Szczecin

Szczecin i Łódź zamknęły tegoroczne bieganie

18.12.2022

Szczecin i Łódź zamknęły tegoroczne bieganie

W niedzielę, 18 grudnia odbyły się dwa ostatnie biegi 2022 roku - biegaliśmy nad Jeziorem Szmaragdowym w Szczecinie i w Parku Baden-Powella w Łodzi. W obu biegach było mroźnie, ale zdecydowanie bardziej zimowe warunki mieli biegacze z Łodzi, co miało odzwierciedlenie w wynikach. Kolejne zawody zaplanowaliśmy na 7-8 stycznia, zatem przed nami 3 tygodnie przerwy.

Mróz, szybka nawierzchnia i świąteczna atmosfera w Szczecinie

Dzisiejsze warunki na trasie nad Jeziorem Szmaragdowym sprzyjały biegaczom, jednak zadanie utrudnił mróz, który choć mógł motywować do przyspieszenia, na pewno nie dawał komfortu mięśniom i płucom. Bieganie w takich warunkach wymaga przede wszystkim odpowiedniego stroju i nastawienia. A to było wśród biegaczy startujących dzisiaj nad Jeziorem Szmaragdowym wyjątkowe. Nie brakowało osób biegnących w świątecznych przebraniach. Królowały nakrycia głowy, ale na trasie pojawił się też Święty Mikołaj z workiem pełnym słodkości!

- To już mój czwarty raz na CITY TRAIL w świątecznym stroju. Regularnie startuję w przebraniach także w innych biegach, jeśli tylko jest ku temu okazja. Takie łączenie przyjemnego z pożytecznym. Czy było ciężko na trasie? Inaczej niż zwykle. Na plecach kilkukilogramowy worek ze słodyczami, a na brzuchu dodatkowe ogrzewanie, co w sumie w dzisiejszych warunkach nie było takie złe. Przyznaję, że na tych najbardziej stromych fragmentach przechodziłem do marszu, ale większą część trasy przebiegłem - podkreślił po zawodach Andrzej Stachowski, uczestnik dzisiejszego biegu w Szczecinie.

W szczecińskiej rywalizacji po raz drugi w edycji zwyciężył Konrad Majdziński. 25-letni biegacz pokonał wymagającą trasę w czasie 17:26. W kobiecej rywalizacji najlepszą okazała się - również po raz drugi w edycji - Justyna Grzywaczewska, z czasem 20:14.

Do mety dotarło 306 osób. Wyniki zawodów znajdują się TUTAJ. W biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 76 młodych sportowców. Czwarte zawody sezonu są zaplanowane na 22 stycznia. 

Śnieg skutecznym spowalniaczem w Łodzi

Dzisiejsze warunki na trasie nie były łatwe, co potwierdzają wyniki na mecie. Zwycięzca biegu - Maksymilian Zawiślak - pobiegł o blisko półtorej minuty wolniej niż w październiku, kiedy także wygrał. Jego dzisiejszy wynik to 17:46. Również najszybsza z kobiet dzisiejszego biegu i najlepsza w klasyfikacji końcowej edycji 2022/2023 - Dominika Wiecha - odnotowała dzisiaj wynik znacznie słabszy niż w poprzednich biegach. Na metę wbiegła w czasie 20:40. Oczywiście nie świadczy to o spadku formy, ale pokazuje skalę trudności biegania w zimowej aurze.

- Szybko przyszła ta wygrana, mimo że nie jestem do końca zadowolona z dwóch ostatnich startów. Troszkę szkoda, że stawka w Łodzi w tym i zeszłym roku nieco okrojona w porównaniu do zeszłych sezonów, ale nie ma co narzekać, jak się wygrywa. Starty w CITY TRAIL są dla mnie zawsze elementem przygotowań do nowego sezonu, wyznacznikiem obecnej formy, więc mam nadzieję, że wyniki w styczniu i marcu będą potwierdzeniem tego, że przygotowania idą w dobrym kierunku. Pierwszy z ważnych startów w biegach ulicznych planuję już na luty - będzie to Półmaraton Wiązowski, na którym chcę powalczyć o rekord życiowy - mówiła po zawodach Dominika Wiecha.

Wyniki zawodów znajdują się TUTAJ. Do mety dotarło 220 osób. W biegach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 108 młodych sportowców. Po raz czwarty widzimy się w Łodzi już 8 stycznia. Lokalnym współorganizatorem biegów w Łodzi jest InesSport.

fot. Jarosław Dulny