z

Mikołajkowe Nordic Walking

02.12.2012

Mikołajkowe Nordic Walking

W niedzielę (02.12) zBiegiemNatury odwiedziło Puszczę Kozienicką przy okazji Mikołajkowego Nordic Walking – cyklicznej imprezy organizowanej przez Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kozienice.

Licznie stawili się mieszkańcy Radomia i okolicznych miasteczek, dla których jest to okazja do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu.

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej rozgrzewki, a następnie dziarsko przeszliśmy z kijkami 5-km pętle po Puszczy Kozienickiej. W międzyczasie, przewodnik Lasów Państwowych opowiadał o urokach tego lasu oraz ciekawych wydarzeniach z historii regionu.

Puszcza Kozienicka to obszerny las położony między Radomiem a Wisłą. Większość obszaru jest włączona do Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Specyficzny mikroklimat Puszczy Kozienickiej powoduje, że występuje tu wiele gatunków roślin górskich i podgórskich. Rośnie tu również wiele starych dębów tworzących wspaniałą atmosferę tego lasu.

Można spotkać także wiele gatunków płazów i gadów, w tym bardzo rzadkie w Polsce żółwie błotne (Emys orbicularis).

Podczas spaceru doszliśmy też do Królewskich Źródeł położonych w rezerwacie nad rzeką Zagożdżonką. Częstym gościem był tu… król Jagiełło. Puszcza Kozienicka położona jest przy starym królewskim trakcie prowadzącym z Krakowa do Wilna.  Dla króla był to ważny przystanek na trasie, a okolice dzisiejszych Kozienic były jednym z jego ulubionych miejsc polowań.

Spotkanie zakończyliśmy przy ognisku smakując lokalnych potraw przygotowanych przez leśników.

Mikołajkowe Nordic Walking ma na celu promocję zdrowego stylu życia na łonie natury. Aby to umożliwić Nadleśnictwo Kozienice przygotowało dla odwiedzających 9 ścieżek dydaktycznych i 17 szlaków rowerowych.

To atrakcje miejsce wypadów nie tylko dla mieszkańców Radomia. Polecamy też te rejony na weekendowe wycieczki dla Warszawiaków. Puszcza Kozienicka położona jest zaledwie 80 km na południe od Warszawy, a jej bogactwo i wielkość pomagają ciekawe spędzić czas.

 

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni