CITY TRAIL: Olsztyn i Trójmiasto na mecie

19.03.2024

CITY TRAIL: Olsztyn i Trójmiasto na mecie

Kończące sezon 2023/2024 biegi w Olsztynie i Trójmieście odbyły się w kapryśnej pogodzie - deszcz i śnieg przeplatał się ze słońcem. Łącznie w zawodach wzięło udział ponad 750 uczestników, w tym 222 młodych sportowców startujących w biegach dziecięco-młodzieżowych. Pamiętajcie, że przed nami jeszcze rozdanie nagród i pamiątkowych medali - 26 marca w Olsztynie i 27 marca w Trójmieście.

Olsztyn

Na mecie sobotniego biegu głównego zameldowało się 270 osób, natomiast w zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 106 młodych sportowców. Zwycięstwo na dystansie 5 km odnieśli Adam Ochnik i Izabela Parszczyńska. To właśnie najszybszy w sobotę Adam Ochnik jest triumfatorem klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet najskuteczniejszą zawodniczką edycji jest nieobecna tym razem - Sviatlana Sanko.

- Warunki – podobnie, jak na poprzednim, lutowym biegu – nie były najłatwiejsze. Znów było bardzo ślisko, bo przed startem popadał deszcz. Moja dyspozycja była lepsza niż przed miesiącem i myślę, że gdyby było sucho na ścieżkach, mógłbym pokusić się o poprawienie swojego najlepszego wyniku na tej trasie - z października. CITY TRAIL to ciekawa inicjatywa. Dla mnie najważniejszym argumentem, by startować jest możliwość sprawdzenia formy, ale 5 km to dobry dystans dla osób na każdym poziomie, więc ​zawody te przyciągają ​także początkujących biegaczy - mówił po biegu Adam Ochnik.

Wynik Adama Ochnika to 15:48. Drugie miejsce zajął Wiktor Kujawa (czas 16:28), a trzeci był Damian Błaut (wynik 16:32).

Wśród kobiet jako pierwsza do mety dotarła wspomniana już Izabela Parszczyńska (z czasem 18:06), drugie miejsce wywalczyła Martyna Budziłek (19:26), a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Adamczyk (czas 20:13).

Pełne wyniki  biegu głównego znajdują się TUTAJ.

Trójmiasto

Na mecie biegu głównego w Gdańsku zameldowało się 361 osób, natomiast w zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 116 młodych sportowców. Zwycięstwo na dystansie 5 km odnieśli Patryk Stypułkowski i Marta Łagownik. Oboje są także triumfatorami klasyfikacji generalnej. 

- Na ostatnim biegu liczyłem na walkę z Mateuszem Niemczykiem o zwycięstwo w całym cyklu. Przed startem Mateusz miał drugie i pierwsze miejsce, a ja dwa pierwsze, więc zwycięzcy finałowego biegu przypadłaby wygrana w całym cyklu. Tak się nie wydarzyło, bo Mateusza nie było, więc taktyka na rywalizację uległa zmianie. Ruszyłem spokojnie z rywalami i kontrolowałem sytuację przez cały dystans, a na ostatnim kilometrze przyspieszyłem i wygrałem. Najbardziej zapadają w pamięci te starty, w których była największa rywalizacja. Tak było podczas drugiego i trzeciego biegu edycji. W listopadzie o zwycięstwo do końca walczyłem z Krzysztofem Zielińskim, natomiast w styczniu przez dwa kilometry goniłem Mateusza Niemczyka, żeby tuż przed metą go wyprzedzić. Te biegi na pewno będę miło wspominał. CITY TRAIL w Trójmieście jest podzielony na dwie trasy – biegamy na przemian w Gdańsku i Gdyni. Choć trasy są różne, to na obu trzeba mocno popracować. Główną różnicą jest fakt, że w Gdańsku pierwszy kilometr trzeba wbiegać pod górę, a w Gdyni początek to zbieg. Moja przygoda z CITY TRAIL rozpoczęła się, gdy byłem jeszcze dzieciakiem i startowałem w Łodzi. To jest dużą wartością cyklu, że młodzież może tutaj stawiać pierwsze kroki w sporcie, a dorośli spędzać wspólnie czas na aktywności sportowej. Nie zawsze trzeba się ścigać, a dla tych którzy mają gen zwycięzcy jest to świetna okazja do sprawdzenia swoich możliwości, bo biegi CITY TRAIL od lat przyciągają świetnych zawodników - podkreślił po zawodach Patryk Stypułkowski.

Wynik Patryka Stypułkowskiego to tym razem 18:38. Drugie miejsce zajął Michał Czapiński (czas 18:39), a trzeci był Szymon Glinka (wynik 18:45).

Wśród kobiet jako pierwsza do mety dotarła wspomniana już Marta Łagownik (z czasem 18:53), która zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewniła sobie już przed miesiącem. Marta to dominatorka CITY TRAIL w edycji 2023/2024 - startowała cztery razy i cztery razy była najszybsza. Drugie miejsce w niedzielnym biegu (i w końcowej klasyfikacji) wywalczyła Monika Dubiella, która metę minęła tym razem w czasie 19:09, a trzecie miejsce zajęła Natalia Gruchała (czas 20:33).

Pełne wyniki niedzielnego biegu głównego znajdują się TUTAJ.

Medale podczas ostatniej serii biegów

Nasze zawody odbywają się w 10 lokalizacjach, w formule cyklu Grand Prix, a to oznacza, że aby otrzymać pamiątkowy medal i zostać sklasyfikowanym trzeba biegać regularnie i ukończyć co najmniej trzy biegi w trakcie edycji. W każdym z miast, podczas piątych - ostatnich zawodów sezonu 2023/2024 będą wręczane pamiątkowe medale. Rozdanie nagród odbędzie się z kolei na oddzielnych - również marcowych wydarzeniach (podczas których będzie można także odebrać pamiątkowe medale). Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Po ciekawostki zapraszamy na nasze profile na Facebooku oraz Instagramie

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden. Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi są dofinansowane przez: Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

fot. Kacper Kirklewski