Warszawa i Bydgoszcz nie zwalniają tempa!

03.12.2024

Warszawa i Bydgoszcz nie zwalniają tempa!

W weekend 30 listopada - 1 grudnia dotarliśmy (po raz drugi w sezonie 2024/2025) do Warszawy i Bydgoszczy. Zawody odbyły się w dobrych warunkach, co sprzyjało uzyskiwaniu wartościowych rezultatów. Szybką nawierzchnię wykorzystał Olek Wiącek, który poprawił rekord warszawskiej trasy... o jedną sekundę! W obu biegach wzięło udział łącznie blisko 1600 uczestników, w tym ponad 400 dzieci i młodzieży.

Warszawa: rekord w samotnym biegu

Warszawski CITY TRAIL odbywa się w Lesie Młociny. 5-kilometrową pętlę poprowadziliśmy zupełnie płaskimi ścieżkami, co pozwala na naprawdę szybkie bieganie. Na mecie sobotniego biegu zameldowało się łącznie 593 dorosłych biegaczy, a najszybszym okazał się Olek Wiącek, który doskonale wykorzystał warunki i dobrą dyspozycję. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w kategorii młodzieżowca, tegoroczny wicemistrz kraju seniorów na 10 km, uzyskał wynik 14:44 i tym samym poprawił rekord trasy... o jedną sekundę!

- W tym roku postanowiłem, że będę miał długą przerwę w startach między końcem sezonu stadionowego, a początkiem halowego. Chciałem mieć 3-4 miesiące solidnego treningu. Złapałem się jednak na tym, że taka długa przerwa bez startów, sprawia że robi się pewna stagnacja w treningu. Raz na jakiś czas warto wpleść w przygotowania taki bieg, jak CITY TRAIL. To bodziec, który pozwala mocniej przewentylować płuca, poczuć kwas w mięśniach i popycha organizm do przodu. Samotnie, na treningu, nie zebrałbym się na taki wynik, jaki dzisiaj uzyskałem. Po cichu liczyłem, że mogę poprawić rekord trasy i choć tylko o sekundę, to udało się. Nie jestem typowym biegaczem przełajowym. Moja technika biegu sprawia, że lepiej czuję się na bieżni i asfalcie, ale jeśli jest taka możliwość, to przełaje wplatam w proces treningowy. Warszawska trasa CITY TRAIL jest jedną z moich ulubionych, bo jest tutaj twardo, a to mi sprzyja. Dzisiaj warunki były idealne, więc bardzo się cieszę, że zdecydowałem się na ten start - mówił po biegu Olek.

Podium sobotnich zawodów: Olek Wiącek (14:44), Wiktor Miłkowski (15:13), Henning Kunze (15:24). Najszybsze wśród kobiet to: Zuzanna Sudak (16:56), Yuliia Veremchuk (17:21), Aleksandra Duban (17:24). 

Wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ. W biegach CITY TRAIL Junior, które są nieodłącznym elementem wydarzenia, wzięło udział blisko 300 młodych sportowców. 

Za namową Olka Wiącka, na starcie w Warszawie pojawił się jeden z najbardziej utalentowanych długodystansowców ostatnich lat, który niedawno ogłosił zakończenie kariery - Szymon Żywko. Jego rekord życiowy na 5000 m - 13:51,25 - to najlepszy wynik uzyskany przez Polaka w ostatnich dziewięciu latach. W sobotnim biegu Szymon nie nastawiał się na ściganie z najszybszymi.

- Przyznaję, że jestem na CITY TRAIL po raz pierwszy, ale mam nadzieję, że nie ostatni. Odkąd przestałem trenować, głównie ćwiczę na siłowni, ale już brakuje mi ruchu na świeżym powietrzu, a że pracuję zdalnie, to odczuwam to z każdym tygodniem mocniej. Dzisiaj nastawiałem się na dobrą zabawę i się nie zawiodłem - podkreślił na mecie Szymon Żywko.

Do Warszawy wracamy 18 stycznia.

Bieganie sposobem na życie

W leśnej scenerii Myślęcinka i Nadleśnictwa Żołędowo w Bydgoszczy pobiegło w niedzielę 558 dorosłych biegaczy oraz niemal 130 młodych sportowców.

Jednym z kibiców był Błażej Brzeziński, dwukrotny mistrz Polski w maratonie. Jak przekonywał - bieganie to nie jest tylko aktywność, to sposób na życie.

- Choć sam wyczynowo już nie uprawiam sportu, to właśnie bieganiu zawdzięczam wiele cennych elementów życia. Najważniejsze są relacje z ludźmi i znajomości, które zostają na całe życie i są bezcenne. Gdyby nie sport, nie miałbym szans poznać tylu wartościowych osób. Dodatkowo, to właśnie dzięki karierze zwiedziłem wiele pięknych zakątków świata i staram się zarażać biegowymi podróżami innych - zaznaczył Błażej Brzeziński.

Podium sobotniego biegu zapełnili stali bywalcy naszej przełajowej piątki: Jakub Tuleja (14:50), Krzysztof Gosiewski (14:59) i Daniel Kryzel (14:59). Najszybsze wśród kobiet to: Aleksandra Karolczuk (18:24), Weronika Płatek (18:43) i Elżbieta Majcher (19:15). Wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ. ​

Trzeci bieg w Bydgoszczy zaplanowaliśmy na 19 stycznia.

Kolejne zawody już 7-8 grudnia w Lublinie oraz Łodzi

Zawody edycji 2024/2025 są dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu "Sport Powszechny". Partnerzy cyklu to PZU, marka On, Sklep Biegacza oraz Zmiany Zmiany. Nasze biegi wspierają: Miasto Olsztyn, Miasto Gdańsk, Miasto Bydgoszcz, Miasto Szczecin, Miasto Poznań, Miasto Lublin oraz Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany. 

fot. Mateusz Stodolski

Partnerzy Główni

Partnerzy