Jak nie zgubić się w lesie

30.11.2012

Jak nie zgubić się w lesie

Zanim wybierzemy się na spacer do lasu warto wcześniej przejrzeć mapę terenu, który mamy zamiar poznać bliżej. Można też sięgnąć do folderu przygotowanego przez leśników lub zajrzeć na stronę internetową nadleśnictwa.

Dzięki temu, dowiemy się, jakie zwierzęta mają tam ostoje, gdzie są bagna i źródliska. Ocenimy wielkość kompleksu leśnego. Często na terenach leśnych są bazy wojskowe, strzelnice i poligony. Warto zaplanować wcześniej trasę wycieczki i zapamiętać nazwy miejscowości początkowych i końcowych. Dziś coraz bardziej popularne stają się nawigacje GPS dla pieszych turystów. Gdy nie lubimy nowinek technicznych to zabieramy ze sobą mapę, może też przydać się kompas, gdy wybieramy się na dłuższą wyprawę. Pomocne mogą być także tory kolejowe, które ułatwiają orientację, oczywiście, jesli potrafimy rozróżnić kierunki świata ;-)

Mapy okolicy często są dostępne w postaci tablic ustawianych przed leśniczówkami czy na leśnych parkingach. Warto sfotografować taką tablicę w trakcie wycieczki. Zabezpieczy nas to przed zbędnym kluczeniem po leśnych drogach lub nawet zabłądzeniem. Telefon komórkowy, najlepiej z wyciszonymi dźwiękami także może się przydać. Warto też zadbać, aby w telefonie mieć zapisany numer miejscowego leśniczego lub nawet kilku leśników. Znajdziemy je w folderze nadleśnictwa, czasem na tablicy informacyjnej lub na stronie internetowej nadleśnictwa.

Gdy zgubisz się w lesie i nie masz ze sobą telefonu komórkowego, aby zadzwonić do leśniczego nie wpadaj w panikę. Usiądź chwilę, zbierz myśli i przypomnij sobie opis terenu w którym jesteś. Warto wytężyć słuch, bo czasem słychać z daleka szum głównej drogi, pociąg lub odgłosy miasta. Dokładnie zapamiętaj miejsce gdzie aktualnie jesteś i spróbuj ustalić kierunki świata. Pomogą w tym wiadomości z geografii i astronomii. Popatrz na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony. Spójrz na położenie słońca i zegarek, wiadomo już będzie gdzie jest południe lub zachód, bo najczęściej gubimy się w godzinach popołudniowych. Dobrze jest zaopatrzyć się wcześniej w mapę leśną, którą wcale nie tak trudno zdobyć. Kolorami są tam oznaczone gatunki drzew, można odczytać wiek drzewostanu, co ułatwia orientację, a przede wszystkim numer oddziału leśnego. Łatwo ustalić w terenie, w jakim oddziale jesteśmy, bo w południowo-zachodnim narożniku każdego oddziału znajdziemy słupek oddziałowy, gdzie na białym tle czarną farbą wypisane są numery okolicznych oddziałów.

Gdy nie masz mapy, ani kompasu, słupek oddziałowy pozwoli z łatwością ustalić kierunek północny. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów to narożnik kamienia pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje północ. Znajdziesz wtedy drogę do domu bez problemu.

Więcej ciekawych i pomocnych informacji o lasach znajduje się na stronie www.bloglesniczego.erys.pl

 

Sponsor tytularny