z

zBiegiemNatury odsłona druga

12.11.2012

zBiegiemNatury odsłona druga

Kolejny weekend zBiegiemNatury za nami. Uczestnicy mieli okazję poznać medalistkę Mistrzostw Polski w Nordic Walking, która pojawiała się na spotkaniu w Poznaniu. Z kolei  we Wrocławiu odbyły się pierwsze zawody z cyklu Grand Prix zBiegiemNatury. Aura dopisywała, humory również. I o to chodzi!

- Nasz gość – Asia, postanowiła zmienić konkurencję i teraz biega. Razem z nami przebiegła 5 km zrobiła kilka krótkich podbiegów – opowiada Piotr Karolczak, trener zBN w Poznaniu.

- Niedzielne przedpołudnie uradowało nas super pogodą. Do tego drobina ruchu w otoczeniu naszej polskiej złotej jesieni. Czy można sobie wyobrazić piękniejszy weekend? ;) Według mnie – nie ;) – mówi Monika Kinowska, która razem z Piotrkiem prowadzi zajęcia zBiegiemNatury w Poznaniu.

W Olsztynie zajęcia rozpoczęły się dokładnie o godzinie 11:11 – w nawiązaniu do Święta Niepodległości. – Trasa nad Jeziorem Długim, gdzie odbywają się nasze spotkania jest niezwykle zachęcająca do ruchu – podkreśla Paweł Pszczółkowski, trener zBN w Olsztynie. – Mamy wyjątkowo malownicze miejsce na przeprowadzanie rozgrzewki na moście. Właśnie tam wykonaliśmy podstawowe ćwiczenia, m.in. wymachy, skłony i krążenia bioder. Później udaliśmy się na leśną ścieżkę, gdzie zrobiliśmy kilka ćwieczeń sprawnościowych. Zakończeniem zajęć były ćwiczenia rozciągające z elementami jogi, które zrobiliśmy na trawie przy jeziorze – relacjonuje Paweł.

W Bydgoszczy po wspólnym bieganiu uczestnicy mieli okazję zrobić profesjonalny stretching. - To ćwiczenia polegające na rozciąganiu mięśni, aby je uelastycznić i poprawić ukrwienie układu motorycznego. Stretching opiera się na kilkunastosekundowym napinaniu mięśni, następnie powolnym ich rozluźnianiu i znów rozciąganiu przez kolejne kilkadziesiąt sekund. Podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest zachowanie koordynacji ruchowej, równomiernego oddechu i nieprzesadzanie z napinaniem mięśni - nie wolno przekraczać progu bólu – szczegółowo wyjaśnia Michał Brzeziński, prowadzący spotkania zBN w Bydgoszczy. - Streching stosowany jest również jako powszechna, ale zaawansowana forma rehabilitacji. Zapobiega przykurczom mięśniowym, a jak wiadomo im dłuższy mięsień tym lepsza efektywność jego pracy. Co ciekawe, stretching  jest naturalnym systemem ćwiczeń, który został zaczerpnięty m.in. z obserwacji zwierząt łownych wykonujących podobne „ćwiczenia”.

Tak wyglądały spotkania zBN. Z kolei w pierwszych zawodach z cyklu Grand Prix Wrocław zBiegiemNatury wzięło udział ponad 200 uczestników. Byli także goście specjalni - Józef Lisowski, twórca sukcesów polskiej męskiej sztafety 4x400 metrów z lat 90., który tym razem wystąpił w roli startera. Na dystanie 5 km postanowił sprawdzić się Marcin Marciniszyn, medalista mistrzostw świata i Europy w sztafecie 4x400 m.

Kolejne zawody już w sobotę, 17 listopada w Gdańsku. Z kolei w pozostałych miastach - Bydgoszczy, Olsztynie, Poznaniu i Wrocławiu zapraszamy na spotkania zBN – zawsze w niedzielę o godzinie 11:00.

 

Sponsor tytularny

Partnerzy generalni