Podsumowanie sezonu w Poznaniu i Szczecinie

14.03.2024

Podsumowanie sezonu w Poznaniu i Szczecinie

Czternasty sezon CITY TRAIL powoli przechodzi do historii. Dwa pierwsze miasta, które zamknęły piątą kolejkę, a co za tym idzie dopełniły całości Grand Prix to Poznań i Szczecin. W mijającym tygodniu odbyły się już dekoracje, więc stolice Wielkopolski i zachodniopomorskiego zapadną teraz w wiosenno-letni sen "citytrailowy". Jak wyglądało bieganie na tych dwóch różnych trasach? Przypomnijmy, że poznańska należy do najszybszych, a szczecińska uchodzi za najtrudniejszą. 

Tekst: Łukasz Panfil

Poznań

Cykl nad jeziorem Rusałka ukończyło 610 uczestników, w tym 345 biegaczy i 265 zawodniczek. W sumie zawodników unikalnych, którzy startowali co najmniej jeden razy było na przestrzeni całego sezonu aż 1100! W biegach dzieci z medali mogło cieszyć się 206 pociech z czego liczba dziewcząt i chłopców była niemal jednakowa - odpowiednio 102 do 104. Najliczniejszą kategorią okazała się D3 gdzie w sumie sklasyfikowano 52 uczestników.

W rywalizacji biegu głównego triumfowali dobrze znajomi zawodnicy, którzy już znają smak zwycięstwa w klasyfikacji generalnej CITY TRAIL. Wśród mężczyzn najszybszym okazał się Łukasz Nowak z dwoma zwycięstwami i jednym drugim miejscem. Szósty zawodnik igrzysk olimpijskich z Londynu 2012 w chodzie na 50 km ten jeden raz przegrał ze świetnie dysponowanym Kubą Gorzelańczykiem. Najlepsze wyniki uzyskała ta dwójka w piątej kolejce cyklu - 15:03 Nowaka i 15:07 Gorzelańczyka to ich rekordy życiowe na tej trasie. Nie odbiega najlepszym rezultatem tego sezonu trzeci w klasyfikacji Wiktor Maćkowiak, z czasem 15:08, który od dekady jest z CITY TRAIL, pracując przed laty jako wolontariusz. Jednak najlepszy rezultat wśród wszystkich 1100 zawodników, którzy ścigali się w całym sezonie uzyskał Sebastian Nowicki. I to jaki rezultat! 14:33! Sebastian po 9 latach poprawił legendarny wynik Mateusza Maika.

Wśród pań na poznańską trasę w wielkim stylu wróciła Malwina Misjan, której najlepszy start - 17:11 w trzecim biegu jest nawiązaniem do jej najlepszych startów sprzed kilku laty. Być może w kolejnym sezonie Malwina pokusi się o powrót na tron rekordzistki trasy (obecnie rekordzistką jest Oliwia Wawrzyniak - 16:44). Drugie miejsce w podsumowaniu sezonu zajęła Paulina Stempniak, a trzecie Maja Bużycka.

W klasyfikacji drużynowej sklasyfikowane zostały 43 zespoły, a zwycięstwo odnieśli „Chłopaki z baraków I”.

KLASYFIKACJA GENERALNA - BIEG GŁÓWNY
KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
KLASYFIKACJA GENERALNA CITY TRAIL JUNIOR

Szczecin

W Szczecinie triumf w generalce odniósł również "stary" bywalec citytrailowych tras - Szymon Belgrau. Szymek kilka lat temu wygrywał na trasie poznańskiej. I mimo, że obecnie biega mniej niż kiedyś, to jest to bieganie, które pozwala mu na skuteczną walkę na najtrudniejszej technicznie trasie w Polsce. Zwycięstwo w CITYTRAIL zapewnił sobie dwoma wygranymi biegami i jednym drugim miejscem. Jedyną porażkę poniósł z Arturem Olejarzem, który ma na swoim koncie największą liczbę zwycięstw indywidualnych w historii CITY TRAIL - ponad 20, które przez lata kolekcjonował z trasy szczecińskiej i olsztyńskiej. Jedyny start Artura w minionym sezonie okraszony został świetnym rekordem trasy. 16:04 w biegu na 5km po Puszczy Bukowej jest naprawdę znakomitym rezultatem! Drugie miejsce w generalce zajął Adrian Andruszkiewicz, a trzecie Stanisław Golański, który triumfem w trzecim biegu zapewnił niezwykłe emocje i wzruszenie - zwłaszcza swojej mamie.

O ile wynik Artura Olejarza uznajemy za świetny, o tyle czas Joanny Woźniak w ostatnim biegu - 17:32 jest wprost fenomenalny! Asia w tym sezonie była absolutną dominatorką wygrywając wszystkie pięć biegów. Swoim rekordowym występem zawiesiła bardzo wysoko poprzeczkę... Warto dodać, że Joasia jest triatlonistką i ta dyscyplina będzie dla niej nadal priorytetową! Biorąc pod uwagę świetny sektor biegowy i prowadzenie przez trenera Jakuba Czaję może niebawem usłyszymy o jej sukcesach z największych międzynarodowych aren... A wracając do naszej citytrailowej rywalizacji, drugie miejsce w klasyfikacji końcowej wywalczyła Paulina Grzegórzek, a trzecie – Ewelina Kowalik.

W klasyfikacji generalnej biegu głównego znalazło się 375 nazwisk, w tym 124 kobiece i 251 męskich. Zawodników unikalnych w skali sezonu było 660. Sklasyfikowanych dzieci we wszystkich kategoriach wiekowych mamy 117 (64 chłopców, 53 dziewczynki).

W klasyfikacji drużynowej sklasyfikowanych zostało 21 zespołów, a zwycięstwo odnieśli „Ambitni Biegacze I”.

KLASYFIKACJA GENERALNA - BIEG GŁÓWNY 
KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA
KLASYFIKACJA GENERALNA CITY TRAIL JUNIOR

fot. Andrzej Olszanowski