z

Łódź

Czwarta zbiórka dla 4-letniego Łukasza z Oławy

04.01.2017

Czwarta zbiórka dla 4-letniego Łukasza z Oławy

CITY TRAIL Junior, czyli stały element naszych imprez to okazja, by zrobić coś dobrego nie tylko dla swojego dziecka, ale także dla innych – potrzebujących dzieci. W czwartej serii biegów, która rusza w najbliższą sobotę, będziemy zbierać środki na leczenie 4-letniego Łukasza Trupkiewicza z Oławy. Chłopiec choruje na wodobrzusze, a jedyna nadzieja, by mógł normalnie żyć to kosztująca ponad pół miliona złotych operacja w Bostonie.

Siedem miesięcy rodzice Łukasza czekali na swoje dziecko w spokoju. Potem przyszły tragiczne informacje, po których godziny mogły zadecydować o tym, czy chłopiec przeżyje. Wodobrzusze – tak brzmiała informacja, która zmieniła w jeden dzień całe życie szczęśliwej rodziny w koszmar. Układ moczowy dziecka przestał funkcjonować, a narządy wewnętrzne dosłownie pływały w rozdętym od nadmiaru płynu brzuszku dziecka!

Taka informacja to 90-procentowe prawdopodobieństwo, że dziecko nigdy nie zobaczy swoich rodziców, że umrze w łonie matki, zanim przyjdzie na świat! - Nasze dziecko umierało, wyniki KTG pokazywały, że serce traci rytm. To były najgorsze chwile w naszym życiu, bo mogliśmy stracić najcenniejsze, co w tej chwili mieliśmy. Nie mogliśmy się pogodzić z tym, że go nie będzie w naszym życiu – wspomina ojciec Łukasza. Za wszystko odpowiedzialna była błona, która pojawiła się w cewce moczowej tzw. zastawka cewki tylnej. Tę tajemnicę ciało chłopca skrywało jeszcze długo po porodzie. 

Łukasz przeżył, wykorzystując 10% szans, jakie dostał i dzięki szybkiej interwencji lekarzy przyszedł na świat w 33. tygodniu, poprzez cesarskie cięcie. Został dosłownie wyrwany z brzucha mamy, po to by lekarze mogli ocalić jego życie. Bezpieczne łono matki okazało się śmiertelną pułapką dla dziecka, które w każdej chwili mogło umrzeć z powodu zakażenia organizmu. Poród nie powinien odbywać się w takich okolicznościach, kiedy lekarze chwilę później walczą o życie dziecka, a rodzice mogą się jedynie biernie przyglądać.

Łukasz przyszedł na świat maleńki i wymagał respiratora, który oddychał za niego, a to, co działo się później, lekarze określili jako cud. Z ciała chłopca wypompowano 800 mililitrów płynu! Takiego szoku nie spodziewali się nawet lekarze. W szpitalu Łukaszkowi założono cewnik, który powodował wydalanie moczu z organizmu. Rozwiązało to problem tylko prowizorycznie, bo gdy dziecko trafiło w końcu do domu, problemy powróciły.

Mocz zatruwał maleńki organizm, a rodzice nie wiedzieli jak pomóc swojemu dziecku. - Silna gorączka, niechęć do jedzenia i ciągły płacz, to wszystko wywołało panikę, bo w jednej chwili powróciły wspomnienia tego, co działo się z naszym synkiem zaraz po porodzie – przywołują temte chwile rodzice. Chłopiec trafił do szpitala w drugim miesiącu życia z objawami urosepsy i tam zaczęto szukać przyczyn. Masa sprzecznych diagnoz na raz i w końcu decyzja. Aby mocz mógł prawidłowo wydostawać się z ciała, konieczna jest przetoka, którą odprowadzi się go na zewnątrz. Brzmiało to groźnie, ale na czym polegało w praktyce, rodzice dowiedzieli się dopiero później.

Lekarze zrobili w brzuszku chłopca otwór, którym mocz z pęcherza miał się wydostawać na zewnątrz. Miało być już dobrze, ale nie było. Ta straszna dziura w brzuszku dziecka nie spełniała swojej funkcji i dwukrotnie doszło do uszkodzenia nerek. Zlikwidowano przetokę brzuszną i wyłoniono 2 przetoki moczowodowo-skórne na plecach, które posiada do tej pory. Przetoki powodują, iż nadmiar moczu wydalany jest na zewnątrz właśnie przez plecy! Część moczu trafia do pęcherza, a ogólne nadciśnienie w układzie moczowym doprowadziło do uchyłków pęcherza, które najlepiej obrazuje sytuacja, w której do piłki napompuje się zbyt dużo powietrza i pęknie szew, przez który wydostanie się na zewnątrz cienki balon. Takie uchyłki to olbrzymie zagrożenie dla dziecka, bo stają się siedliskiem wielu groźnych bakterii, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu.

Dla Łukasza jest jednak szansa na to, by pozbyć się nie tylko otworów w plecach, worków i pieluch, ale także zawalczyć o życie, które w tej historii jest najważniejsze. Sytuacja, w której znalazł się chłopiec, wymaga całościowej „przebudowy” układu moczowego, usunięcia uchyłków pęcherza, przeszczepu moczowodów przedłużenia lewego moczowodu. To bardzo skomplikowana operacja, która niesie za sobą szereg niebezpieczeństw. Wiele też okaże się w jej trakcie, gdyż zachodzi obawa, że usunięcie uchyłków spowoduje drastyczne pomniejszenie pęcherza i konieczne okaże się wszczepienie płata mięśniowego. Co jest najważniejsze w tym zabiegu? To, że nie można sobie pozwolić na błąd. Każde uchybienie, każda zła decyzja, może zaważyć na życiu dziecka, które żyje teraz z przetokami na plecach i czeka na pomoc. Dlatego zapadła decyzja o operacji w Boston Children's Hospital. Tylko tam lekarze są w stanie pokonać wiele problemów podczas jednej operacji, mają na to pomysł i chcą odmienić życie Łukasza.

Jak pomożemy?

Koszt udziału w zawodach CITY TRAIL Junior to 5 zł. Połowa każdej opłaty startowej z dziesięciu imprez czwartej kolejki będzie przekazana dla Łukasza. Ponadto przekażemy też 1/6 środków, jakie zebraliśmy na nasze zbiórki podczas zapisów na karnety (przypomnijmy, że karnet można było opłacić najpóźniej przed trzecim biegiem i kosztował 20 zł, a w jego ramach był start we wszystkich sześciu biegach w danym mieście).

To jeszcze nie wszystko. Podczas naszych biegów, w biurze zawodów CITY TRAIL Junior zawsze znajdziecie specjalną skarbonkę, do której możecie wrzucać dobrowolne kwoty. Z kolei przy elektronicznej rejestracji na biegi dziecięco-młodzieżowe możecie wpłacić dodatkową kwotę na zbiórkę. Oczywiście wszystkie te wpłaty w całości przekażemy dla Łukasza.

Każdy z Was może pomóc również poprzez portal siepomaga.pl lub wpłacając bezpośrednio na konto Fundacji, pod której opieką jest chłopiec:

Dolnośląska Fundacja Rozwoju i Ochrony Zdrowia „DOLFOZ”

ul. Lotnicza 37, 54-154 Wrocław

nr konta: 45 1240 1994 1111 0000 2495 6839, tytuł przelewu: darowizna Trupkiewicz

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni