Jak wybrać choinkę?

22.12.2012

Jak wybrać choinkę?

Trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez choinki. Wiele osób ma jednak poważny dylemat, jakie drzewko wybrać. Oto kilka podpowiedzi dla niezdecydowanych.

Choinki pojawiły się w naszym kraju na początku XIX wieku. Wyparły zwyczaj zdobienia izb podłaźniczkami, czyli wiankami lub gałęziami drzew iglastych przystrojonych jabłkami i ciastkami. Drzewko świąteczne to z reguły jodła lub świerk. Około 1880 roku pojawiły się w sprzedaży pierwsze choinki sztuczne. Moda na tworzywa sztuczne sprawiła, że skutecznie wyparły one w wielu domach drzewka naturalne. Dziś na rynku mamy nieograniczony wybór choinek naturalnych i sztucznych. Podejmując decyzję o zakupie, powinniśmy wziąć pod uwagę najważniejsze za i przeciw.

Sztuczna...

Atutem sztucznej choinki jest jej trwałość – może nam służyć nawet kilkanaście lat. Niestety w zderzeniu z urodą naturalnego drzewka choinka sztuczna jest bez szans. Na minus przemawia też aspekt ekologiczny. Przy produkcji takich drzewek powstaje wiele szkodliwych substancji chemicznych. Wątpliwą przyjemnością jest śpiewanie kolęd w oparach plastiku. Poważnym problemem jest też utylizacja takiej choinki. Naturalny proces rozkładu trwa dziesiątki lat. Kupując choinkę sztuczną, przyczyniamy się więc do zatruwania i zaśmiecania środowiska naturalnego.

... czy naturalna?

Dokonując zakupu z legalnego źródła, wytrącamy argument mówiący, iż choinki naturalne są przyczyną dewastowania lasów. Hoduje się je zwykle na specjalnych plantacjach lub w szkółkach roślin ozdobnych. Pochodzą też z zabiegów pielęgnacyjnych w lasach. Mają naturalny urok i wypełniają nasz dom pięknym, żywicznym zapachem. Są w pełni biodegradowalne. W ciągu najwyżej trzech lat zmienią się w kompost, użyźniając ziemię i dając pokarm wielu stworzeniom.

Duża oferta na rynku wpływa na stosunkowo niską cenę i pozwala wybrać z szerokiej gamy gatunków i odmian iglaków. Warto zwrócić uwagę, czy drzewko jest świeżo ścięte. Importowane iglaki potrafią w różnych warunkach czekać na sprzedaż tygodniami. Jeśli nie zwrócimy uwagi na pierwsze opadające igły w punkcie sprzedaży, drzewko może utracić większość igliwia jeszcze przed pierwszą gwiazdką.

Więcej podpowiedzi znajduje się na stronie www.lasy.gov.pl.