Suplementacja młodego sportowca

04.04.2022

Suplementacja młodego sportowca

Nasz cykl to nie tylko biegi dla dorosłych, ale także niemniej ważne zawody dla dzieci i młodzieży. W edycji 2021/2022 dzieciaki i młodzież od ósmego roku życia, które zajęły miejsca na podium są nagradzane specjalnym napojem elektrolitowym dla młodych sportowców. Uznaliśmy, że to dobry moment, by napisać kilka słów o tym, jak powinna wyglądać suplementacja dzieci i młodzieży.

Jakie suplementy wybrać dla młodych sportowców?

Dziecko ma nieco inne potrzeby żywieniowe niż dorosły. Rozwijający się organizm dziecka ma większe potrzeby, a dostarczane składniki mają go wspierać w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju. Suplementację młodego sportowca należy rozważyć dopiero wtedy, kiedy prawidłowa dieta nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych. Istnieją jednak pewne składniki zawarte w suplementach diety, które uważa się za niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka – witamina D3 oraz kwasy omega-3.

Czy warto stosować odżywki dla młodych sportowców?

To zdecydowanie tutaj najbardziej możemy pomóc naszemu dziecku. Każda aktywność fizyczna – zarówno rekreacyjna, jak i wyczynowa wiązać się będzie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki energetyczne (nawet do 50%). Młody sportowiec może wymagać spożycia nawet 4000 kcal, podczas gdy jego rówieśnik nie uprawiający sportu wymaga dostarczenia około 2200-2300 kcal. - Rozwój sportowy pobudza także zapotrzebowanie organizmu dziecięcego na składniki budulcowe i regulujące. Niezwykle istotne jest nawadnianie. Organizm dziecka jest bardzo wrażliwy na zaburzenia płynów ustrojowych, a ryzyko odwodnienia u dzieci jest znacznie większe niż u dorosłych. Podczas wykonywania ćwiczeń w wysokiej temperaturze i wilgotności, dzieci są bardziej podatne na zagrożenia zaburzenia równowagi jonowej niż dorośli – podkreśla dr n. farm. Tomasz Wróbel.

Odwodnienie zmniejsza nie tylko wydajność sportową, ale także stanowi realne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Dlatego też konieczne jest regularne zaspokajanie potrzeb fizjologicznych dziecka aby zapobiegać niepożądanym skutkom odwodnienia.

Elektrolity - podstawa młodego sportowca

Produkcja potu u dzieci jest mniejsza a sam pot zawiera mniej jonów Na+ i Cl– niż u dorosłych. Dlatego też do nawodnienia dzieci zaleca się stosować napoje o niższej osmolarności (mniej skoncentrowane). Dzieci powinny pić wystarczająco dużo przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, co 10-15 minut w trakcie wysiłku oraz bezpośrednio po treningu. Optymalne nawodnienie zarówno u dzieci jak i dorosłych zależy jednak od fizycznego zaangażowania sportowca i osiąganych rezultatów. Jest to jednak podstawa, o której nie powinno się zapominać. 

Tekst powstał przy współpracy z PENCO Polska. Szczegółowe informacje o napoju izotonicznym, którym nagradzamy naszych młodych sportowców znajdziecie TUTAJ.

fot. Filip Kowalkowski

Sponsor tytularny