punkty za poszczególne biegi - 1 pkt za zwycięstwo, 2 za drugie miejsce, 3 za trzecie itd.

Jak się dzisiaj okazało, może zdarzyć się tak, że punkty za miejsca nie będą wystarczające. W kobiecej rywalizacji w Szczecinie, po pięciu biegach wspomniane już Paulina Grzegórzek i Justyna Grzywaczewska (z naszej ekipy) mają dokładnie taką samą liczbę punktów - po 4. Regulamin mówi, że w takiej sytuacji decyduje najlepszy wynik sezonu. Ten obie zawodniczki mają identyczny. Decydujący miał być zatem drugi najlepszy wynik i ten obie panie również mają taki sam! Dopiero trzeci wynik lepszy (o 5 sekund) ma Paulina Grzegórzek i to ona jest triumfatorką "generalki". Smaczku sytuacji dodaje fakt, że w bezpośredniej rywalizacji to Justyna Grzywaczewska jako pierwsza przekraczała linię mety.

Zwyciężczyni dzisiejszego - Joanna Woźniak - startowała dzisiaj po raz pierwszy w sezonie, ale zna CITY TRAIL, bo to najlepsza zawodniczka edycji 2019/2020.

- Wróciłam dzisiaj na CITY TRAIL po przerwie spowodowanej poważnymi kłopotami zdrowotnymi. W październiku miałam operację. Dzisiaj jestem zdrowa i szczęśliwa, że mogę wrócić do sportu, ale przyznaję, że moje życie się przewartościowało. Owszem – zależy mi na wynikach, ale wiem, że nie one są najważniejsze. To zdrowie jest kluczowe. Moja historia pokazuje, że nawet jeśli jesteśmy młodzi i silni, to nie możemy czuć się niezniszczalni, bo choroby nie omijają nikogo. A wracając do sportu, od grudnia regularnie trenuję – moją dyscypliną jest triathlon, więc bieganie przeplatam z treningiem kolarskim i pływackim. Jestem zadowolona z dzisiejszego startu, chociaż przyznaję, że po ostatnich treningach liczyłam na nieco lepszy rezultat. Możliwe, że zaważył szybki początek, bo tempo, które narzuciła druga na mecie dzisiaj Justyna było naprawdę solidne, ale też nie czuję się pewnie na zbiegach, a po operacji tym bardziej nie szarżuję. Mam nadzieję, że jesienią wrócę na trasę CITY TRAIL nad Jeziorem Szmaragdowym na dobre i będę startować regularnie - mówiła po zawodach ​Joanna Woźniak, zwyciężczyni dzisiejszego biegu w Szczecinie.

Nowa formuła rozdania medali

Osoby, które ukończyły 3 biegi mogły już dzisiaj odebrać pamiątkowy medal. To nowe rozwiązanie w CITY TRAIL. Dotychczas medale rozdawaliśmy podczas uroczystej gali, organizowanej w ciągu dwóch tygodni od ostatniego biegu. W tym roku zrezygnowaliśmy z tej formuły i pierwsze medale wydajemy już w dniu piątych zawodów. Oczywiście osoby, które nie mogły wziąć udziału w dzisiejszym biegu, a biegały z nami trzy razy mogą odebrać medale w inny sposób - od 15 marca będą one dostępne w Centrum Biegowym Run Expert. Również tego dnia nagrodzimy najszybsze biegaczki i biegaczki - zarówno w biegu głównym, jak w biegach CITY TRAIL Junior.

Puchar Siły Kobiet

Bieg miał wyjątkową oprawę, bowiem marzec to w CITY TRAIL miesiąc kobiet. Tym samym trzy najszybsze panie - Joanna Woźniak (czas 18:39), Justyna Grzywaczewska (20:27) i Ewelina Kowalik (21:04) - zostały nagrodzone w ramach Pucharu Siły Kobiet Herbapolu Poznań.

Męskie podium w dzisiejszych zawodach to: Radosław Helon (17:26), Artur Karcz (17:38), Damian Andruszkiewicz (18:10). Pełne wyniki dzisiejszego biegu znajdują się TUTAJ. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 115 młodych sportowców.

Dzisiejszy bieg nie był ostatnim sportowym akcentem dla szczecińskich uczestników CITY TRAIL. Po zakończeniu edycji we wszystkich miastach odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu - bieg CITY TRAIL Gold, który jest zaplanowany na 1 kwietnia - w Warszawie. Zapisy trwają: www.zapisy.krokdonatury.pl.

fot. Jarosław Dulny

 

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni