z

Łódź

BPS – co to takiego i jak je stosować

23.02.2018

BPS – co to takiego i jak je stosować

Przygotowanie do startu na 100% swoich możliwości to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Warto pokusić się o zaplanowanie całego cyklu przygotowań tak, aby szczytową formę uzyskać na główne zawody. Zwieńczeniem takiego cyklu jest bezpośrednie przygotowanie startowe (BPS).

Sezon wiosennych startów zbliża się wielkimi krokami. Zima to czas wytężonej pracy – kto solidnie ją przepracował, ten zbierze owoce. Na bieżąco sprawdzaliście swoją aktualną formę podczas CITY TRAIL, dzięki czemu możecie teraz obiektywnie oszacować, w którym miejscu jesteście, i na co możecie liczyć w walce o nowe rekordy podczas zmagań na wybranych przez siebie docelowych dystansach. Ostatnim cyklem przygotowań jest bezpośrednie przygotowanie startowe (BPS). Czy uwzględniliście je w swoim planie? A może już jesteście w jego trakcie?

Umiejscowienie BPS w cyklu przygotowań

Trenując świadomie musimy to robić w systemie periodyzacji. Poprzez zmianę rodzaju oraz czasu wykonywanych treningów w poszczególnych tygodniach przygotowujemy organizm do celu głównego. Aby rozpocząć cały cykl przygotowań warto w pierwszym kroku stworzyć kalendarz startów. Kiedy to nastąpi możemy zacząć planować pełen cykl budowania formy, który składa się z trzech okresów:

  • Okres przygotowawczy, który ma na celu polepszenie stanu wytrenowania - zbudowanie naszej formy. Treningi mają dużą objętość i małą intensywność. Tworzymy „bazę” pod kolejny okres. Jest on stosunkowo najdłuższy.
  • Okres startowy, w którym utrzymujemy i stabilizujemy formę. W tym okresie głównym zadaniem jest rozwinięcie warunków do osiągania jak najlepszych wyników, zgodnie z naszym kalendarzem imprez. Przed głównym startem, rozpoczynamy specjalny cykl, który zarazem jest najcięższy - bezpośrednie przygotowanie startowe.
  • Okres przejściowy, służy do obniżenia naszej dyspozycji, w tym okresie wskazany jest odpoczynek.

Istota BPS

Czas trwania bezpośredniego przygotowania startowego (BPS) zależy od stanu wytrenowania zawodnika oraz jego celu. Może on trwać 4-8 tygodni, lecz w wyjątkowych sytuacjach  może to być nawet do 15 tygodni. W cyklu tym wyróżniamy trzy fazy: odbudowy, intensyfikacji i superkompensacji.

  • Faza odbudowy - trwa ona ok 7-10 dni. Specyfiką treningu przypomina okres przygotowawczy, czyli objętość jest duża, a intensywność średnia. Wskazane są długie wybiegania w I zakresie intensywności, bądź trening w warunkach górskich. Faza ta ma na celu regenerację naszego organizmu, również poprzez odnowę biologiczną.
  • Faza intensyfikacji - trwa od 14 do 28 dni, następuje tutaj  wyraźny wzrost intensywności pracy - prędkości dochodzą do startowych i wyższych. W tej fazie wykonujemy treningi interwałowe  oraz biegi  w II zakresie intensywności Szybkość kształtujemy poprzez przebieżki. Dalej pojawia się trening tlenowy.
  • Faza superkompensacji - trwa od 7 do 14 dni, objętość obciążeń jest wyraźnie mniejsza, ale istotne jest umiejętne wplecenie prędkości startowych do poszczególnych jednostek treningowych. Są to treningi krótkie i intensywne. Stosujemy tutaj treningi tempowe, które są na poziomie prędkości startowych i przewyższające je. Wydłużamy dystans przebieżek. Akcenty powinny odbywać się w warunkach startowych.

Czym się kierować planując BPS

Stosując  BPS w swoim planie możemy znacznie poprawić swoją gotowość do startów. Jednak źle dobrane obciążenia, mogą również zaszkodzić i doprowadzić do przetrenowania. Planując BPS musimy wziąć pod uwagę  swoje możliwości. Należy przeanalizować, jak dotychczas trenowaliśmy oraz dokładnie określić termin oraz warunki rozgrywanych zawodów.

Jeśli masz wątpliwości, w jaki sposób w swoim planie zastosować bezpośrednie przygotowanie startowe i chcesz, aby proces ten był monitorowany i kontrolowany przez profesjonalnego trenera, już dzisiaj wejdź na stronę www.i-sport.pl, gdzie czeka na ciebie Twój trener. Wpisz swój numer startowy z przedrostkiem CT - to kod na 21 testowych z i-Sport.

Autorka tekstu: Sylwia Lewandowska, Trener i-Sport

fot. Kasia Goździewska

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni