z

Łódź

Letnia edycja CITY TRAIL przyciągnęła ponad 3700 biegaczy

02.08.2016

Letnia edycja CITY TRAIL przyciągnęła ponad 3700 biegaczy

2 tygodnie, 10 miast, 10 biegów, 2771 dorosłych biegaczy i 956 młodych zawodników – tak w telegraficznym skrócie wyglądała druga edycja naszego wakacyjnego cyklu. 

Zawody CITY TRAIL kojarzą się głównie z jesienno-zimowym bieganiem. I słusznie – nasze biegi towarzyszą Wam w okresie od września do marca. Od 2015 roku nasze przełajowe „piątki” odbywają się również w wakacje – choć w innej formule. – Letnia edycja, czyli CITY TRAIL onTour to 10 biegów, które organizujemy w dni powszednie, w godzinach popołudniowych. Cały cykl trwa dwa tygodnie. Żeby nie wyróżniać żadnego z miast biegi nie odbywają się w weekend – podkreśla Piotr Książkiewicz, dyrektor zawodów. – Nasze lipcowe tournée ma na celu przede wszystkim promocję jesienno-zimowego Grand Prix. To też odpowiedź na prośby naszych biegaczy, którzy chcą sprawdzać się na leśnych trasach także w letnich warunkach.

W edycji 2015 cykl CITY TRAIL onTour rozpoczął się 18 lipca w Lublinie. Kolejne lokalizacje, jakie odwiedziliśmy to: Warszawa, Olsztyn, Gdańsk, Bydgoszcz, Szczecin, Poznań, Wrocław, Katowice i Łódź, gdzie 29 lipca cykl dobiegł końca.

Poznań nieznacznie na prowadzeniu

Największym biegiem był ten w Poznaniu. Wzięło w nim udział 400 dorosłych biegaczy i 120 dzieci. Poznań to niekwestionowany lider CITY TRAIL w serii jesienno-zimowej – w ostatnim sezonie średnia frekwencja w poznańskich biegach wyniosła 1111 osób w biegu głównym i 319 w biegach dla dzieci.

Tuż za stolicą Wielkopolski uplasowała się Warszawa z 396 zawodnikami i 122 dziećmi. Wysokie miejsce stolicy to pokłosie wzrostów z sezonu jesienno-zimowego. Warszawskie imprezy odnotowały 56-procentowy wzrost frekwencji względem poprzedniej edycji – średnio w każdym z sześciu biegów startowało 597 osób.

Trzecie miejsce pod względem frekwencji zajęła w letnim cyklu Bydgoszcz – 354 dorosłych i 146 dzieci. Kujawsko-pomorska lokalizacja CITY TRAIL to od dwóch lat druga siła cyklu (za Poznaniem).

Ogółem tegoroczna seria CITY TRAIL onTour przyniosła 10-procentowy wzrost frekwencji w biegu głównym. – Analizujemy nasze zawody nie tylko w kontekście porównania z poprzednią edycją CITY TRAIL onTour, ale również biorąc pod uwagę frekwencję w cyklu jesienno-zimowym. I tutaj bardzo nas cieszy zainteresowanie letnią edycją w Lublinie, który w okresie zimowym był na ostatnim miejscu w klasyfikacji, a w letnim znalazł się w połowie stawki – zaznacza Piotr Książkiewicz.

Coraz więcej kobiet i dzieci

Kolejny wzrost to udział kobiet w zawodach CITY TRAIL onTour. 38,5% wszystkich biegaczy stanowiły panie. Największym zainteresowaniem płci pięknej cieszył się bieg w Poznaniu - aż 45,5% stanowiły biegaczki. Najmniej kobiet było w Lublinie – 28,5%.

Nasze przełajowe zawody przyciągały nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Podczas każdego biegu młodzi zawodnicy startowali na dystansach od 300m do 2km – w zależności od wieku. W dziesięciu imprezach CITY TRAIL Junior wzięło udział 956 uczestników – najwięcej w Bydgoszczy – 146. W trzech kolejnych miastach – Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu startowało kolejno 122, 121 i 120 biegaczy. Wzrost frekwencji w biegach dziecięco-młodzieżowych to 39%. - Od kilku lat kultywujemy wspólnie z dziećmi tradycję uczestniczenia w weekendowych zawodach biegowych CITY TRAIL. Dla mojej córki Olgi, która ma siedem lat i dziesięcioletniego Wiktora to już trzeci sezon. Trzeci rok radości z sukcesów, nauki przyjmowania porażek, pokonywania słabości, bycia wciąż lepszym, spędzania wspólnie czasu i przyjemność bycia razem. Czas wakacyjnego odpoczynku urozmaiciła nam impreza biegowa CITY TRAIL onTour. To była kolejna szansa na aktywne spędzenie czasu w gronie rodziny i znajomych. Taki nasz sportowy piknik z częścią sportową, towarzyską, lizakiem dla dzieci, zdjęciami i pogaduchami – mówi Krzysztof Biesiekierski z Olsztyna.

Najszybsi z nagrodami

Wszyscy startujący w lipcowych zawodach na mecie otrzymywali medale za ukończenie biegu, a najlepsi byli dekorowani niemal od razu po wbiegnięciu na metę. W skali całego cyklu rozdaliśmy 540 nagród rzeczowych o wartości blisko 60 000 zł. To także istotna różnica w porównaniu z edycją jesienno-zimową, w której klasyfikacja jest tworzona na podstawie czterech najlepszych startów (cykl w jednym mieście składa się z sześciu imprez), a dekoracja odbywa się na oddzielnej imprezie – już po zakończeniu edycji.

Zwycięzcy poszczególnych biegów CITY TRAIL onTour 2016 to: Małgorzata Siembida i Adam Świrgoń (Lublin), Weronika Zielińska i Krzysztof Wasiewicz (Warszawa), Aleksandra Lisowska i Mariusz Pawłowski (Olsztyn), Elżbieta Tuwalska i Radosław Piotrowski (Trójmiasto), Paweł Ochal i Aleksandra Brzezińska (Bydgoszcz), Alicja Mińczuk i Filip Janowski (Szczecin), Patrycja Talar i Łukasz Wietecki (Poznań), Anna Ficner i Dariusz Boratyński (Wrocław), Katarzyna Golba i Mateusz Drąg (Katowice), Zuzanna Mokros i Tomasz Pietrzak (Łódź).

– Najważniejsza impreza sezonu – mistrzostwa Polski za mną, więc aktualnie nie robię mocnych treningów, dzięki czemu czułem w biegu CITY TRAIL onTour „luz” w nogach i mogłem sobie pozwolić na swobodne przyspieszenie na finiszu – podkreślił na mecie zwycięzca rywalizacji we Wrocławiu – Dariusz Boratyński. Jego wynik to 15:33. – W drugiej części sezonu będę nastawiał się na eliminacje do mistrzostw Europy w przełajach. Bardzo chciałbym wystartować w tej imprezie. Z tego, co wiem trener nie ma zamiaru zmieniać schematu przygotowań w okresie jesienno-zimowym i będę regularnie startować w kolejnej edycji CITY TRAIL – dodał tegoroczny brązowy medalista MP na 5000m.

Początek edycji jesienno-zimowej już 25 września

Edycja 2016/2017 Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden, czyli cykl 60 biegów rozpocznie się 25 września 2016 w Trójmieście. Ostatnie imprezy są zaplanowane na 19 marca 2017 w Katowicach i Łodzi. Przypomnijmy, że miasta uczestniczące w naszym cyklu to poza wspomnianymi lokalizacjami: Bydgoszcz, Lublin, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Zapisy do biegów ruszą w połowie sierpnia. Pełny terminarz edycji jesienno-zimowej znajdziecie TUTAJ

Do zobaczenia wkrótce!

fot. Piotr Dymus

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni