Motywacja to podstawa!

20.11.2023

Motywacja to podstawa!

Outdoorowa aktywność fizyczna podczas jesienno-zimowych miesięcy wymaga sporej motywacji. Z tą na pewno nie macie problemu! Na mecie weekendowych (18-19 listopada) biegów we Wrocławiu i Katowicach zameldowało się blisko 1200 biegaczek i biegaczy, z czego ponad 300 to uczestnicy zawodów dziecięco-młodzieżowych. Kolejne biegi już 25 listopada w Olsztynie oraz 26 listopada w Gdyni. 

Szybkie bieganie we Wrocławiu

W sobotę na trasie we wrocławskim Lesie Osobowickim najszybszym okazał się Dawid Borowski, który 5-kilometrową trasę pokonał w znakomitym czasie 14 minut i 32 sekund. Jako drugi na mecie zameldował się Dariusz Boratyński (14:46), a trzeci był Jakub Tuleja (15:04). Wśród kobiet z dużą przewagą zwyciężyła Martyna Masłowska, z czasem 17:10. To zawodniczka łącząca biegi uliczne z górskimi, złota medalistka Mistrzostw Polski w Biegu Alpejskim 2020. Drugie miejsce wywalczyła Kinga Pietras (18:40), a trzecia była Monika Bereźnicka (również 18:40).

Na ósmej pozycji do mety dotarła Dominika Napieraj - multimedalistka mistrzostw Polski w biegach długich oraz przełajowych, która zakończyła wyczynową karierę, ale nie odwiesiła biegowych butów na kołek.

- Cieszy mnie powrót na trasę w Lesie Osobowickim. Jestem fanką CITY TRAIL od lat i przede wszystkim tęskniłam za spotkaniami z citytrailową ekipą i innymi biegowymi znajomymi. Miałam nieco wątpliwości przed powrotem na zawody, na początku trudno było mi zdjąć z siebie oczekiwania, głównie moje, co do tego jaki poziom sportowy „powinnam” prezentować. Teraz już podchodzę do tego inaczej. Biegam rekreacyjnie dwa razy w tygodniu, chodzę po górach - w tym roku razem z przyjaciółką wystartowałyśmy z projektem zdobycia Korony Gór Polski i żyję aktywnie - tak jak lubię najbardziej. Nie widzę więc powodu, dla którego miałabym rezygnować z czegoś co przez ponad dekadę było moją największą pasją i nadal zajmuje w moim serduchu kawał miejsca. Jak to jest wrócić? Hmm... Bywają starty, tak jak miesiąc temu, że roznosi mnie przedstartowa energia i mam ochotę ścigać się jak dawniej. Ta iskra do rywalizacji pewnie zostanie ze mną już na zawsze. Z kolei dzisiaj podeszłam do biegu spokojniej. Mimo gorszego samopoczucia nie chciałam odpuszczać startu. Cały czas uczę się tego, że przecież robię to dla siebie i nie muszę nikomu niczego udowadniać. Bardzo miłe z kolei jest to, że czasami obcy ludzie życzliwie zagadują mnie na biegach CITY TRAIL i pamiętają, że kiedyś biegałam sporo szybciej. Jeśli chodzi o dzisiejsze warunki to błoto dawało się mocno we znaki. Kto zabrał ze sobą buty z bieżnikiem czy kolce na pewno mógł zyskać przewagę. Aczkolwiek taki jest właśnie urok przełajów, a odrobina błota na uśmiechniętej twarzy tylko tego uroku dodaje - mówiła po biegu Dominika Napieraj, czterokrotna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej naszego cyklu.

Warto dodać, że wśród kibiców był specjalista od biegów górskich, od kilku lat będący w światowej elicie - Bartłomiej Przedwojewski​, który trasę CITY TRAIL we Wrocławiu zna z własnego doświadczenia - startował tutaj wielokrotnie. 

Linię mety biegu głównego minęło 446 osób. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 220 młodych sportowców. Wyniki biegu na 5 km możecie znaleźć TUTAJ. Kolejne zawody w ramach wrocławskiego cyklu są zaplanowane na 16 grudnia.

Gabriel Kuropatwa i Agnieszka Gortel-Maciuk ponownie najlepsi w Katowicach

W niedzielę na starcie przełajowej "piątki" stanęli biegacze z Katowic. Warunki podczas zawodów były lepsze niż przed miesiącem, kiedy lał deszcz, ale i tym razem pojawienie się na starcie wymagało sporej motywacji - brak słońca i temperatura niewiele powyżej zera raczej nie zachęcały do wyjścia z domu, tymczasem na starcie biegu głównego pojawiło się 412 osób - o 42 więcej niż przed miesiącem. Podobnie, jak w październiku zwycięstwo odniósł Gabriel Kuropatwa, który 5 km pokonał w czasie16:17. Jako drugi na mecie zameldował się Tomasz Wójcik (16:40), a trzeci był Piotr Treska (16:58). 

Za mną dwa udane starty podczas CITY TRAIL w Katowicach. Trasa nie jest z tych łatwych i szybkich. Pierwszy start był mieszaniną niepewności i stresu, ponieważ dawno nie rywalizowałem na tak krótkiej trasie. Zacząłem zachowawczo, utrzymując przez większość czasu drugą pozycję. Walka ramię w ramię z Tomkiem na ostatnich metrach przy zawrotnej prędkości daje mi zwycięstwo z czasem 16:40. Dzisiejszy bieg był zgoła inny. Od początku ruszyłem mocno i bez oglądania się na rywali. Cel był jeden - pobiec jak najszybciej. W pojedynkę pokonywałem kolejne kilometry aż do mety nie oddając prowadzenia. Osiągnąłem czas 16:17 i cieszy mnie progres. Myślę, że przy bezpośredniej rywalizacji mogę jeszcze sporo z tego wyniku urwać. Do zobaczenia w grudniu! - podkreślił Gabriel Kuropatwa, zwycięzca niedzielnego biegu w Katowicach.

Wśród kobiet z dużą przewagą zwyciężyła (po raz drugi w edycji) Agnieszka Gortel-Maciuk, z czasem 18:00. To doświadczona zawodniczka, która od lat regularnie wygrywa na trasie CITY TRAIL w Katowicach. Drugie miejsce wywalczyła Paulina Gaj (18:56), a trzecia była Monika Hałasa (19:16).

Wyniki biegu na 5 km możnecie znaleźć TUTAJ. Kolejne zawody w ramach katowickiego cyklu są zaplanowane na 17 grudnia.

Sponsorem tytularnym naszej imprezy jest Nationale-Nederlanden, Partnerzy cyklu to marki: On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze. Biegi CITY TRAIL Junior są dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Lokalnie biegi są dofinansowane przez: Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Miasto Bydgoszcz, Miasto Lublin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik.

 fot. Mateusz Stodolski